چگونه کفایت وکاردانی خود را افزایش دهیم؟

یکی از انسان های موفق می گفت :دائما در حال ویرایش خود هستم. کاری را که خوب انجام می دهم ادامه می دهم، بهترین ها را نگه می دارم و کاری را که از عهده اش برنمی آید رها می کنم. آیا شما هم همین طور هستید؟ آیا نیروی خود را در کاری صرف می کنید که به خوبی از عهده آن برمی آیید؟ دل تان می خواهد که در کار خویش کفایت نشان دهید؟ آیا اعضای تیم می توانند در مسیر کوشش برای اعتلای تیم و کسب توفیق همگانی روی شما حساب کنند؟ اگر نمی توانند ، باید به خود آیید و فوت و فن های کار خود را یاد بگیرید تا بهتر از این عمل  کنید.

برای افزایش کاردانی و کفایت خویش ...

*دنبال تخصص بروید.

اگر بخواهید هر کاری را انجام دهید کاردان نمی شوید. روی یک کار تخصص پیدا کنید.  کدام کاراست که مهارت ها، علایق و فرصت های شما را در خود جمع دارد؟ هر چه هست همان را بچسبید.

 

* راه را تا آخر بروید.

بسیاری از مردم کار خود را به پایان نمی رسانند. شما این کار را نکنید و هیچ گوشه ای از کار را ناتمام نگذارید. این به آن معنا نیست که از خود خرده مدیری بسازید یا کار همه را بپایید. معنایش این است که 10 درصد آخر هر کاری را که می کنید انجام دهید. در مسئولیت آینده یا در پروژه بعدی به این توصیه عمل کنید.

 

* به اجرای کار بیشتر توجه کنید.

از آنجا که اجرای کار دشوارترین مرحله آن است، توجهی بیشتر را می طلبد. چگونه می توان فاصله بین فکر و عمل را کوتاه کرد؟ با همگروهانتان هماهنگ باشید وطبق برنامه پیش روید.

***

روزی ناخدای کشتی و سرمهندس آن با هم صحبت می کردند. صحبت شان به اینجا کشیده شد که مهارت و تخصص کدامیک در امر هدایت کشتی مهم تر است. رفته رفته بحث خیلی داغ شد و به جایی رسید که ناخدا و سرمهندس تصمیم گرفتند به مدت 24 ساعت کار خود را عوض کنند. قرار شد سرمهندس سکان هدایت کشتی را به دست گیرد، و ناخدا به موتورخانه کشتی برود.

هنوز چند ساعتی نگذشته بود که ناخدا عرق ریزان از عرشه زیر بالا آمد. صورت و لباسش روغنی شده بود. داد زد که: "مهندس بیا برو به موتورخانه. موتور کار نمی کند." مهندس هم فریاد زد: "معلومه که کار نمی کنه، کشتی به گِل نشسته است!"

/ 3 نظر / 4 بازدید
بچه سیاسی

سلام دوست خوبم خواستم بگم وبلاگ زيبايت را ديدم تبريك ميگم وبلاگ قشنگي داري اگه خواستي به ما افتخار بدي سرس هم به وبلاگ ما بزن واگر قابل بوديم لينك بفرماييد موفق باشيد

بچه سیاسی

سلام دوست خوبم خواستم بگم وبلاگ زيبايت را ديدم تبريك ميگم وبلاگ قشنگي داري اگه خواستي به ما افتخار بدي سرس هم به وبلاگ ما بزن واگر قابل بوديم لينك بفرماييد موفق باشيد

دانشمند

بسيار عالي يك وبلاگ بي نظير و قدرتمند در مورد تمام زمينه هاي تحصيلي هر چند كه مرتبط با رشته من نيست ولي آنقدر پر محتواست كه من آنرا به ليست علاقه هايم اضافه كردم. وبلاگ شما از يك سايت علمي نيز فراتر رفته است. ضمن قدرداني از زحماتتان اميدوارم هميشه موفق و پيروز باشيد.