مدیریت زمان استفاده از کامپیوتر برای کودکان

 

شاید شما هم کودکی داشته باشید که وقت خود را مدام با کامپیوتر سپری می‌کند یا ساعت‌های متوالی به بازی کردن با آن می‌پردازد. همان‌طور که می‌دانید انجام بیش از حد این‌گونه کارها نه تنها موجب اتلاف وقت کودک شما می‌شود، بلکه می‌تواند مشکلات جسمانی همچون درد مفاصل، گردن، کمر و... را نیز برای آنها به همراه بیاورد، اما این تنها مشکل نیست؛ فرض کنید در یک خانه چند نفر به طور اشتراکی از یک کامپیوتر استفاده می‌کنند و گاهی اوقات به دلیل استفاده همزمان در یک ساعت مشخص، بحث‌هایی در خانواده پیش می‌آید، به نظر شما راه‌حلی برای رفع این مشکلات وجود دارد؟ آیا می‌توانید کودکان را از بازی کردن زیاد با کامپیوتر منع کنید؟ می‌توانید زمان استفاده از کامپیوتر را بین فرزندان خود تقسیم کنید تا مشکلی به وجود نیاید؟ این هفته قصد داریم نرم‌افزاری را به شما معرفی کنیم که وجود آن در کنار هر کامپیوتری در منزل ضروری است!

کنترل کودکان

نرم‌افزار پیشنهادی این هفته ما Kids PC Time Administrator نام دارد و همان‌طور که از عنوان آن مشخص است، برنامه‌ای برای مدیریت زمان استفاده از کامپیوتر توسط کودکان است. این نرم‌افزار قدرتمند با مجموعه ابزارهای منحصر به فردی که در اختیار والدین قرار می‌دهد، به آنها کمک می‌کند تا کنترل همه جانبه‌ای روی فعالیت‌های کودکانشان در استفاده از کامپیوتر داشته باشند. با استفاده از این برنامه می‌توانید مدت زمانی که کودکان شما در طول روز قادر به استفاده از کامپیوتر هستند را مشخص کنید. مدت زمان مجاز برای بازی کردن توسط کامپیوتر را مشخص کنید، محدوده‌های زمانی مجاز برای استفاده یا بازی کردن با کامپیوتر را تعریف کنید و دسترسی به بخش‌های مختلف سیستم‌عامل از جمله بخش‌های تنظیماتی و پوشه‌های خاص را برای کودکانتان محدود کنید.

مدیریت زمان

همان‌طور که گفتیم مهم‌ترین قابلیت این نرم‌افزار، ارائه ابزار مورد نیاز برای کنترل زمان استفاده از کامپیوتر توسط کودکان است. برخی از امکاناتی که توسط این برنامه در اختیار شما قرار می‌گیرد به اختصار عبارتند از:

1ـ کنترل مدت زمان مجاز برای استفاده روزانه یا هفتگی از کامپیوتر:

2ـ کنترل محدوده زمانی استفاده از کامپیوتر:

3ـ کنترل محدوده زمانی بازی کردن:

4ـ کنترل محدوده زمانی استفاده از اینترنت:

اعمال محدودیت‌ها

یکی دیگر از قابلیت‌های کنترلی که این نرم‌افزار در اختیار والدین قرار می‌دهد، امکان اعمال محدودیت در ایجاد تغییرات در سیستم‌عامل است. به این ترتیب کودکان نمی‌توانند نرم‌افزار جدیدی نصب کنند یا به بخش‌های مختلف کنترل پانل ویندوز دسترسی داشته باشند. همچنین ممانعت از حذف نرم‌افزارهای موجود یا غیرفعال کردن نرم‌افزارهای فعال نیز از دیگر موارد قابل اجرا توسط این نرم‌افزار است.

دسته‌بندی کاربران در گروه‌های مختلف، اعمال قوانین و محدودیت‌ها برای هر کاربر و گروه به طور مجزا، اعمال محدودیت در دسترسی به برخی پوشه‌ها، گزارش‌گیری کامل از میزان و نحوه فعالیت کاربران در کامپیوتر و... برخی از دیگر قابلیت‌هایی است که توسط این نرم‌افزار قدرتمند در اختیار شما قرار می‌گیرد. چنانچه قصد دارید همین امروز کامپیوترتان را به طور نامحسوس تحت کنترل بگیرید و با مدیریت چگونگی استفاده از آن، خطرات احتمالی این وسیله مفید را کاهش دهید، می‌توانید نسخه‌ای از آن را با مراجعه به این لینک دریافت کنید:

همچون موارد قبل، چنانچه قصد داشته باشید مدت زمان و محدوده زمانی مجاز برای استفاده از اینترنت را برای کودکتان مشخص کنید، می‌توانید از ابزار دیگری که برای این کار طراحی شده، کمک بگیرید. به کمک این ابزار می‌توانید مدت زمان استفاده از اینترنت در طی روز یا هفته را محدود کرده و همچنین محدوده زمانی مجاز برای گشت وگذار در وب را نیز مشخص کنید. گاهی اوقات کودک شما هنگام استفاده از کامپیوتر وقت خود را به کار با نرم‌افزارهای کاربردی اختصاص می‌دهد یا به گشت و گذارهای مفید در وب می‌پردازد و شما نیز تمایلی به محدود کردن این‌گونه فعالیت‌های او ندارید، اما قصد دارید مانع از بازی کردن طولانی مدت او با کامپیوتر شوید. برای جلوگیری از این کار نیز می‌توانید از قابلیت محدودسازی در بازی‌ها کمک بگیرید. به کمک این قابلیت می‌توانید فقط برای زمان‌هایی که کودک شما به بازی کردن می‌پردازد محدودیت اعمال کنید و مدت زمان مجاز برای پرداختن به بازی را نیز برای او مشخص کنید. گاهی اوقات قصد دارید به جای اعمال محدودیت در مدت زمان استفاده از کامپیوتر، ساعات مجاز برای استفاده از کامپیوتر را تغییر دهید. به عنوان مثال فرض کنید می‌خواهید کودکتان غیر از ساعات 15 الی 16 در هیچ زمان دیگری نتواند از رایانه استفاده کند، یا فقط در روزهای خاص (مثلا پنجشنبه و جمعه) بتواند از کامپیوتر استفاده کند. برای اعمال این‌گونه محدودیت‌ها می‌توانید روزها و ساعات مجاز برای استفاده از کامپیوتر را در این نرم‌افزار مشخص سازید.

با مشخص کردن مدت مجاز در این بخش، کودک شما می‌تواند طی روز یا هفته فقط به میزان زمان مشخص شده از جانب شما از کامپیوتر استفاده کند و در صورتی که زمان استفاده آنها بیش از زمان مشخص شده باشد، کامپیوتر متوقف شده و کودک نمی‌تواند به ادامه کار با آن بپردازد.

http://www.clicklinks.ir/31505a(امیر عصاری -جام جم آنلاین)

/ 0 نظر / 4 بازدید