وظایف معلم در تربیت حواس

1- اولین امر ضروری برای معلم این است که در سلامت و آزمایش حواس دانش آموزان و شایستگی آنها برای ادراک حسی بکوشد و کمترین کارش در این خصوص ،این است که در تدریس دانش آموزان مبتلا به ضعف بینایی یا شنوایی را رعایت کند و آنان را در جای از کلاس قرار دهد که نوشته ها و گفته های او را بهتر ببینند و بشنوند .

2- بعد از آزمایش ، باید تمام عوامل مؤثر در تربیت ادراک را در تدریس خود ، در نظر بگیرد . حداکثر کوشش را در تحریک دانش آموزان ، با تشویق آنان به درس با روشهای مناسب و طبیعی ،مبذول دارد .

3- معلم باید در تدریس ، روش تجزیه و تحلیل بعد ترکیب را در پیش بگیرد یعنی با روش استقرایی تدریس کند

4- بهتر است قواعد اساسی تدریس را که هربرت اسپنسر وضع کرده است ،که پیروی از این قواعد معلم را در تربیت حواس کودکان کمک می کند :
الف - از مطالب ساده آغاز کردن و به مطالب مرکب و پیچیده رسیدن .
ب- از اشیای محسوس به اشیا و مسائل نامحسوس رفتن .
ج- از راه آزمایش به علتها و دلیل ها پی بردن .

5- تنها پیروی از قواعد برای تربیت حواس کافی نیست بلکه باید به دانش آموزان حداکثر آزادی در فعالیت های درسی داده شود .
فروبل مربی بزرگ آلمانی در خطاب به معلمان می گوید : « بیایید با کودکان خود زندگی کنیم » و « بگذارید کودک به عمل و تجربه خود یاد بگیرد »

/ 2 نظر / 5 بازدید
رشیدی

جناب اقای موسوی زاهد عزیز، دوست و همکلاسی سابق دانشگاهی سلام علیکم. خدا قوت غرض از مزاحمت ، باز نشدن ( فیلتر سایت پذیرنده عکس مربوط به آزمونهای عملکردی ریاضی اول ابتدایی 26 فروردین ماه می باشد که خواهشمند است سایت پذیرنده عکس را عوض نمایید) باتشکر علیرضا رشیدی

ابراهیم گودرزی

سلام لطفاَ درخصوص نامه ارسالی پیرامون اصلاحیه عربی سه پایه مقطع راهنمایی که توسط بنده به تکنولوزی واز تکنولوزی به استان آمده پیگیری وحقیر رامطلع فرمایید متشکرم