خواب بچه های مدرسه ای و ترویج عادات صحیح خواب

 

خواب بچه‌های مدرسه‌ای

بچه‌ها در دوران مدرسه هم به 9 تا 12 ساعت خواب کافی شبانه احتیاج دارند، اما در این سنین بچه‌ها تمایل بیشتری دارند تا بیدار بمانند و در نتیجه اغلب کمبود خواب دارند، اما اینجا وظیفه شما پدر و مادر گرامی است تا خواب کافی فرزندتان را در نظر داشته و به او در حفظ آن کمک کنید.

اگر کودک شما در مدت زمان 15 تا 30 دقیقه بتواند بخوابد، صبح براحتی و در زمان مناسب بیدار شود و در تمام طول روز هوشیار و سرحال باشد مشخص است که خوابی کافی و مناسب داشته است. برای این کار از معلم او نیز سوال کنید تا مطمئن شوید کودک در طول روز و در مدرسه سرحال و بیدار است. به بیان دیگر، اگر کودک بتواند راحت به رختخواب برود، راحت بخوابد و به آسانی بیدار شود، به احتمال زیاد خواب کافی و مناسب دارد.

ممکن است فرزند شما، از ساعت خوابش شکایت داشته و ناراحت باشد. بخصوص اگر دوستان او ساعاتی بیشتر بیدار بمانند. بچه‌ها معمولا در دوران مدرسه خود را با دوستانشان مقایسه می‌کنند و خیلی دوست ندارند که تفاوت زیادی بین آنها وجود داشته باشد. بنابراین در چنین شرایطی به او بگویید که هر فردی عادات خاص خود را دارد و این ساعت خواب برای او مناسب است.

ترویج عادات صحیح خواب

زمان خوابی مشخص برای او تعیین کنید. در ضمن بهتر است هنگام خواب او را تنها به اتاقش نفرستید و زمانی را در کنار کودک بمانید، اما در این مورد قاطع باشید و همیشه به ساعت خواب پایبند بمانید. همیشه در همان زمان مقرر، چراغ‌ها را خاموش کرده و آماده خواب شوید؛ البته برای این‌که ساعت مناسبی انتخاب کنید، باید در رفتار و حالات فرزندتان کمی بیشتر دقت کنید. هنگام شب مراقب باشید در چه ساعتی کودک خسته شده و کم‌کم سرعت کارهایش کاهش می‌یابد. در این ساعت‌ها کودک بیشتر آماده خوابیدن است و راحت‌تر به خواب می‌رود.

بهتر است برنامه روزانه نیز منظم و دقیق باشد. ساعات بیدار شدن، غذا خوردن، خواب نیمروز و بازی کردن و تماشای تلویزیون هم باید ثابت و بر اساس برنامه باشد. با این شیوه بچه‌ها هم راحت‌تر به خواب خواهند رفت.اما به یاد داشته باشیم که این برنامه باید همه جا و در همه مکان‌ها قابل اجرا باشد. برنامه‌ای که تنها در خانه رعایت شود و خارج از خانه ممکن نباشد، به خوبی طراحی نشده است.

از نور محیط نیز به نفع خود استفاده کنید. هنگام شب و با نزدیک شدن به ساعات خواب، نور چراغ‌ها را کم کنید. صبح نیز کودک را در نور و روشنایی قرار دهید. این تغییر نور کمک می‌کند تا مغز کودک راحت‌تر به این چرخه خواب و بیداری عادت کند.

البته دقت کنید، هیچ وقت از خوابیدن و رفتن به رختخواب به عنوان تهدیدی برای کودک استفاده نکنید.(جام جم)

/ 0 نظر / 3 بازدید