10 ترفند امنیتی مفید برای رایانه شما

1- این مسیر را در رجیستری دنبال کنید HKCU/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Internet SerServer. بسازید و مقدار آن را به a……تغییر دهید.
2- پارامتر DWORD را با نام MaxConnectionsPer1-0Server بسازید و مقدار آن را به 0000000a تغییر دهید.
3-پارامتر DWORD دیگری را با نام MaxConnectionsPer1_0Server بسازید و مقدار آن را نیز به 0000000a تغییر دهید.

3) نام ثبت شده کاربر ویندوز را تغییر دهید

زمانی که ویندوز در حال نصب شدن است از کاربر مشخصات همچون نام و نام شرکت را سئوال می کند. ممکن است حالا که به سن 18 سالگی رسیده اید بخواهید مشخصات وارد شده در زمان نصب را تغییر دهید. اکنون مراحل زیر را با من دنبال کنید:

1- در رجیستری وارد این مسیر HKLM/Software/Microsoft/Windows NT/CurrentVersion شوید.
2- پارامترهای RegisteredOwner و RegisteredOrganization را به عبارت دلخواه تغییر دهید.

4) جلوگیری از حذف Recycle Bin

همان طور که می دانید اگر بر Recycle Bin ویندوز راست کلیک کنید، گزینه Delete نمایان می شود که با استفاده از آن می توانید این ابزار را حذف کنید. اگر مایلید Recycle Bin خود را از حذف شدن ناخواسته محافظت کنید، کافیست:

1- در رجیستری وارد این مسیر HKCR/-5081-101B-9F08-CLSID/}645FF040{00AA002F954E شوید.
2- یک Keyجدید با نام Shell بسازید.
3- سپس یک key جدید دیگر با نام Delete بسازید. این key باید زیر مجموعه Key قبلی باشد و در نهایت چنین مسیری را داشته باشید: HKCR/-5081-101B-9F08-CLSID/{645FF04000AA002F954E}/Shell/Delete
4-پارامتر Default را تغییر دهید و مقدار آن را به Recycle Bin اصلاح کنید.

5-جلوگیری از ورود به ویندوز از طریق cache

با ورود ویندوز ویستا و مهاجرت از XP به ویستا بسیاری از شرکت ها نمی توانند در مدت 30 روز با ویستا دست و پنجه نرم کنند تا آن را به عنوان سیستم عامل اول شرکت خود برگزینند. مایکروسافت با یک تغییر کوچک در رجیستری این امکان را به این قبیل شرکت ها داده است تا بتوانند آن را تا 3 بار هر بار 30 روز افزایش دهند.

اگر سرور Domain Controller شما در دسترس نباشد ویندوز به کاربران عضو Domain Controller اجازه ورود به ویندوزشان را می دهد. بدون اینکه سرور، کنترلی بر روی آنها داشته باشد. این ورود از طریق ورودهای قبلی کاربر که در ویندوز ذخیره شده (cache) اتفاق می افتد. برای جلوگیری از آن و اطمینان از کنترل ورود کاربر به ویندوز از طریق Domain Controller دنبالم بیایید. با این ترفند می توانید عمل معکوس را هم انجام دهید یعنی تعداد دفعات ورود از طریق cache را نیز بیشترکنید:

1- در رجیستری به این مسیر وارد شوید: HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/
Windows NT/CurrentVersion/winlogon.
2- یک پارامتر String Value با نام CachedLogonsCount ایجاد کنید.
3- برای فعال یا غیرفعال کردن، پارامتر ساخته شده را اصلاح کنید؛ برای غیر فعال کردن گزینه Cache، مقدار آن را 0 و یا برای زیاد کردن آن می توانید بجای 0 عدد 50 را وارد کنید.

6) اعمال رمزگذاری و عدم رمزگذاری از طریق میانبر

به طور معمول برای رمزگذاری و حذف رمزگذاری در ویندوزXP یا ویستا از این روش استفاده می کنیم: بر روی فایل یا پوشه کلیک راست می کنید و گزینه Properties را انتخاب می کنید و در برگه General دکمه Advanced را می زنید و گزینه Encrypt را فعال یا غیرفعال می کنید، برای از بین بردن این مسیر طولانی و انجام آن از طریق میانبر به ادامه مطب دقت کنید:

1-در رجیستری به این مسیر وارد شوید: HKCU/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/Advanced .
2-پارامتر DWORD با نام EncryptionContextMenu ایجاد کنید و مقدار آن را به 1 تغییر دهید. از این پس دسترسی به گزینهEncrypt برای شما آسان ترخواهد شد. بر روی هر فایل یا پوشه که کلیک راست بزنید، گزینه Encrypt را خواهید دید.

