چگونه هوای داخل ساختمان مدرسه را مطبوع کنیم؟

خوشبختانه مدارس با استفاده مداوم از سیستم های تهویه مطبوع، می توانند سبب کاهش مسائل و مشکلات کیفیت هوا شوند. گرد و خاک زدایی از کلیه سطوح، همگام با تهویه مناسب و کنترل رطوبت، عنصر کلیدی در نگاهداری کیفیت مطلوب هوا در مدارس است. دکتر ماری لیزلی، پزشک متخصص آلرژی اطفال می گوید: محیط مدرسه باید با همکاری اولیا و والدین، به گونه ای باشد که همزمان با راحتی و آسایش کودکان، سبب افزایش یادگیری نیز شود.

عوامل بسیاری می توانند کیفیت هوای مدرسه را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله ورود هوا از منابع خارج، سیستم های تهویه، مصالح ساختمانی، فعالیتهای داخل ساختمان، رفت و آمد مردم، چاپگرها و دستگاههای کپی، ماژیک های خشک و مرطوب و مبلمان. بنابراین نظافت کلیه سطوح داخل مدرسه، کفپوش ها، عایق های سقف، دیوارها، پنجره ها، مبلمان و تخته ها هر یک نقش مساوی در کیفیت هوای مدرسه دارند. به عنوان مثال، نظافت کفپوش و موکتهای مدرسه می تواند سبب کاهش گرد و خاک و دیگر مواد حساسیت زا گردد.

 در برخی مدارس جهت سهولت نشستن و راه رفتن و نیز ایجاد محیط یادگیری سالمتر، از موکت استفاده می شود که وسیله ای ارزان و کم خرج بوده و نگاهداری آن از طریق استفاده از مکنده ها(جاروبرقی)، تمیز کردن لکه ها و شستن آن دوبار در سال می‏باشد. نظافت صحیح موکت می تواند سبب بهبود کیفیت هوای داخل مدارس شود، زیرا ذراتی که بر روی موکت نشسته اند، نمی توانند دوباره در هوا معلق شده و در نتیجه خارج از هوای تنفسی قرار می گیرند. اما در مدارسی که کف پوشهای سخت مانند سرامیک وسنگ به کار برده شده است، با ورود و خروج دانش آموزان از راهروها و کلاسها ذرات قرار گرفته بر روی آنها دوباره در هوا معلق شده و وارد هوای تنفسی می شوند. همچنین نظافت این گونه کف پوشها با جاروهای خشک، سبب دوباره معلق شدن و پخش شدن ذرات گرد و خاک شده و استفاده از تی های مرطوب و خیس نیز تنها سبب پخش شدن مجدد خاکهای کثیف می شود.

 جلا دادن و براق کردن این کف پوشها نیز موضوعی زمان بر است. موکتها تنها نیازمند دو کار اساسی جهت نظافت می باشند: استفاده از واکیوم(جاروبرقی) به طور مرتب و شستشوی آنها به طور دوره ای. به کارگیری جاروبرقی در قسمت های پررفت و آمد مانند راهروها و فواصل بین نیمکتها به طور روزانه، قسمت اعظم گردوخاک و کثافات را می زداید. استفاده از جاروبرقی به طور روزانه نسبت به جاروکشیدن، تی کشیدن، جلا دادن و نظافت کف پوشهای سخت، هم وقت کمتری برده و هم مواد شوینده کمتری مصرف می شود. استفاده از جاروبرقی برای موکتها سبب جلوگیری از انباشت و تراکم ذرات شده و از زیبایی اولیه موکت محافظت می کند. برای این کار واکیومها باید دارای قدرت مکندگی بالا و فیلتراسیون مؤثری باشند که سبب خاک زدایی بهتر و عدم آسیب به موکت گردند.

 همچنین شستشوی دوره ای موکتها باید یک بار، درست قبل از شروع مدارس و یک بار طی تعطیلات زمستانه (در کشور ما تعطیلات نوروز) انجام گیرد. این شستشو، سبب زدودن ذرات و لکه هایی می شود که طی جارو کشیدن روزانه پاک نشده اند. پس از شستشو، باید تمامی مواد شوینده و کفها خارج شده و به سرعت، موکت خشک شود. طی عمل شستشو و چند ساعت پس از آن، سیستم های تهویه هوا و گرمایش ساختمان باید برقرار باشد. 

 

عفت اسدی

/ 1 نظر / 4 بازدید
مصطفوی آموزگار دوم دبستان غیرانتفاعی بنیان

واقعا" دستتون درد نکنه من برای گروههای درسی ناحیه 2 کارانجام دادم ولی مطالب شما را تاحالا نخوندم خیلی خوبه ازطرف همه ی همکاران فرهنگی تشکر می کنم