مراقبت از چشم در برابر رایانه

یک جراح و متخصص بیماری های چشم، کاربران کامپیوتر را به جلوگیری از مشکلات چشمی توصیه کرد.

دکتر شاهرخ میلان درگفت‌وگو با ایرنا از جمله مشکلات چشمی کامپیوتر به خستگی و درد چشم و نواحی اطراف آن، خشکی چشم و قرمزی و ضعف بینایی به صورت نزدیک بین شدن و گاهی دوربینی اشاره کرد.

وی در پیدایش عوارض بیشتر چشمی، عواملی از جمله صفحه نمایشگر کامپیوتر، ژنتیک خود انسان و استعداد بیشتر ضعف بینایی و خشکی چشم، محل قرار گرفتن کامپیوتر در جلوی کاربر و زاویه و فاصله دید را موثر دانست.

وی از عوامل خشکی چشم، کمی پلک زدن در هنگام نگاه کردن به صفحه مانیتور و خیره شدن به کامپیوتر با چشمان بازتر و کاهش رطوبت سطح چشم در نتیجه آن را عنوان نمود.

این جراح و متخصص بیماری های چشم، علت خستگی چشم با کامپیوتر را در مقایسه با مطالعه کتاب، ایجاد فرکانس جارویی درصدم ثانیه بصورت تکرار سریع خطی تصویر توسط کامپیوتر ذکر کرد.

وی اظهار کرد: سن، شغل، تغذیه و حتی جنسیت در خشکی چشم موثر بوده و زنان بسیار بیشتر از مردان و سنین بالاتر بیشتر از سنین پایین دچار خشکی چشم می شوند.

میلان از مشکلات غیر چشمی کامپیوتر، درد ستون فقرات، شانه ها، گردن، آرنج، مچ، انگشت نشانه و عوارض کم تحرکی مثل چاقی، پوکی استخوان و غیره را برشمرد.

وی از جمله عوامل پیشگیری از خستگی چشم توسط کامپیوتر، استفاده از عینک های Anti UV 400 برای مانیتورهای غیر از LCD و LED و آنتی رفلکسی که همراه با خاصیت ضد انعکاس باشد را توصیه کرد.

این جراح و متخصص بیماری های چشمی تصریح کرد: استفاده از اشک مصنوعی بدون نگهدارنده در موارد تجویز توسط چشم پزشک نیز بسیار موثر است.

وی خاطر نشان کرد: مصرف امگا 3 می تواند هم برای خشکی چشم و هم ضعف بینایی موثر باشد.

وی بی خوابی را از عوامل تشدید کننده خستگی چشم با کامپیوتر عنوان کرد و خواب و استراحت کافی که حداقل آن شش ساعت و حداکثر هشت ساعت می باشد را برای التیام چشم بسیار موثر دانست.

/ 1 نظر / 6 بازدید

بساار عالی و در خور توجه بود