نوروز، نماد صلح در جهان

نوروز جشن سنتی و ملی همه گروه‌های قومی و ملت‌های ساکن در محدوده‌ای از مرزهای غربی چین تا آن سوی فرات و نزدیک مدیترانه است که از شمال منطقه آسیای مرکزی تا قفقاز و حتی تا کناره‌های دریای عمان و خلیج فارس را نیز در بر می‌گیرد. اگرچه در این پهنه جغرافیایی نوروز جشنی سنتی است، اما در سال‌های اخیر نوروز به عنوان یک جشن ملی برگزار شده است.

تنها در کشور ایران و افغانستان این جشن مقارن با جشن آغاز سال نو برگزار می‌شود و در دیگر کشورها علی‌رغم این که یک جشن رسمی است، اما با تقویم رسمی آن کشورها که تقویم میلادی است، منطبق نخواهد بود. بدون تردید نوروز بزرگ‌ترین نشان ملیت و وحدت فرهنگی اقوام ایرانی است که با وجود فراز و نشیب‌های بسیار همچنان پابرجا مانده است. نوروز آغاز سال نو و سرآغاز فصل بهار است. نتایج به دست آمده از مطالعات انجام شده توسط پژوهشگران حاکی از آن است که گاهشمار خورشیدی که از آن به عنوان گاهشمار ایرانی نام برده می‌شود، زیباترین و دقیق‌ترین گاهشمار است که با نوروز آغاز می‌شود.(جام جم آنلاین)

/ 1 نظر / 6 بازدید
حمیدرضا سراجی

با سلام جناب آقای سیدمحمدرضا موسوی زاهد من با استفاده سئوالات ارائه شده در وبلاگ شما چند کویز طراحی کردم و قصد دارم از آن در مسابقه ای استفاده نمایم . برای شما که در این زمینه فعالیت می کنید بد نیست نمونه این کویز را ببینید و از این نوع آزمون در وبلاگتان استفاده کنید . http://tosega.persiangig.com/other/nemuneh%20soal.swf