چند موضوع راجع به اختلالات یادگیری--- علل وانواع

یک اختلال پسرانه

مهمترین مشخصه اختلال در خواندن، افت در پیشرفت خواندن است به این معنی که دقت، سرعت و درک در خواندن دچار کاهش می‌شود. در افراد مبتلا به این اختلال، سن تقویتی، هوش اندازه‌گیری شده و تحصیلات متناسب با سن فرد، بسیار پایین‌تر از میزان مورد انتظار است.

 اشکال در خواندن به شکل چشمگیری در پیشرفت تحصیلی یا فعالیت‌هایی از زندگی روزمره که نیاز به مهارت‌های خواندن دارند، اختلال ایجاد می‌کند و اگر یک نقیصه حسی هم وجود داشته باشد، مشکلات در خواندن، بیشتر از حدی است که معمولاً در این اختلال دیده می‌شود.

دو دو تا پنج تا

اختلال دیگری که می‌توان در رابطه با آن صحبت کرد، اختلال در فهم ریاضیات است که مهمترین مشخصه ی آن، پایین بودن توانایی شخص در ریاضیات با توجه به سن تقویمی، هوش اندازه‌گیری شده و تحصیلات متناسب با سن است.

  در این اختلال برخی از مهارت‌های مختلف از جمله مهارت‌های زبانی (مثل درک یا نامگذاری اصطلاحات ریاضی، عملیات مفاهیم رمزگشایی یا حل مسئله‌های نوشته شده با نمادهای ریاضی)، مهارت‌های ادراکی (مثل بازشناسی یا خواندن نمادهای عددی)، مهارت‌های توجه (مثل رونویسی درست از اعداد) و... دچار اختلال می‌شوند و اگر چه نشانه‌های دشواری در ریاضیات مانند اشتباه در مفاهیم عددی یا ناتوانی در شمارش دقیق ممکن است در کودکستان یا کلاس اول دبستان ظاهر شود، ولی اختلال در ریاضیات به ندرت تا قبل از پایان کلاس اول دبستان قابل تشخیص است و حتی‌ امکان دارد تا کلاس پنجم یا بالاتر هم آشکار نشود.

  کابوسی به نام دیکته

اختلال دیگری که وجود دارد و از آن با نام اختلال در بیان نوشتاری نام می‌برند، زمانی اتفاق می‌افتد که مهارت‌های نوشتاری فردی با در نظر گرفتن سن تقویمی و هوش اندازه‌گیری شده و تحصیلات متناسب با سن فرد به میزان قابل ملاحظه‌ای پایین‌تر از حد انتظار باشد.

  این اختلال معمولاً در مجموعه‌ای از مشکلات در توانایی فرد برای انشای متن‌های نوشتاری دیده می‌شود که به صورت اشتباه‌های دستوری و نقطه‌گذاری در جمله‌ها، جمله‌بندی ضعیف و اشتباه‌های متعدد املایی و دست‌خط بسیار بد مشخص می‌شود و معمولاً در کلاس دوم دبستان ظاهر ‌شده و به ندرت امکان دارد در کودکان بزرگتر دیده شود. به طور کلی، اطلاع زیادی در مورد پیش‌آگهی درازمدت آن در دست نیست.

/ 1 نظر / 3 بازدید
رسولی

سلام به شما بزرگوار خیلی عالی بود خسته نباشید استفاده کردم