با فرزندم چگونه رفتار‌کنم؟

به او بگویید دوستش دارید. هر روز به فرزندتان ـ در هر سنی که باشد ـ یادآوری کنید که چقدر او را دوست دارید. بخصوص در روزهایی که از دست او ناراحت هستید یا با او مخالفتی داشته‌اید که باعث دلخوری شما شده، به او بگویید که دوستش دارید. یک جمله ساده «دوستت دارم» به رشد روحی او و ایجاد رابطه‌ای محکم و موثر کمک زیادی می‌کند.

درباره باورها و اعتقادات خود با او صحبت کنید. به او بگویید که به چه چیزهایی اعتقاد دارید و چرا. به او اجازه دهید که سوال کند و شما هم صادقانه و با حوصله پاسخ بدهید.

برنامه‌ای برای هنگام خواب او داشته باشید. خواندن کتاب مورد علاقه کودک یا گفتن داستانی دلخواه به ایجاد و حفظ این رابطه با کوچک‌ترها کمک بزرگی می‌کند. البته بچه‌های بزرگ‌تر هم نباید نادیده گرفته شوند. زمانی که کودک یاد گرفت کتاب بخواند، از او بخواهید قسمتی کوچک از کتاب را برای شما بخواند. شاید نوجوانان نشان ندهند، اما آنها دوست دارند که هنگام خواب و برای گفتن شب بخیر، کاری ویژه انجام شود.

بگذارید کودک به شما کمک کند. گاهی اوقات پدر و مادر فراموش می‌کنند که برای ایجاد رابطه‌ای خوب و مثبت باید از فرزندانشان هم کمک بگیرند. به عنوان نمونه آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا آنچه خریده‌اید را به خانه بیاورید. این کاری است که بچه‌ها در هر سنی می‌توانند انجام دهند. یا اگر از او بخواهید برای انتخاب کفشی که بیشتر با لباس شما هماهنگ است نظر دهد، باعث می‌شود که او احساس کند نظرش برای شما مهم است. البته اگر از او نظر می‌خواهید و سوال می‌کنید، آماده باشید که آن را بپذیرید نه این‌که فقط سوالی پرسیده باشید.

با آنها بازی کنید، با عروسک‌ها یا با توپ‌هایش. با هم شعر بخوانید یا هر کار دیگری که جذاب و جالب است را در کنار هم انجام دهید. مهم نیست چه بازی‌ای را انتخاب می‌کنید فقط از بودن کنار هم لذت ببرید. اجازه دهید بچه‌ها بعد دیگری از شخصیت شما را که چندان هم جدی نیست، ببینند. وقتی بچه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، شطرنج و بازی‌های رایانه‌ای انتخاب‌هایی مناسب برای گذراندن اوقاتی با آنهاست.

با هم غذا بخورید. شما هم این نکته را بارها شنیده‌اید. این مساله خیلی مهم است. وقتی با هم غذا می‌خورید، فرصت صحبت با هم و به اشتراک گذاشتن نظراتتان را دارید. هنگام وعده‌های غذایی تلویزیون را خاموش کنید و برای تمام کردن غذا عجله‌ای نداشته باشید.

فرصتی را برای تک‌تک بچه‌ها در نظر بگیرید. بعضی از پدر و مادرها برای هر کدام از بچه‌ها زمان خاصی را در نظر می‌گیرند، شاید یک پیاده‌روی ساده باشد یا دیدن فیلمی با هم. البته مشخص است که این کار برای خانواده‌هایی که بچه‌های بیشتری دارند، سخت‌تر است. اما باید بدانیم که دست یافتنی است. خلاقیت خود را به کار گیرید و مطمئن باشید که این لحظات را همیشه به یاد خواهید داشت.

به انتخاب‌های آنها احترام بگذارید. مجبور نیستید لباس‌های ناهماهنگ او را دوست داشته باشید یا از چیدمان عکس‌ها در اتاقش راضی باشید. با این حال مهم است که به انتخابش احترام بگذارید. کودکان هم به دنبال کسب استقلال هستند و در این مرحله پدر و مادر با حمایت از او می‌توانند به بهبود قدرت تصمیم‌گیری‌اش کمک کنند. در ضمن باور کنید اگر فرزند شما با پیراهن یا بلوز سبز و شلوار صورتی یا قهوه‌ای به مهد کودک برود، مشکلی پیش نخواهد آمد.

بچه‌ها را اولویت اصلی زندگی خود قرار دهید. کودکان استرس‌های بیش از حد را درک کرده و متوجه می‌شوند چه زمانی شما به آنها توجه نمی‌کنید. بعضی وقت‌ها بخشی از وظیفه شما به عنوان پدر و مادر این است که نگران امور جزئی نباشید و فقط از با هم بودن لذت ببرید. بچه‌ها بسرعت بزرگ می‌شوند و هر روز زندگی آنها روزی خاص است. پس بیاییم از این روزها و دقایق با ارزش با هم بودن بیشترین استفاده را ببریم.

جام جم به نقل از:Childcare.about.com

/ 0 نظر / 8 بازدید