باید و نبایدهای اسباب‌بازی‌های جدید

چرا کودکان ما همه اسباب‌ و وسایل مربوط به باربی‌ها را در دسترس دارند و خیلی از نوجوانان دختر آرزویشان این است که شبیه باربی باشند؟ چرا کارتون‌ها، عکس‌ها و عروسک‌های باربی آنها را احاطه کرده و حتی کیف‌های باربی که در کشور خودمان تولید شده است، آنها را تا مدرسه همراهی می‌کند؟

این سوال را از مادر یکی از دختر کوچولوهایی که عروسک باربی دارد، می‌پرسم. می‌گوید: خیلی دوست داشتم که بچه‌ام با دارا و سارا دوست باشد، اما دارا و سارا برای او کمی اضافه وزن دارند و فرزندم زورش نمی‌رسید آنها را حمل کند. بعلاوه آنها گران هستند و گاهی لباس‌های محلی سارا تزیینات زبری دارد که برای بچه ناراحت‌کننده است. دوستان او در مهد کودک همه باربی دارند که ارزان و سبک هستند، خوب شما چه پیشنهادی دارید؟

جالب است بدانید دکتر فربد فدایی، روان‌شناس اعتقاد دارد که لزومی ندارد حتما برای بازی بچه‌ها به آنها اسباب‌بازی‌هایی با تفکیک جنسیتی بدهیم؛ زیرا استفاده از اسباب‌بازی‌های جنس مخالف در حد تعادل سبب می‌شود که بچه با جنس مخالف خود نیز آشنا شود و در آینده به تفاهم بهتری با آن برسد.

اسباب‌بازی مناسب می‌تواند کودک را خلاق و هوشمند کند.

اسباب‌بازی‌هایی که خلاقیت کودک را به کار می‌گیرند، مثل پازل و لوگو قابلیت ساختن و خلق‌کردن دارند.

بازی‌های حسی، حرکتی، اندام‌های کودکان را تقویت می‌کند مثل روروک و سه‌چرخه و بازی‌های تقلیدی ـ تخیلی کودک را با دنیای بیرون آشنا و او را آماده پذیرش نقش می‌کند.

بازی‌هایی مثل خمیر، نقاشی، ماژیک و کاردستی خلاقیت کودک را به کار می‌گیرند و بازی‌های فکری مانند شطرنج و پازل و حتی بازی‌های رایانه‌ای در حد تعادل، هوش کودک را فعال‌تر می‌کنند.

در مجموع می‌توان گفت اسباب‌بازی‌ها علاوه بر نقش آموزشی، وسیله‌ای برای سنجش توانایی‌های کودک به شمار می‌روند.

جام جم -ماندانا ملا علی

/ 0 نظر / 3 بازدید