مدیریت بحران در خانواده ها وتاثیر آن دراقزایش مقاومت روحی فرزندان

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که در صورت بروز بحران برای فائق آمدن بر پیامدهای ناخوشایند آن والدین باید نقش ناخدا را در یک کشتی و روز توفانی دریا ایفا کنند، جالب اینجاست که بیشتر این کارشناسان با توجه به نقش محوری زن در خانواده‌های ایرانی و اشراف او بر مشکلات و شناخت ویژگی‌های روحی و روانی اعضای خانواده، او را بهترین گزینه برای مدیریت بحران می‌‌دانند. در بسیاری از خانواده‌های امروزی که نقش زن از حالت سنتی و محدودیت صرف به امور منزل خارج شده، این نقش خواسته و ناخواسته به عهده مادران قرار می‌گیرد.

در خانواده‌های سنتی،‌ معمولا مردان مدیریت خانواده‌ها را به عهده دارند و به همین دلیل میزان توقع از آنان بالاست. در شرایط کنونی این شیوه مدیریت بین اعضای خانواده توزیع شده است. این آسیب‌شناس اجتماعی توضیح می‌دهد: اگر مردان به عنوان همسر یا پدر درک کنند که دیگر زمان حرف اول و آخر را زدن به پایان رسیده و بهتر است با مدیریت صحیح از قابلیت تمام اعضای خانواده استفاده کرد، مشکلات و بحران‌ها راحت‌تر پشت سر گذاشته می‌شود.

کارشناسان اجتماعی معمولا پیشنهاد می‌کنند در هنگام بروز بحران در خانواده، جلسات خانوادگی تشکیل دهید، به جای تصمیم‌گیری انفرادی، پدر و مادر تلاش کنند از دیدگاه فرزندان نوجوان و جوانشان بهره ببرند.

انتقادپذیر باشید. انتقاد همیشه جنبه خصمانه ندارد، اگر همسرتان از شما انتقاد می‌کند، بشنوید و پاسخ منطقی بدهید. در شرایط بحرانی انتقادات بی‌رحمانه، نه‌تنها به رفع بحران کمکی نمی‌کند که منجر به افزایش کینه و جدایی بین اعضای خانواده می‌شود. بی‌تابی و گریه، پرخاش و عصبانیت از جمله موانعی است که راه‌حل‌های بحران در خانواده‌ها را به بن‌بست می‌کشاند

مدیریت بحران در خانواده از سوی والدین می‌تواند مقاومت روحی فرزندان را افزایش دهد.

کتایون مصری-- جام جم آنلاین

/ 0 نظر / 13 بازدید