ارزشیابی کیفی*قسمت اول

 هرچند ارزشیابی بخودی خود از آنجا که با ارزش و فایده سروکار دارد, امری کیفی است, اما با مروری بر ادبیات و متون تخصصی ارزیابی با اصطلاحات ارزیابی کیفی و کمّی مواجه می‌شویم.
 منظور از ارزیابی کمّی شاخه‌ای از ارزیابی است که با داده‌های کمّی و ریاضی و روشهای تحلیل کمّی مانند آمار پارامتری سروکار دارد.
 ارزشیابی کیفی چطور؟ این نوع از ارزیابی بیش از داده‌های عددی و ریاضی از قضاوت و توصیف و داده‌های کیفی بهره می‌برد. در واقع تفاوت این دو یک تفاوت ریشه‌أی است و خاستگاه آن در متغیرهاست.
 از نظر سلسله مراتب مطالعه علمی, پدیده‌ها به متغیر, متغیرها به داده, داده‌ها به روش گردآوری, روشها به شیوه تحلیل داده‌ها, شیوه تحلیل به مدل و الگوهای علمی منجر می‌گردد.
 در همه این سطوح کمّیت و کیفیت وجود دارد و خود را نشان می‌دهد.

 به تبع متغیر, داده‌های گردآوری شده نیز به مقوله کمّی یا کیفی اختصاص می‌یابند. داده کمّی مقیاس اندازه‌گیری فاصله‌ای یا نسبتی  را می‌پذیرد اما داده کیفی کمتر مبتنی بر اندازه‌گیری دقیق است و از طریق توصیف و تشریح موضوع, اطلاعات را در اختیار می‌گذارد.

متغیر کمّی قابل اندازه‌گیری در سطوح بالاست و اعداد ریاضی برای آن بکار می‌رود اما متغیر کیفی فقط در حد مقیاسهای اسمی, طبقه‌ای یا رتبه‌ای عدد می‌پذیرد.

/ 2 نظر / 6 بازدید
آقا معلم

سلام همکار گرامی وبلاگ پربارتان را از طريق سرچ گوگل پيدا کردم. طبق سفارشتون تو نظر سنجی هم شرکت کردم. خواستم تشکر ويژه و فراوان کنم از اين که اطلاعات مفيدی را در اختيار ساير هموطنان قرار داده ايد و به شما دست مريزاد بگويم بسياری از مطالبتون رو برای استفاده ی همکاران و دانش آموزان شهرستانمان دانلود کردم. بنده امسال کارشناس تکنولوژی آموزشی و هماهنگ کننده ی گروه های آموزشی شهرستان هستم. اين ادر هم وبلاگ شخصی و سال گذشته ی بنده است که هنوز در آن می نويسم.

بهرام فنايی

جناب آقای موسوی زاهد با سلام عرض تبریک سال نو لطفا تکليف بارم بندی کتاب علوم اول و دوم راهنمايی را مشخص کنيد.سال قبل هم به شما يادآوری نمودم اما نتيجه ای حاصل نشداين مطلب را کتبا و طی نامه ای به معاونت محترم آموزش عمومی خواهم نوشت. بهرام فنايی رييس انجمن علمی و آموزشی معلمان علوم تجربی استان اصفهان