برگزاری اعیاد در اصفهان

مردم اصفهان در برگزاری اعیاد مذهبی مانند عید غدیر و عید مبعث و عید فطر و میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) و عید قربان و تولّد سایر ائمه همانند مردم دیگر شهرها به شادی می پردازند.

اهالی این شهر در این اعیاد با تزئین خیابانها و برپای کردن طاق نصرت های مجلّل و پذیرایی از مردم و تشکیل مجالس جشن و شادی، اعتقاد مردم را به ائمه اطهار و خاندان عصمت و طهارت نشان می دهند.

جشن ملی نوروز را نیز همچون سایر هموطنان با مراسمی خاص برگزار می کنند. بطوریکه قبل از تحویل سال سفره هفت سین تهیه کرده و به هنگام تحویل سال ادعیه مخصوص اسلامی می خوانند. بسیاری از مردم نیز سعی می کنند در موقع تحویل سال در جوار یکی از بقاع متبّرّکه باشند. از اول تا سیزدهم فروردین با در برکردن لباسهای نو و دید و بازدید به جشن و شادی می پردازند.

برای ازدواج نیز کلیه مراسم را با دقت انجام می دهند. خواستگاری، مهر بُران، عقد کنان، جشن عروسی، پاتختی و پس از آن مهمانی هایی که خانواده های عروس و داماد می دهند در اصفهان با نظمی خاص اجرا می شود. جوانان اصفهان پس از ازدواج در ایام تعطیل حتماً به منزل پدر و مادرهای خود رفته و به این وسیله به آنان ادای احترام می کنند. این رسم از رسومی است که در اصفهان با دقت حتماً انجام می شود

/ 1 نظر / 3 بازدید