بازاندیشی در تدریس

 ‏فیلم‏برداری:

فیلم‏برداری می‏تواند مستند‏ترین اطلاعات را برای شما فراهم سازد. اگر فیلم‏برداری به شکل صحیح صورت گیرد، شما متوجه اطلاعاتی خواهید شد که ممکن است در روش‏های تکمیل‏ فهرست وارسی، به‏واسطه‏ی وجود فاصله‏ی زمانی بین تدریس و تکمیل فرم،از آن‏ها آگاه نشده باشید. در روش مشاهده‏ی همکاران نیز ممکن است حضور همکارتان بر فرایند تدریس شما تأثیر بگذارد. بعد از فیلم‏برداری،شما‏خواهید‏‏توانست‏بادقت جنبه‏های گوناگون‏تدریس‏خود‏را‏‏ تجزیه و تحلیل کنید؛ مواردی مانند:

 1. میزان صحبت شما در کلاس

2. تیک‏های کلامی

3. میزان صحبت و مشارکت دانش‏آموزان

4. نحوه‏ی شروع و پایان تدریس

5. رفتار دانش‏آموزان در خلال تدریس

6. نحوه‏ی مدیریت کلاس

7. نحوه‏ی بهره‏گیری از شیوه‏های غیر‏کلامی

8. نحوه‏ی کنترل تکالیف دانش‏آموزان

9. بهره‏گیری از روش‏های گوناگون تدریس

 ‏بازخورد دانش‏آموزان:

یکی از روش‏های معقول این است که از دانش‏آموزان در مورد تدریس خود سؤال بپرسید. شما می‏توانیداز آن‏ها بخواهید، نظرات خود را بدون قید نام به شما ارائه دهند. سعی کنید این کار را به‏طور جمعی و در چندین نوبت‏‏در طول سال صورت دهید. نظرات آن‏ها به‏واسطه‏ی ارتباط مستقیم با تدریس شما، بسیار اثربخش خواهد‏بود. مهم‏ترین ‏دلیل ‏برای‏ بهره‏گیری از این روش، مزیت خاص آن به سایر روش‏های دیگر است. در سایر روش‏ها، قضاوت فردی و تأثیرات حضور افراد و دوربین ممکن است قضاوت را از مسیر واقعی منحرف سازد. اما در این روش، همه‏چیز در بستر عادی و طبیعی اتفاق می‏افتد.

 

پس از این مرحله چه باید کرد؟

از آن‏جا که فرایند بازاندیشی در تدریس، فرایندی چرخشی و در عین حال پلکانی است، لازم است، برای تقویت آن‏ها در تدریس‏های بعدی، به ثبت نقاط ضعف اقدام کرد. در مورد نقاط ضعف باید به تفکر، تجزیه و تحلیل، مطالعه و مشورت با دیگران پرداخت. راه‏حل‏ها و راهبردهای جدید را به‏منظور رفع معایب قبلی اتخاذ و در اسرع وقت بار دیگر فرایند بازاندیشی را شروع کرد.

 

 

منبع

رشد تکنولوژی آموزشی، شماره‏ی 1، مهر 1388

/ 1 نظر / 8 بازدید

سلام استاد عزیز وبلاگ زیبایی دارید دنبال نمونه تست از کتاب سنجش از دکتر سیف بودم 0 نیافتم یا حق