جلوگیری از ترس نوآموزان برای ورود به مهد کودک - قسمت اول

در مورد بچه های وابسته، برخی از کارشناسان معتقدند بهتر است ورود آن ها را به مهد کودک، جلوتر بیندازیم. در این باره تابستان زمان مناسبی است، چرا که کلاس پیش دبستانی تعطیل است و مهد کودک خلوت تر و مربی ها می توانند برای هر کودک زمان بیشتری را صرف کنند تا کم کم به محیط آنجا خو بگیرند از طرفی بچه ها می توانند از برنامه های تفریحی نیز بیشتر لذت ببرند.

 چگونه بچه هایی را که تمایلی به مهد کودک ندارند، متقاعد کنیم؟

در این مورد والدین نباید انعطاف داشته باشند. چرا که اگر کودک بفهمد می تواند هر وقت که نخواست از رفتن به مهد کودک امتناع کند، دیگر قاطعیت و نفوذ شما از بین خواهد رفت. در حقیقت این کودک است که شما را تربیت می کند و فرمان می دهد. اما بهتر است از قبل، برایش مشخص کنید که او" باید" با شما همکاری کند و اگر به مهد نرود، مثلاً تنها می ماند. در روزهای نخست ورود کودک به مهد، والدین باید به هر ترتیب که شده از غیبت او خودداری کنند تا به تدریج، کودک با همه برنامه های آنجا آشنا شود و کم کم رابطه عاطفی با دوستانش پیدا کند.

 

 چطور ساعت خواب کودکان را تنظیم کنیم؟

اغلب خانواده ها در بیدار کردن فرزندانشان برای رفتن به مهدکودک یا مدرسه مشکل دارند. کارشناسان معتقدند خردسالان را می توان روزانه ده دقیقه تا یک ربع زودتر بیدار کرد تا به تدریج شب ها زودتر بخوابند. البته هیچگاه نباید برای زود خوابیدن آن ها از اعمال زور و فشار استفاده کرد.

 

چرا که این امر موجب تنش و استرس می شود. نباید کودکی را که به آسانی از خواب بر نمی خیزد تنبل نا امید و یا کودکانی که هنگام صبح بشاش و چابک نیستند را مورد تمسخر قرار داد. کودک از این که مادر به اتاق او بیاید و پتو را از روی او بردارد و بگوید" بلند شو ، دیر است" وحشت دارد . اگر کودک با صدای ساعت زنگ دار بیدار شود بهتر است تا با صدای زنگ دار مادر.


به جای این که با کودک وارد جنگ شویم و به زور او را بیدار کنیم، بهترین کار این است که بگذاریم ده دقیقه طلایی دیگر را به خواب و خیالبافی اختصاص دهد، و از آن لذت ببرد، این را می توان با تنظیم ساعت عملی کرد.

 اهمیت مهد کودک

یافته های علمی در زمینه های مختلف نشان می دهند که پشتیبانی از رشد و تکامل اولیه کودک نه تنها نتایج سرشار فوری برای کودک و والدینش در بر دارد، بلکه در بلند مدت موجب توانایی برای ایفای نقش در جامعه نیز می شود. پرداختن به تربیت کودک در سال های اولیه زندگی موقعیت بسیار مناسبی برای جلوگیری و یا کاستن از اشکالات یادگیری است و منافع ماندگاری برای خانواده و اجتماع دارد. پس می توان گفت که توجه به کودکان خردسال منافع زیر را برای جامعه در بردارد.

 مطلب از : مریم فروزان کیا(تبیان)

/ 0 نظر / 31 بازدید