با شرایط هماهنگ شویم

وقتی ارزش‌های خود را شناختید و آنها را درک کردید، می‌توانید در هر زمان که نیاز به تصمیم‌گیری داشتید، آنها را به کار ببندید. آیا باید شغل جدیدی را که به شما پیشنهاد شده است را بپذیرید؟ آیا باید رابطه جدیدی ایجاد کنید؟ چه مقدار زمان باید برای خانواده خود صرف کنید؟ هنگامی که پاسخ صحیح و واضحی وجود نداشته باشد، اینها همگی می‌توانند تصمیم‌گیری‌های مشکلی باشند. شما ممکن است در مراحل مختلف زندگی، پاسخ‌های متفاوتی به این سوالات بدهید.

در این میان فهرست ارزش‌های شما می‌تواند به گرفتن تصمیمات عاقلانه کمک کند. وقتی شما با چنین تصمیماتی مواجه می‌شوید، می‌توانید به فهرست ارزش‌های خود نگاه کرده و اولویت‌ آنها را بررسی کنید. وقتی از خود می‌پرسید «شخصی با این ارزش‌ها در چنین موقعیتی چه انتخابی خواهد داشت؟» معمولا اولویت‌بندی ارزش‌هایتان در پاسخ به این سوال به شما کمک می‌کند.

مثلا اگر به شما یک ارتقای شغلی پیشنهاد شده که موجب افزایش ساعت کاریتان از 40ساعت به 60 ساعت در هفته خواهد شد در حالی که حقوقتان را به 2 برابر افزایش می‌دهد، شما چه باید بکنید؟ اگر در فهرست ارزش‌های شما، موفقیت و دستیابی به آن در بالاترین مکان قرار داشته باشد، پاسخ شما مثبت خواهد بود و این شغل را خواهید پذیرفت، اما اگر آزادی و خانواده در راس فهرستتان باشد، احتمالا شما از این ارتقا صرف‌نظر می‌کنید. پس اکنون وقتی با چنین تصمیماتی مواجه می‌شوید در زمان کمتری قادر به مقایسه ارزش‌ها و گرفتن تصمیم صحیح خواهید بود. اگر ارتقای شغلی باعث افزایش موفقیت شما می‌شود، اما آرامش ذهنی شما را کاهش می‌دهد، می‌توانید با مقایسه ارزش‌هایتان با یکدیگر و با توجه به اولویت‌بندی آنها بفهمید که قبول این شغل به صلاحتان هست یا نه. هدف شما محقق شدن هر چه بیشتر مهم‌ترین ارزش‌هایتان است بدون این که ارزش‌های پایین‌تر خود را قربانی کنید.

به خاطر داشته باشید که این تنها یکی از روش‌های تصمیم‌گیری است. اگرچه محدودیت‌هایی را به همراه دارد، اما باعث شفافیت تصمیم‌گیری‌هایتان می‌شود.

وقتی ارزش‌های شما تغییر می‌کند، لازم است که بخش‌های مختلف زندگی خود را برای برگرداندن آنها به یک حالت هارمونی منظم کنید و مورد بازنگری قرار دهید. اگر موفقیت اولین ارزش شماست، پس برای شما مهم است که آن را خیلی زیاد تجربه کنید. موفقیت برای شما ممکن است به معنای موفقیت کاری، کسب درآمد بیشتر، رابطه بهتر و سلامت جسمی بیشتر باشد. از خود بپرسید که کدام بخش از زندگی‌تان با این ارزش‌ها در یک جهت قرار ندارند و سپس سعی کنید آنها را تا جای ممکن با ارزش‌هایتان هماهنگ و همسو کنید. وقتی شما بین واقعیت‌های زندگی خود و ارزش‌هایتان یک ناهماهنگی می‌بینید، دو گزینه اساسی برای هماهنگ کردن آنها خواهید داشت:

1 ـ شما می‌توانید موقعیت‌تان را برای ایجاد هماهنگی تغییر دهید و با شرایط جدید بسازید. پس اگر سلامتی، ارزش بالایی برای شما محسوب می‌شود، می‌توانید بفهمید که نگهداری تنقلات ناسالم در منزل کار دستی نیست و می‌توانید با تغییر مواد غذایی موجود در آشپزخانه، محیط زندگی‌تان را براساس این ارزش قرار دهید. شما می‌توانید این مواد را دور ریخته و مواد سالم‌تری که برای سلامتی مفیدند را در خانه نگهداری و استفاده کنید.