7) تاخیر فعال سازی ویندوز

معمولاً توجه به سیستم عامل جدید و اعمال تست های گوناگون برای شرکت های بزرگ، به زمان زیادی نیاز دارد. با ورود ویندوز ویستا و مهاجرت از XP به ویستا بسیاری از شرکت ها نمی توانند در مدت 30 روز با ویستا دست و پنجه نرم کنند تا آن را به عنوان سیستم عامل اول شرکت خود برگزینند. مایکروسافت با یک تغییر کوچک دررجیستری این امکان را به این قبیل شرکت ها داده است تا بتوانند آن را تا 3 بار هر بار 30 روز افزایش دهند، برای انجام این عمل بقیه مطلب را بخوانید:

1-در رجیستری به این مسیر وارد شوید: HKLM/SOFTWARE/Microsoft/Windows NT/CurrentVersion/SL.
2-پارامتر SkipRearm را به عدد 1 تغییر دهید.
3-سپس پنجره Command را باز کنید و دستور slmgr-rearm را اجرا کنید.

8) مسیر فایل های Offline را تغییر دهید

زمانی که امکان Offline ویندوز ویستا استفاده می کنید ویندوز، فایل ها را بر روی دیسک شما cache می کند. بسیاری از سیستم ها دارای 2 هارددیسک هستند و انتقال فایل های cache شده به درایو دیگر هم فضای دیسک جاری را خالی نگه می دارد، هم به بازدهی سیستم شما کمک شایانی خواهد نمود. برای اعمال چنین تغییری مراحل کار را به دقت دنبال کنید:

1- Control Panel راباز کنید و به قسمت Network And Internet وارد شوید و دنبال گزینه Offline Files بگردید در این لینک ویندوز به شما properties از Offline Files را نشان خواهد داد.
2-گزینه offline files را غیرفعال کنید چون به صورت پیش فرض فعال است.و
3- سپس با کلیک بر روی گزینه OK ویندوز را ریست کنید.
4- در بارگذاری مجدد ویندوز، وارد رجیستری شود و این مسیر را دنبال کنید HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlSet/Services/CSC.
5-پارامتر string value را با نام Parameters ایجاد کنید.
6-سپس آن را با عبارت /??/e:csc اصلاح کنید عبارت e: درایو دیگر شما می باشد که طبق تنظیمات سیستم، می توانید آن را نام گذاری کنید.
7-از رجیستری خارج شده و ویندوز را restart کنید.
8- دربارگذاری مجدد ویندوز، مجدداً offline files را فعال کنید و سپس ویندوز را restart کنید. اکنون این گزینه در درایو جدید فعال شده است.

9) User Account Control را غیر فعال کنید.

به نظر می رسد یکی از چیزهای مهمی که برای بسیاری از کاربران ویستا مهم است غیرفعال کردن User Account Control است. فعال بودن این گزینه به ویروس ها و هکر اجازه ایجاد اختلال در ویندوزتان را می دهد، اما شما می توانید به آنها دهن کجی کنید و با انجام مراحل زیر مسیر فعالیت آنها را مسدود کنید:
1- در رجیستری به این مسیر وارد نشوید: HKLM/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/System.
2-پارامتر ConcentPromptBehaviorAdmin را به 00000000 تغییردهید.

10) جلوگیری از نمایش آخرین کاربر وارد شده به ویندوز

ویندوز به گونه ای طراحی شده که در صفحه ورود به ویندوز، با فشردن کلیدهای Ctrl+Alt+Delete نمایش پنجره تغییر خواهد کرد. در پنجره جدید می توان فهمید که آخرین بار کدام کاربر به ویندوز وارد شده است. این موضوع معمولاً برای سیستم های مشترک بین چند کاربر اهمیت دارد مثلاً آنها می توانند شناسه کاربر شما را غیرفعال کنند، اما شما می توانید به سادگی آنها را دور بزنید به طوری که متوجه نشوند آخرین بار چه کسی به ویندوز وارد شده است برای غیرفعال کردن، ادامه مطلب را بخوانید:

1-در رجیستری به این مسیروارد شوید:
HKLM/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/System.
2- پارامتر موجود با نام DontDisplay Last Name را اصلاح کند و مقدار آن را به عدد 1 تغییردهید.

منبع:دنیای کامپیوتر و ارتباطات، شماره 81

/ 0 نظر / 10 بازدید