والدین سهلگیر ، والدین سختگیر و والدین مقتدر

والدین سختگیر و مستبد

در خانواده های مستبد ، بر قدرت والدین بیش از اندازه تأکید می شود. والدین برای اجرای دستورات خود اطاعت بی چون و چرا می خواهند و لزومی برا ی ارائه دلیل نمی بینند . فرد مستبد که غالباً پدراست ، تصمیم گیرنده و تعیین کننده  وظایف دیگر اعضای خانواده است و آنچه را مطابق میل و دلخواه خود اوست به انجام می رساند. پدر مستبد حتی برای کارهای مربوط به کودکان ، امیال آنها را در نظرنمی گیرد و بنابراین کودکان از حقوق خاص خود بهره مند نمی شوند . فرزندان این گونه خانواده ها کمتر به خود متکی بوده، خلاقیت کمی دارند و از این که بخواهند در چنین محیطی ادعای حق کنند هراس دارند .

اینان فاقد حس کنجکاوی هستند و در مسائل اخلاقی ، عاطفی و ذهنی انعطاف پذیرند و معمولاً والدین خود را بی توجه می دانند . کودکانی که در خانواده سختگیر بزرگ می شوند ، معمولاً مطیع و فرمانبردارند ، ولی در  اکثر موارد رفتار آنها توأم با پرخاشگری است. این کودکان احساس ناامنی می کنند  و ازخود استقلا ل کافی ندارند . آنها در بین همبازی های خود محبوبیت زیادی را به دست نمی آورند ؛ برای حقوق دیگران احترام قائل نمی شوند ؛ در برابر انتقاد بزرگ تران بی تفاوت اند و از ثبات عاطفی کمی برخوردار هستند ، و سرانجام این که گرایش بیشتری به انحرافات اخلاقی  از خود نشان می دهند . این نوع کودکان معمولاً در کارهای گروهی شرکت نمی کنند و افرادی ضعیف النفس بوده و از قبول مسئولیت خودداری می کنند و به طور کلی نسبت به بزرگسالان بدبین هستند . اینان در سنین نوجوانی بیشتر اوقات خود را با همسالان به ولگردی و پرسه زدن در خیابانها می گذرانند.

والدین مقتدر

منظور از خانواده مقتدر خانواده ای است که کودک را به شیوه ای که در نظر او اطمینان بخش و قاطع است آزاد می گذارد . درچنین خانواده ای فرزند به استقلال و آزادی فکر تشویق می شود، در حالی که نوعی محدودیت و کنترل از طرف والدین براو اعمال می شود. در این خانواده اظهار نظر و ارتباط کلامی وسیعی درتبادل کودک و والدین وجود دارد و گرمی و صمیمیت و محبت نسبت به کودک در آن در سطح بالایی است. از ویژگی های این خانواده ، انضباط توأم با  رفتار خودمختارانه است . والدین هرگاه کودک را از چیزی منع کنند و یا از وی انتظاری خاص داشته باشند برای او مسئله را خوب تبیین کرده ، دلیل آن را ارائه می دهند .

در چنین خانواده ای تقسیم کار وجود دارد ، به طوری که هر یک از اعضاء مسئولیتی را به عهده می گیرد و در تصمیم گیری ها و تقسیم درآمدها ، رفت وآمدها، روش زندگی و دیگر مسائل ، براساس مشورت و پیروی ازمبنای عقلی و مصلحت اندیشی رفتار می کند . خلاصه ای از اساس کار این خانواده چنین است :

1-    همه افراد  خانواده ، قابل احترامند .

2- اعضای خانواده صلاحیت اظهارنظر دارند.

3- همه ی افراد خانواده برای تصمیماتی که درباره آنها اتخاذ می شود یا کاری که به آنها مربوط است حق دخالت دارند و در تصمیم گیری ها علاقلانه انجام وظیفه می کنند.

4- نوعی روش عقلانی در کلیه شئون زندگی این خانواده دیده می شود.

۵- اساس این نوع زندگی بر همکاری وهمیاری است .

باید توجه داشت که احترام به کودک ، روحیه استقلال و اعتماد به نفس را  تقویت و به رشد سالم شخصیت او کمک می کند . این امر، محبوبیت کودک را در میان همسالان خود به دنبال دارد و به تدریج استعداد او را در پذیرش و ایفای نقش رهبری و مدیریت شکوفا خواهد ساخت. سیموند در تحقیقات خود درباره ی خانواده ی مقتدر به این نتیجه رسید که نمرات درسی کودکان این خانواده و حتی بهره ی هوشی آنها نسبت به بقیه ی الگوها پیشرفت بهتری دارد ، از حس کنجکاوی بیشتری برخوردارند ، خلّاق هستند و در بین همسالان  خود به حدّی محبوبیت دارند که می توانند رهبری گروه را به عهده بگیرند.(تبیان)

/ 1 نظر / 15 بازدید
niyaz

سلام همکار گرامی،خسته نباشید.من کارنامه جدید ارزشیابی توصیفی پایه دوم را می خواستم.متأسفانه صفحه مربوطه باز نمی شود. خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید جطور میتوانیم صفحات خواسته شده را دانلود کنیم.با تشکر فراوان از سایت بسیار خوبتون.