آشنایی کاربردی با سیستم مکانیزه ی دوره عمومی **قسمت اول

 

GENEDU 

  گامی نو در سیستم مکانیزه دوره آموزش و پرورش عمومی

نگارش و تدوین : سید محمدرضا موسوی زاهد

مقدمه :

 

در عصر کنونی که از دیدگاه متخصصان و کارشناسان مختلف آموزشی و پژوهشی ، عصر سلطه ی تکنولوژی و فن آوری خوانده شده ، باید تعامل لازم را نسبت به اطلاعات و فنون جدید در حیطه های مختلف علمی ، آموزشی و ... ایجاد نمود .

     در عرصه ی جدید بیسواد به کسی گفته می شود که نتواند در روند زندگی عادی ، شغلی و ... خود از سیستم های جدید اطلاعات و ارتباطات و به خصوص رایانه بهره گیرد .

     یکی از ویژگی های مهم پدیده ی فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، تسهیل و ارتقا تعاملات انسانی و انسان با محیط می باشد .

     فناوری اطلاعات و ارتباطات به دلیل قدرت تحول پذیری و توانایی برقراری ارتباط پویا که

می تواند با دانش آموزان داشته باشد ، از نقش مهمی در انتقال دانش برخوردار است .

     هر چند که برای تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات در تعلیم و تربیت دو دیدگاه متفاوت قائل هستند ، ( رویکرد اصلاح گرا ) و ( رویکرد تحول گرا ) لکن در این مقوله بدون بسط نظر هر کدام از رویکردها به این نکته اشاره می کنیم که تاثیر عظیم فناوری در حوزه ی آموزش و پرورش بسیار کلیدی و حساس بوده و غیر قابل انکار می باشد ، بخشی از این تاثیر که در مبحث کنونی ما مورد بررسی و نقد قرار می گیرد ، سیستم های مکانیزه ورود مشخصات سجلی و نمرات دوره های تحصیلی است که محور اصلی مورد اشاره ، سیستم GENEDU در دوره ی آموزش و پرورش عمومی خواهد بود .

            هدف ما از این نقد و بررسی ، آشنایی کاربردی با این سیستم و کاربرد بهینه ی آن در مدارس و ادارات آموزش و پرورش می باشد و در این راستا سعی شده مفاهیم موجود در آن با بیانی ساده و سلیس ارائه و توضیح داده شود تا کاربران محترم بتوانند بدون دغدغه ی خاطر با استفاده از سیستم مکانیزه ضمن تسریع و دقت در کارها با تکیه بر گزارشات مدیریتی آن بتوانند در ارتقا ء کیفیت آموزشی و نیل به اهداف مهم فرآیند یاددهی یادگیری کوشا باشند .

فصل اول:آشنایی با نگارشهای سیستم از آغاز تاکنون

 

 

 

 

 

نسل های قدیمی نگارش های سیستم :

 

            سیستم مکانیزه ی دوره ی آموزش عمومی از ابتدا تاکنون عناوین مختلفی را به خود اختصاص داده که اکثرا در راستای تکمیل و ارتقا هر نگارش نسبت به نگارش قبلی تعریف و طراحی شده است .

 

از نسل های قدیم سیستم می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 

Elm1 - Elm2  - Amoz1 - Amoz2 - EAmoz1 - EAmoz2 - Eamoz11

 EAmoz22  - EAmoz22p        

 

            بدیهی است هر کدام از نگارش های فوق ، پایه ی تحصیلی و دوره ی مربوط به آن ( ابتدایی راهنمایی تحصیلی ) را تحت پوشش قرار می داده است .

 

            پیرامون Eamoz11   و EAmoz22pدر جزوه ای جداگانه تحت عنوان آشنایی با سیستم مکانیزه ی دوره ی عمومی به تفضیل صحبت به عمل آمده و نیز در نشریه پرتو مهر ارائه گردیده است .

