آسیب‌های تلفن همراه برای دانش‌آموزان

وی ادامه داد: این موضوع برای گروه سنی کودکان و نوجوانان بسیار حساس‌تر است زیرا در شرایط تحصیل، رشد و تکامل شخصیتی هستند و آسیب‌پذیری آنها نسبت به ناهنجاری‌های موجود در جامعه بیشتر از سایر قشرهاست.

* تلفن‌های همراه محل تجمع بسیاری از باکتری‌ها هستند

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش با اشاره به اینکه استفاده از تلفن همراه برای دانش‌آموزان محاسنی را به همراه دارد، افزود: برقراری ارتباط با والدین و کنترل رفت و آمد دانش‌آموزان به مدرسه از محاسن استفاده از تلفن همراه است که البته نباید سرگرمی بچه‌ها برای ارسال پیام کوتاه، بازی‌های گوشی تلفن یا ارسال تصاویر از طریق بلوتوث را فراموش کرد.

امیری تصریح کرد: تلفن همراه معایب بسیار زیادی برای دانش‌آموزان ابتدایی تا متوسطه دارد به عنوان نمونه از نظر بهداشتی گوشی‌های تلفن همراه محل تجمع بسیاری از باکتری‌ها و میکروب‌هایی هستند که روی گوشی جمع می‌شوند.

*تلفن همراه از انتقال‌ دهنده‌های بیماری‌های خطرناک است

وی بیان کرد: متأسفانه تلفن همراه از آن دسته وسایلی است که مواد بیماری‌زا از طریق آن بسیار سریع به بدن شخص و دیگران انتقال پیدا می‌کند که این مسئله در رابطه با کودکان درصد بالاتری دارد.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش با بیان اینکه تلفن همراه یکی از وسایلی است که ویروس‌های بیماری زا و واگیردار را به راحتی منتقل می‌کند، اضافه کرد: این وسیله به دو مسیر ورودی بدن انسان یعنی گوش و دهان نزدیک است، در نتیجه گوشی می‌تواند یکی از انتقال‌ دهنده‌های بیماری‌های خطرناک باشد.

* استفاده از تلفن همراه برای دانش‌آموزان اعتیاد آور است

امیری گفت: کودکان و نوجوانان زیر 17 سال، در مقابل امواجی که از گوشی‌ها ساطع می‌شود، بسیار ‌آسیب‌پذیرند زیرا در فرآیند رشد جسمی آنان تاثیر منفی می‌گذارد و حتی سبب کم‌اشتهایی و عوارض ناشی از آن می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استفاده از تلفن همراه برای دانش‌آموزان اعتیاد آور است، اظهار داشت: بسیاری از نوجوانان زمان زیادی را به صحبت کردن با موبایل، ارسال پیام کوتاه و انجام بازی‌ها صرف می‌کنند که این امر به علت طولانی شدن در بعضی از مواقع گاهی سبب بروز اختلالات روانی در دانش‌آموزان می‌شود.

*استفاده از تلفن همراه می‌تواند زمینه انحراف دانش‌آموزان را فراهم می‌کند

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش با اشاره به اینکه یکی دیگر از عوارض استفاده از تلفن همراه افت تحصیلی دانش‌آموزان است، گفت: متأسفانه تلفن همراه تبدیل به وسیله‌ای برای حواس‌پرتی دانش‌آموزان در سر کلاس و عدم تمرکز آنان است که در نهایت موجب یاد نگرفتن دروس و افت تحصیلی و نیز مشکل تعامل با معلم و همکلاسی‌ها می‌شود.

امیری با بیان اینکه استفاده از تلفن همراه می‌تواند زمینه انحراف دانش‌آموزان را فراهم ‌کند، تصریح کرد: هنگامی که یک پیام کوتاه یا تصویر غیراخلاقی از طریق بلوتوث برای دانش‌آموز ارسال می‌شود، ممکن است در همین نقل و انتقال‌ها زمینه انحراف و مشکلات اخلاقی دانش‌آموز ایجاد شود.

* استفاده از تلفن همراه در مدارس ممنوع است

وی بیان کرد: این مشکل با عکس‌برداری و فیلم‌برداری به خصوص در مدارس دخترانه به سبب سوء‌ استفاده‌های مختلف از شرایط داخل کلاس و مدرسه بیشتر می‌شود و دانش‌آموزان دختر را با چالش‌های فراوانی مواجه می‌کند.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش اضافه کرد: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه استفاده از تلفن همراه برای دانش‌آموزان ممنوع بوده و در حال حاضر نیز این ممنوعیت ادامه دارد و این مهم باید در مدارس کشور نیز نهادینه شود.

امیری با اشاره به اینکه خانواده‌ها در عدم استفاده دانش‌آموزان از تلفن همراه بسیار مؤثر هستند، خاطرنشان کرد: والدین دانش‌آموزان باید همکاری لازم را با مدرسه داشته باشند و مدیران مدارس جلسات توجیهی برای اولیاء دانش‌آموزان را برگزار کنند.

(فارس)

/ 0 نظر / 12 بازدید