رابطه ی خوب والدین با فرزندان نوجوانشان

٢) برای بهبود ارتباط با نوجوان باید برای او وقت گذاشت.

یافتن زمان برای ارتباط با فرزند در دنیای پرمشغله امروز ممکن است مشکل اساسی والدین باشد ولی اختصاص دادن فقط چند دقیقه در روز برای گوش دادن فعال به نوجوانتان می‌تواند نقطه خوبی برای شروع باشد.

 

 

٣) فرصت طلب باشید.

 برای صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با نوجوان خود منتظر به‌وجود آمدن مسایل و مشکلات بزرگ نباشید، از هر فرصتی برای حرف زدن با او استفاده کنید.

 

 

۴) با او مذاکره کنید. 

 چنانچه توانستید با فرزند خود چنین ارتباطی برقرار کنید، در زمان تعارض و کشمکش راحت‌تر می‌توانید با او وارد بحث و مذاکره شوید.

۵) ارتباط خوب شامل هر دو حالت گوش کردن و صحبت کردن است.

صحبت‌های او را گوش دهید. آنها را قطع نکنید تا نقطه نظرات خود را بگوید. بگذارید کلامش را به پایان برساند، وظیفه شما گوش دادن و درک و فهم است نه قضاوت کردن.

 

 

 

۶) با احساسات او همدردی کنید.

خودتان را به جای او بگذارید. سعی کنید فقط نظر او را بفهمید و به آن احترام بگذارید. حتی اگر با آن موافق نیستید.

 

 

٧) قبل از آنکه لب به سخن بگشایید، فکر کنید.

 ممکن است لازم باشد قبل از پاسخ دادن تا ١٠ بشمارید، این موضوع به شما فرصتی می‌دهد که خود را آرام کنید و از جنگ و جدل اجتناب کنید.

 

 

٨) هیجانش را درک کنید.

حتی زمانی که بحث راجع به موضوعات حساس و هیجانی است، بگذارید تا نوجوان شما بفهمد تا شما او را دوست دارید و مراقب او هستید.

 

 

٩) مثبت اندیش باشید.

مکالمه را با صحبت کردن راجع به آنکه چگونه می‌خواهید مشکل را حل کنید مثبت کنید، مدام به اشتباهات گذشته او گریز نزنید. به جنبه‌های مثبت او بیندیشید. مثبت ماندن، مکالمه را خلاق و سازنده می‌کند.

 

 

نویسنده:  دکتر فریبا عربگل--- منبع: سلامت          

/ 2 نظر / 5 بازدید
سید کریم مرتضوی

سید بزگوار سلام وقت شما بخیر وبلاگ شکیل و غنی دارید از حسن انتخاب مطالب علمی و اموزشی جهت وبلاگ سپاسگزاریم ما هم از سفره وبلاگ شما منعم هستیم با سپاس

بهبود حنیفه زاده

مطالب طبق معمول خوب و قابل استفاده است .وبلاگتان را به وبلاگ خودم پیوند زدم . مستدام و پاینده باشید .