استفاده ماهرانه از " وقت فکر " و " وقت صبر " در کلاس

مفاهیم " وقت فکر " و " وقت صبر "

 

" وقت صبر " به عنوان یک متغیر آموزشی توسط ماری بادراد (1972) ابداع شده است. او دریافت که زمانهایی به نام " وقت صبر " در کلاس های معمولی وجود دارند که به ندرت بیشتر از 5/1 ثانیه طول می کشند و در واقع دوره های سکوتی هستند که بعد از سؤال معلم یا جواب دانش آموزان پدید می آید. او کشف کرد که اگر این سکوت لااقل 3 ثانیه طول بکشد، اتفاقات مثبتی در رفتار و منش دانش آموزان و معلمان به وجود می آید. برای رسیدن به این مزایا معلمان باید پس از سؤال خود یا کامل شدن جواب بچه ها 3 ثانیه یا بیشتر در سکوت صبر کنند.

 

 

وقتی این " وقت صبر " بدون وقفه به بچه ها داده می شود، نتایج مثبت متعددی دارد:

• طول و درستی جوابهای دانش آموزان بیشتر می شود.

• تعداد " نمی دانم " ها و سؤالهای بی پاسخ کاهش می یابد.

• دانش آموزان بیشتری داوطلب شده و پاسخ های مناسب به سؤالات می دهند.

• نمرات بچه ها در آزمونهای درسی بیشتر می شود.

 

 

همین صبر به موقع تغییرات مثبتی را در رفتار خود معلم پدید می آورد:

• استراتژیهای پرسش کردن، متنوع تر و منعطف تر می شود.

• کمیت سؤال ها کاهش، و کیفیت و تنوع آنها افزایش می یابد.

• می توان سؤالهای اضافه ای را پرسید که به فرآیند اطلاعات پیچیده تر و تفکر سطح بالاتر احتیاج دارد.

 

استال (1985) مفهوم " وقت فکر " را درست کرده است که به عنوان زمان مشخص سکوت بی وقفه توسط هم معلم و هم شاگردان تعریف می شود که در آن هر دوی آنها می توانند فرآیند مناسب اطلاعات و پاسخ ها و اعمال احساسی و شفاهی مناسب را برای خود تکمیل کنند. برای ترجیح دادن عبارت " وقت فکر " به " وقت صبر " دلیلی وجود دارد:

این واژه هدف اولیه آموزش و فعالیت این زمان سکوت یعنی کامل کردن روند تفکر معلم و بچه ها را نشان می دهد. معمولاً رسم بر این است که لااقل 3 ثانیه زمان داده شود چون که این مقدار زمان، نقطه آغاز و شروع مشخصی است و بعد از این 3 ثانیه نتایج مثبتی به دست می آید. توجه داشته باشیم که منظور ما این نیست که 3 ثانیه خوب است و 9/2 ثانیه بد است و5/3 خیلی عالی است! بلکه منظور این است که زمانی را، در نظر بگیریم که تقریباً به همه بچه ها فرصت کافی برای تکمیل فعالیت ها شناختی در هر مورد خاصی بدهد. کار معلم مدیریت و هدایت آن چیزی است که قبل و بلافاصله بعد از هر دوره سکوت پیش می آید تا بتواند فرآیند لازم برای درک و فهم را به نتیجه برساند.

 

 

 

هشت نوع سکوت

 

دوره های سکوت بر حسب نقطه وقوع یا فعالیت در حال انجام در طول مکالمات و بحث های کلاس به هشت دسته تقسیم می شوند:

1- وقت صبر بعد از سؤال معلم

هر معلم معمولی، به طور متوسط، بین 7/0تا 4/1 ثانیه بعد از سؤال کردن و قبل از ادامه صحبت یا اجازه پاسخ دادن به دانش آموز، صبر می کند. وقتی معلمان شاگردی را کند یا ناتوان از پاسخ ارزیابی می کنند معمولاً حتی کمتر از7/0ثانیه به او فرصت می دهند. اما وقت صبر بعد از سؤال معلم وقتی روی می دهد که لااقل 3 ثانیه سکوت بی وقفه بعد از سؤال پدید بیاید که بچه ها وقت کافی برای فهمیدن و پاسخ دادن به پرسش داشته باشند. برای رسیدن به بازده بیشتر، بهتر است سؤال روشن، دارای ساختار خوب و کلیدهایی باشید که بچه ها را به پاسخ های مناسب راهنمایی کند. در مقابل، زمانهای سکوت بیشتر از این که در پی سؤالهای نادقیق پدید می آیند، باعث سردرگمی، افزایش دلسردی و عصبانیت و در نتیجه بی پاسخ ماندن سؤال می شود.

