کودکان را به فکر کردن تشویق کنیم

سوال کردن از کودکان یکی از ساده‌ترین کارهایی است که آنها را به فکر وامی‌دارد و مهارت‌های کلامی آنها را نیز تقویت می‌کند.

از کودکان بخواهید که موارد مختلف را با هم مقایسه کنند و نکات خوب و بد هر دو را بیان کنند. این کار به طبقه‌بندی شدن اطلاعات در فکر آنها نیز کمک می‌کند. از کودکان بخواهید اسباب‌بازی‌ها و اشیای مختلف را تجزیه و تحلیل کنند و نظرشان را در مورد آنها بگویند تا ارتباط میان کلمات و جملات را هم بهتر یاد بگیرند.

کودکان نیاز دارند تشخیص دهند چه چیزهایی را می‌دانند، چه چیزهایی را نمی‌دانند و باید چه کاری انجام دهند، سپس آنها می‌توانند راه‌های حل مساله را پیدا کنند و در مورد انجام یا عدم انجام آن تصمیم بگیرند.

از کودکان بخواهید هر تجربه یا اتفاقی را از جهات مختلف و با حس‌های مختلف بینایی، لامسه، شنوایی و... توضیح دهند و توصیف کنند.

به کودکان بیاموزید که در هر موقعیتی اگر خودشان جای دیگری بودند چه می‌شد؟

ابزار گوناگون را به کودکان نشان دهید و در مورد کاربرد و شکل آنها با هم صحبت کنید تا آنها کاربردهای دیگری از آن وسیله را بیان کنند.

از فرزندتان بخواهید تا مهم‌ترین و بهترین چیزی را که در طول روز دیده یا شنیده است برایتان بگوید و در مورد شکل و رنگ هر کدام هم بگوید.به خاطر سپردن نام‌ها و اسامی گوناگون نیز برای به ذهن سپردن افراد و وقایع و فکر کردن راجع به آنها موثر است.

سحر کمالی نفر

/ 0 نظر / 4 بازدید