6 تاثیر سلامتی بخش لبخند زدن

لبخند سرایت می کند
حتما می دانید که خمیازه کشیدن جزو اعمال مسری است. احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که با دیدن خمیازه ی شخص دیگری خمیازه بکشید.


خوشبختانه لبخند نیز مانند خمیازه کشیدن مسری است. علم ثابت کرده است که لبخند زدن یک عکس العمل طبیعی است که انسان نسبت به اتفاقات خوب نشان می دهد و در عین حال، تحت تاثیر آن قرار می گیرد.


در واقع خوشبختی باعث لبخند زدن شما می شود و لبخند زدن به شما احساس خوشبختی می دهد. در نتیجه یک چرخه مثبت شکل می گیرد.


نتایج پژوهشی که در  Psychology Today  به چاپ رسیده است نشان می دهد یک گرایش ناخودآگاه به سمت افرادی که لبخند می زنند وجود دارد. بنابراین شما ناخودآگاه جذب افرادی می شوید که لبخند می زنند و بدون شک شما نیز با لبخند زدن، افراد دیگر را به سمت خود جذب می کنید.

 

لبخند زدن برای سلامت قلب فوق العاده است
به عقیده ی محققان روانشناسی دانشگاه کانزاس، لبخند زدن به درمان هر نوع استرس کمک می کند، در واقع همان ضرب المثل معروف خودمان است که «خنده بر هر درد بی درمان دواست».


این محققان روی یک گروه 169 نفره بررسی هایی انجام دادند. از این افراد خواسته شد تا سه عمل متفاوت انجام دادند: گروهی احساس خنثی داشتند، گروهی دیگر با قرار دادن باگتی در دهان لبخند زورکی می زدند و گروه آخر لبخندی واقعی بر لب داشتند.


محققان هر سه گروه را در شرایط استرس زا مانند سروصدای ناگهانی، قرار دادن دست ها در آب سرد و غیره قرار داده و ضربان قلب شرکت کننده ها را بررسی کردند.


نتایج این بررسی ها نشان داد لبخند (لبخند از روی اجبار و یا واقعی) باعث کاهش واکنش بدن به استرس شده و ضربان قلب و فشار خون را به طور چشم گیری کاهش داده است.


محققان همچنین مشاهده کردند افرادی که لبخند واقعی زدند، با سرعت بیشتری بر شرایط استرس زا مسلط شدند.


بدون شک می دانید که کنترل استرس، داشتن فشار خون و ضربان قلب پایین به سلامت قلب کمک زیادی می کند.

 

لبخند، سیستم ایمنی بدن تان را تقویت می کند
خندیدن و یا همیشه لبخند بر لب داشتن، بهترین درمان برای کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان ها و بیماری های مزمن مانند دیابت، آرتروز و بیماری های خودایمنی است.


نتایج پژوهش هایی که توسط انستیتو ملی سلامت فرانسه منتشر شده است نشان می دهد که احساسات مثبت مانند احساس شادی، خوشبختی و همچنین خندیدن و لبخند زدن باعث کاهش تولید کورتیزون بزاقی می شود و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.


نتایج بررسی های متعدد نشان می دهد که احساسات مثبت مغز باعث افزایش ترشح پادتن ایمونوگلوبولین می شود.


سیستم ایمنی بدن ما از این پادتن برای شناسایی و نابودی باکتری ها و ویروس ها استفاده می کند.


باید بدانید که مغز تاثیر زیادی روی سیستم ایمنی بدن دارد و شبکه ای بین این دو نهاد وجود دارد که سلامتی کل بدن را کنترل می کند.

 

لبخند زدن باعث موفقیت در کارها می شود
نتایج پژوهشی که در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا انجام شده است نشان می دهد افرادی که زیاد لبخند می زنند، غالبا به موفقیت های بیشتری در زندگی نیز می رسند. در واقع هر چه بیشتر لبخند بزنید، بهتر می توانید با منفی بافی های طبیعی مغز مقابله کنید.


به طور خلاصه می توان گفت که لبخند زدن مغز را آماده می کند تا افکار و رفتارهای مثبت نشان دهد و شما را به موفقیت های بیشتری سوق دهد.


افرادی که به طور منظم لبخند می زنند، به شادی، رضایت، آرامش درونی و موفقیت های بیشتری در مقایسه با آدم های اخمو می رسند.

 

لبخند زدن عمر را طولانی می کند
محققان دانشگاه هاروارد بر این عقیده هستند که افراد خوشبخت عمر طولانی تری دارند.


نتایج پژوهش هایی که این محققان در سال 2007 انجام داده اند نشان می دهد که داشتن نگاهی مثبت به زندگی، تاثیر زیادی روی سلامتی افراد دارد.


این محققان به مدت بیست سال، حدود شش هزار زن و مرد بین 25 تا 74 سال را تحت نظر گرفتند و مشاهده کردند احساساتی مانند خوشبختی، اشتیاق، روابط اجتماعی خوب، مثبت اندیشی و احساس مسئولیت باعث افزایش طول عمر می شوند.


به عقیده این محققان داشتن نگاه مثبت به زندگی باعث می شود که افراد کمتر در دام رفتارهای  ناسالم، اعتیاد و بولیمی (یک نوع اختلال تغذیه ای) بیافتند.


لبخند زدن و داشتن افکار مثبت باعث کاهش خطر بیماری های قلبی، سکته ی مغزی، دیابت و فشار خون بالا شده و باعث افزایش طول عمر همراه با سلامتی و خوشبختی می شود. 

فاطمه مهدی پور
/ 0 نظر / 32 بازدید