2 ـ ‌شما می‌توانید خود را از موقعیت فعلی خلاص کرده و شرایط جدیدی خلق کنید. اگر شما خود را در موقعیتی می‌بینید که نیازهایتان را برآورده نمی‌کند، می‌توانید موقعیت جدیدی که نیازهایتان را تامین می‌کند، ایجاد کنید.

پس هرگاه با یک ناهماهنگی مواجه شدید، می‌توانید با شرایط کنار بیایید و آن را با ارزش‌هایتان هماهنگ کنید یا خود را از شرایط موجود خلاص کرده و شرایط جدیدی ایجاد کنید.

هر گاه ارزش‌هایتان تغییر کرد، مهم است که جنبه‌های مختلف زندگی خود را بررسی کنید تا بتوانید مطمئن شوید که همه آنها براساس نظر شما قرار گرفته‌‌اند.

گاهی با موقعیتی مواجه می‌شوید که شما را مجبور به بررسی مجدد ارزش‌هایتان می‌کند. وقتی یکی از دوستان بسیار نزدیک‌تان از دنیا می‌رود، شما دچار غم و اندوه عمیقی می‌شوید یا شاید شروع به ایجاد یک رابطه جدید کنید و در نتیجه احتمال دارد یک دیدگاه جدید در مورد آنچه که واقعا برایتان اهمیت دارد به دست آورید. با افزایش سن و یافتن تجربیات جدید هم امکان تغییر ارزش‌ها وجود دارد.

گاه اتفاق می‌افتد که چشم باز می‌کنید و می‌بینید که فهرست ارزش‌هایتان دیگر دقیق و درست به نظر نمی‌رسد. شما خیلی عوض شده‌اید. پس زمان بازنگری ارزش‌ها و خلق فهرست جدیدی از آنهاست. پس باید دوباره گوشه‌ای بنشینید و فهرستی جدید تهیه کنید.

با توجه به این که سرعت زندگی‌تان چقدر است و چقدر تجربیات شما تغییر می‌کند،‌ باید هر چند وقت یک بار ارزش‌هایتان را به روز کنید. شاید هم برای برخی افراد، سال‌ها نیاز به این کار نباشد، زیرا سرعت زندگی‌شان چندان زیاد نیست. ارزش‌‌های شما در واقع نظر جاری‌تان درخصوص حقیقت است. آنها نماینده پاسخ‌های شما به سوال در مورد نحوه زندگی کردن است. برخی ارزش‌ها، منجر به نتیجه دلخواه شما نمی‌شوند. ممکن است حتی احساسات شما را در حالت نارضایتی قرار دهند. دسته دیگر ارزش‌ها،‌ شما را به احساسات بهتر نزدیک می‌کنند. وقتی شما با کمال صداقت نسبت به ارزش‌هایی عمل می‌کنید که براساس اصول عالم هستی بنا شده‌اند، به بهترین نتایج ممکن می‌رسید.

فرآیند هماهنگی بین ارزش‌های خود با اصول جهان خلقت، شبیه به تلاش دانشمندان برای کشف فرمول ریاضی جهت توضیح یک پدیده طبیعی است. فرمول F=ma نیوتن یک قانون تقریبا دقیق از واقعیت بود، اما در سرعت‌های نسبی، دقیق نبود و در نهایت اینشتین، فرمول دقیق‌تری را یافت. همان‌طور که عالم خلقت، فرد را به یافتن فرمول‌های جدید و دقیق‌تر و قوانین درست‌تر راهنمایی می‌کند، به شما هم کمک می‌کند تا بفهمید که ارزش‌هایتان چقدر با واقعیات همسو است.

وقتی شما یک بار درخصوص شغلتان یا ارتباطتان تصمیم می‌گیرید، هرگز در طول زندگی مجددا با تصمیم‌گیری‌ای دقیقا مشابه با حالت قبل مواجه نخواهید شد. همان‌طور که نمی‌توانید روش‌های علمی را برای تمامی شرایط به کار ببرید، در مورد تصمیم‌گیری هم همین‌طور است و بهترین کار، طبقه‌بندی اتفاقات براساس الگوهایی است که قبلا تجربه کرده‌اید.

مترجم: الهه عیوض‌زاده-- منبع: Stevepavlina.com

/ 1 نظر / 5 بازدید
پیک آموزشی

سلام گرم در تابستان گرم بر دوست گرامی جناب موسوی زاهد[گل]