 

نسل جدید نگارش :

 

نگارش کنونی سیستم مکانیزه که در بسیاری از منوها مشابهت های بسیاری با نسل قبل از خود (Eamoz11   و EAmoz22p ) داشته ، Geneduنام دارد که در دو دوره ابتدایی و راهنمایی تحصیلی به صورت ذیل تعریف می شود :                                          

 

نگارش مخصوص آموزش و پرورش ابتدایی Edu1                                 

نگارش مخصوص آموزش و پرورش راهنمایی تحصیلی                         Edu2       

 

    با ظهور سیستم عامل Windows و نرم افزارهای توانمند مرتبط با آن ، همانند مجموعه نرم افزارهای Office  و انزوای نرم افزاری سیستم عامل
 
Ms-Dos توسط آن ، به نظر می رسد طراحی و کار در محیط Dos همخوانی لازم را با روند رو به رشد نهضت نرم افزارها نداشته باشد . لکن طراحی اصلی سیستم مکانیزه دوره عمومی در محیط اخیر می باشد که ضرورت آشنایی با پاره ای از مفاهیم و دستورات این محیط را اجتناب ناپذیر می سازد .

 

    شاید به نظر تعدادی از افراد اشاره به این مفاهیم و فرامین با عنایت به کاربرد کمتر سیستم عامل Ms-Dos در وهله ی کنونی چندان هم نیاز نباشد . لکن چون بنا داریم منوها و مفاهیم سیستم مکانیزه را به گونه ای مطرح نماییم تا افراد مبتدی هم بتوانند از سیستم استفاده نمایند . ذکر این موارد ضروری به نظر می رسد .

 

    ناگفته نماند وجود نرم افزارهایی مانند Nc  و Pc که توانایی انجام این فرامین را به راحتی ایجاد کرده ، می تواند در این زمینه برای کاربران محترم بسیار موثر باشد .

 فصل دوم:آشنایی با مفاهیم واصطلاحات

 

 

 

 

 

سخت افزار :Hardware 

 

به مجموعه عناصر و مدارهای الکترونیکی و الکتریکی و اجزای مکانیکی و مغناطیسی کامپیوتر ، سخت افزار گفته می شود .

 

 

نرم افزار:Software 

 

    به کلیه برنامه های کامپیوتری نرم افزار گفته می شود . یک برنامه مجموعه ای از فرامین است که به منظور انجام وظیفه ای خاص ، به طور منظم در پی یکدیگر آمده اند .

 

 

میان افزار:    Firmware

 

    منظور از میان افزار ( نرم افزار ثابت ) بخشی از کامپیوتر است که هم ویژگی سخت افزاری و هم ویژگی نرم افزاری را دارا می باشد .

 

 

بیت :   Bit  (Binary digit )

 

    به کوچکترین واحد حافظه که قابلیت نگهداری یک رقم 0 یا 1 را دارد بیت ( Bit ) می گویند .   به عبارت دیگرBit کوچکترین واحد اطلاعاتی قابل تشخیص توسط کامپیوتر و وسایل جانبی آن است .

 

 

بایت:  Bite  (Binary term )

 

رشته ای از بیت های متوالی است که کامپیوتر به عنوان یک گروه بر روی آن ها عملیات انجام می دهد . بایت واحد سنجش گنجایش و ظرفیت حافظه است و معمولا شامل 8 بیت است .

 

 

 

اجزا مختلف بایت :

 

 KB ( کیلو بایت ) معادل 1024 ( 210 ) بایت

 

MB ( مگا بایت ) معادل 1024 کیلو بایت یا ( 220 ) بایت

 

GB ( گیگا بایت ) معادل 1024 مگا بایت یا ( 230 ) بایت

 

 

کاراکتر:   (Caracter )

 

اطلاعاتی که در اختیار کامپیوتر قرار می گیرد ، شامل نشانه هایی است که کاراکتر نامیده می شود . این کاراکترها می تواند الفبایی ، نمادهای عملیاتی و ... باشد .  

 

 

کلمه:  ( Word )

 

            به گروهی از بیت ها ، کاراکترها یا بایت هاگفته می شود که یک واحد منطقی اطلاعات را تشکیل می دهند و می توانند در یک مکان منفرد قابل آدرس دهی حافظه ذخیره شوند .

 

/ 0 نظر / 28 بازدید