برای فراغت کودکان برنامه‌ریزی کنید

 

اوقات فراغت فرصتی برای رشد

همه ما، بخصوص وقتی که درگیر کار یا مشغله‌ای هستیم، ضرورت واهمیت وجود زمانی برای استراحت و فارغ بودن از کار و فعالیت را درک می‌کنیم. اوقات فراغت می‌تواند زمانی باشد برای تامین برخی از مهم‌ترین نیازهای ما مثل نیاز به استراحت،نیاز به تفریح ونیاز به سرگرمی.

از طرف دیگر زمان فراغت فرصت بسیار مناسبی برای شکوفایی استعدادهای شخصی است. زمینه لازم برای شکوفایی فردی و اجتماعی را نیز فراهم می‌کند.

مشکلات و راهکارها

متاسفانه در اکثر خانواده‌ها، برنامه‌ریزی مشخص ومنظمی برای گذران اوقات فراغت و بهره‌مندی از آن وجود ندارد و حتی بعضی فکر نمی‌کنند باید برای ایام فراغت خانواده و فرزندان خود برنامه‌ای داشته باشند.

در تعطیلات نوروزی، بیشتر کودکان ونوجوانان اکثر زمان خود را با تماشای تلویزیون یا انجام بازی‌های کامپیوتری سپری می‌کنند. در بسیاری از خانواده‌ها نیز، کل افراد خانواده تا دیر وقت بیدار هستند و شب را به تماشای تلویزیون یا شب‌نشینی می‌گذرانند و در نتیجه در روز خسته و کسل هستند. روز‌های آخر سال زمان مناسبی است برای این‌که با فرزندان خود در مورد برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت صحبت کنید و بتوانید برنامه‌هایی را ترتیب بدهید که نه تنها متنوع و لذت بخش باشد، بلکه باعث کشف و پرورش استعدادهای آنها نیز بشود. فراموش نکنید کودکان و نوجوانان باید بیاموزند که حتی برای اوقات فراغت خود برنامه‌ریزی داشته باشند.

سمیه شکرانی-جام جم آنلاین

/ 0 نظر / 12 بازدید