 

2- وقفه بین جواب دانش آموز

این مورد وقتی پیش می آید که بچه قبل از ادامه دادن پاسخی که شروع کرده است، 3 ثانیه یا بیشتر، مکث یا تردید می کند و سکوت به وجود می آورد. ممکن است مدت لازم برای ادامه پاسخ یا توضیح بیشتر یا کمتر وقت بگیرد که تصمیم گیری در این مورد بر عهده دانش آموز است. صبر کردن برای ادامه پاسخ برای اکثر دانش آموزان غیر منتظره است چون معمولاً معلم حرف او را قطع کرده و به کرده و به کار دیگری می پردازد، به خصوص اگر سکوت بیش از 5 ثانیه باشد. اما در صورت رعایت سکوت لازم بی وقفه، بچه به پاسخ لازم می رسد.

 

3- وقت صبر بعد از جواب دانش آموز

سکوت 3 ثانیه ای بعد از پایان و کامل شدن جواب فرصتی برای بقیه بچه هاست که به واکنش ها، انتقادات و نظرات و پاسخ های خودشان بپردازند و تصمیم بگیرند خودشان باید چه بگویند و چه شنیده اند. اگر لازم باشد بچه ها در طول بحث های آکادمیک با هم بر هم کنش داشته باشند، حتماً باید به آنها وقت داد تا پاسخ های همدیگر را مورد توجه قرار بدهند و بینشان گفتگو در بگیرد.

 

4- وقفه دانش آموز

گاهی بچه بین سؤالی که خودش شروع کرده یا نظر و جمله اش بیش از 3 ثانیه مکث می کند. در این مورد هم تصمیم گیری با دانش آموز است.

 

5- وقفه معلم

وقفه معلم که در طول درس بارها پیش می آید، سکوت 3 ثانیه ای یا بیشتر است که معلم آزادانه اختیار می کند تا بررسی کند که چه رخ داده است، وضعیت حاضر چیست و جمله یا رفتار بعدی چه باید باشد. مثالی از موقعیتی که این سکوت و یا تفکر طولانی برای معلم و به تدریج برای شاگردان مقید خواهد بود، وقتی است که بچه ای سئوالی می پرسد که به جوابی بیشتر از پاسخ کوتاه و آنی نیاز دارد. مثال دیگر وقتی است که شاگردان به توضیح بیشتر یا واضح تر یا مثالهای بهتر از قبل نیاز دارند.

 

6- وقفه بین ارائه معلم

این وقفه در حین ارائه درس یا سایر اطلاعات پیش می آید. معلم به خواست خود جریان اطلاعات را قطع می کند و بیش از 3 ثانیه وقت به دانش آموزان می دهد تا درباره اطلاعات تازه دریافته فکر کنند. این وقفه به تفکر آنها شکل می دهد در عین حال از آنها انتظار ندارد از یک پاسخ عمومی پیروی کنند. در واقع این کار باعث می شود اطلاعات به لقمه های قابل هضم برای بچه ها تقسیم شود تا مجبور نشوند همه آن را یکجا قورت بدهند.

 

7- وقت کار دانش آموزان

این وقت که سکوت 3 تا 5 ثانیه ای، چند ( 10، 20، 30 یا 90 ) ثانیه ای یا 2 دقیقه یا بیشتر است به بچه ها اجازه می دهد سر یک کار باشند. در این فرصت آنها می توانند فعالیت آکادمیک کوتاه یا بلندی را انجام بدهند که توجه کامل آنها طلب می کند. هر دوره سکوت بی وقفه باید برای انجام یک فعالیت خاص کافی باشد.

 

8- وقفه توجه انگیز

وقفه توجه انگیز راهی بسیار در اماتیک برای تمرکز توجه بچه ها در یک زمان مشخص است. این کار با سکوت حدود 3 ثانیه یا بیشتر انجام می گیرد که طول آن بستگی به اثر شناختی یا احساسی مطلوب و مورد نیاز دارد. مثالی از نتیجه مطلوب، آفریدن یک جو یا محیط احساسی خاص است. مثلاً سکوت ناگهانی می توان احساس یا جو انتظار، حدس و گمان، درام، تعلیق یا عدم قطعیت ایجاد کند. مثال دیگر دادن زمان برای این است که بچه ها قبل از ادامه دادن اطلاعات اضافی یا فعالیت به سؤالی در درون خود فکر کنند و پاسخ بدهند.

 

استفاده ماهرانه از " وقت تفکر "

 

زمان 3 ثانیه ای سکوت، کوتاه ترین زمان لازم است مگر اینکه معلم دلیل قانع کننده ای داشته باشد. در غیر این صورت توجه به اینکه در کدام یکی از 8 حالت بالا قرار داریم می تواند به کار و آگاهی ما کمک کند. علاوه بر این معلم باید مطمئن باشد که دانش آموزان به این دوره سکوت احترام می گذارند و هر دوی معلم و شاگرد بتوانند در این سکوت به فعالیت ذهنی مورد نیاز خود بپردازند. وقتی معلم در کلاس به رفتارهای دلخواه و مناسب برسد، می تواند بگوید که در استفاده آگاهانه و ماهرانه از سکوت استاده شده است. چون می داند که این استفاده از وقت تفکر تدریس و یادگیری را در کلاس بهبود می بخشد.

(تبیان)

/ 0 نظر / 5 بازدید