تنبیه،توهین و کودکی که روز به روز گستاخ تر می شود!

● در بروز رفتارهای ناپسند کودک، پدر و مادر مقصرند
روان شناسان عقیده دارند هر کسی در طول زندگی خود دچار اشتباه های زیادی می شود ولی در بروز رفتارهای ناپسند و غیر قابل کنترل کودکان، والدین تأثیر به سزایی دارند.
یک روان شناس می گوید: اعمال زور و قدرت از سوی والدین برای تربیت و کنترل کودکان بسیار شایع است و خیلی سریع جواب می دهد ولی اثرات آن به شدت مخرب و منفی است.
«نیکومنش» یادآور می شود: والدین ناآگاهی که مدام فرزند خود را سرزنش و تنبیه می کنند، پدر و مادری هستند که قواعد و آداب «خوب بودن» را به روشنی به فرزندشان آموزش نداده اند و لزوم رعایت این آداب را به آن ها نیاموخته اند و تنها در صورت بروز اشتباه، کودک را بازخواست کرده و او را تنبیه می کنند.
وی با اشاره به این که کودکان آینه تمام نمای والدین خود هستند تصریح می کند: این گونه والدین همواره سعی می کنند با زور، عصبانیت و پرخاشگری، کودک را آرام کنند در حالی که فرزند آن ها نیز پرخاشگری را می آموزد و به جای ادب شدن، بیش تر از قبل بی ادبی می کند.
وی با اشاره به ماندگار شدن رفتارهای دوران کودکی توضیح می دهد: گاهی خود خواهی و رفتار پرخاشگرانه یک کودک ۲ یا ۳ ساله برای والدین جالب به نظر می رسد و آن ها با تشویق ناخواسته چنین رفتاری، زمینه را برای رفتارهای خشونت آمیز بعدی فراهم می کنند.
● تصویری روشن و مثبت از خود در ذهن کودک ایجاد کنیم
یک کارشناس علوم تربیتی بیان می کند: در الگوی تربیتی مثبت و صحیح، والدین رفتارها را سرزنش می کنند و نه کودکان را.
«بهنیا» می گوید: والدین آگاه به جای این که بگویند «تو بچه بدی هستی»، می گویند «این رفتار تو بد است» و بدون این که «مورد پذیرش بودن» فرزندشان را زیر سوال ببرند، کار اشتباهش را تذکر می دهند.
وی عقیده دارد: کودکی که به علت نا آگاهی والدین، همواره مورد تحقیر و توهین قرار می گیرد همان کسی است که به تدریج خود را به عنوان فردی بی عرضه، بی ادب، لجباز و پرخاشگر می شناسد و به همین علت در شرایط مختلف، رفتارهای نابهنجار و غیر قابل کنترل از خود نشان می دهد.
وی تأکید می کند: با بالا بردن حس اعتماد به نفس و تشویق به هنگام و به جای کودکان، می توان تصویری روشن و مثبت از آن ها در ذهنش ایجاد کرد به طوری که شخصیت کودک تکامل یافته و به تدریج رفتارهای دیگر دوستی، همکاری، روابط مسالمت آمیز و دیگر اصول اخلاقی و اجتماعی صحیح را در تعاملات خود با دیگران بروز دهد.
● از کوزه همان برون تراود که در اوست
«نیکومنش» تصریح می کند: اگر کودک از سنین پایین با دقت و ظرافت و متناسب با شرایط سنی خود توسط والدینی آگاه و دانا آموزش ببینند، هیچ گاه در مقابل دیگران رفتارهای غیر اخلاقی و نادرست از خود بروز نمی دهد و باعث شرمساری والدین خود نمی شود و این گونه والدین هم با برخورد اشتباه سبب کاهش عزت نفس فرزندشان نخواهند شد.
وی با اشاره به این که هر گونه سرمایه گذاری خانواده ها در امر تعلیم و تربیت کودکان از سنین پایین باعث رشد و بالندگی آن ها و افتخار والدین خواهد شد، می گوید: پدر و مادر و مربیان باید اشتباه های رفتاری و اصول اخلاقی و اجتماعی را به کودکان آموزش دهند و از کودکی که به حال خود رها شده و تنها عمل والدین در مقابل اشتباه های حتمی او تنبیه، توبیخ و توهین است، نباید انتظار برخورد صحیح و رفتارهای مناسب را داشت.
این روان شناس می افزاید: والدین باید اشتباه های رفتاری را که باعث آسیب رسیدن به دیگران می شود، برای کودک توضیح دهند و به طور مثال به او نگویند «چرا سنگ را به طرف دوستت پرت کردی؟ فکر نکردی چشم او را کور می کنی؟» بلکه بگویند و از پیش آموزش دهند که «پرتاب اشیا ممکن است باعث صدمه زدن به دیگران و کوری آن ها شود که قابل جبران هم نیست.»
وی یادآور می شود: برای داشتن فرزندانی مؤدب و دوست داشتنی، باید دوست داشتن و احترام گذاشتن دیگران را به آن ها بیاموزیم، به حرف های آن ها توجه کنیم و با آنان به گفت و گو بنشینیم، آن ها را هرگز با دیگران مقایسه نکنیم، هیچ رفتار پرخاشگرانه ای را تأیید نکنیم و از همان ابتدای کودکی به فکر تقویت حس اعتماد به نفس و رفتارهای اجتماعی صحیح در آن ها باشیم.  
   
 
 
 
 
   گزارش : روزنامه خراسان

/ 1 نظر / 4 بازدید
احمد

سلام همکار محترم ممنون از مطالب جالب و کاربردی که در این وب گذاشته اید