انواع آزمونهای عملکردی

oآزمونهای کتبی عملکردی :

این آزمونها در ظاهر به روش آزمونهای کتبی سنتی اجرا می‌شود.
اما هدف و آنچه که سنجیده می‌شود صرفا“ دانش نیست، بازده و محصول یادگیری و یا مراحل انجام و فرایند بروز عملکرد ارزیابی می‌گردد.
برای مثال وقتی از فراگیر می‌خواهیم که یک مدل خیاطی را با قلم و کاغذ طراحی کند، یک نقشه فرضی از آنچه که به او گفته می‌شود بکشد، یک مدار الکتریکی با خصوصیات معین رسم نماید، یک نوع نمودار آماری مناسب برای داده‌های ارائه شده رسم نماید، یک داستان کوتاه بنویسد و… در پی سنجش ترکیبی از دانش و آگاهی از یک طرف و مهارت و تسلط فرد به موضوع از طرف دیگر هستیم. 
oآزمونهای عملکردی شناسایی :
در این روش فراگیر از طریق شناسایی عیب و اشکال وسیله، توانایی و مهارت عملی خود را آشکار می‌سازد.
این شناسایی ممکن است از طریق گوش دادن به صدای وسیله و تشخیص عیب آن، مشاهده و رؤیت یک نقشه، طرح یا وسیله و تعیین نقص و کاستی آن باشدطبقه‌بندی اشیاء، جانوران، گونه‌های گیاهی در دروسی مانند شیمی، فیزیک و زیست‌شناسی یا تشخیص تلفظ درست یا نگارش صحیح کلمات زبان خارجه، شناسایی و تعیین روش حل یک مسأله ریاضی یا راه اثبات قضیه هندسی و… در صورتی که گویا و شاهد زندگی واقعی و برگرفته از موقعیتهای طبیعی باشد، همگی بیانگر آزمون عملی شناسایی یا تشخیص است. 
 
oسنجش عملکرد در موقعیتهای شبیه‌سازی شده  :
معمولاً در موقعیتهای آموزشی که احتمال خطر و آسیب جسمی برای فراگیر وجود دارد، وسایل و تجهیزات مورد نظر به تعداد کافی موجود نیست و یا گران قیمت و کمیاب می‌باشد، نحوه اجرا و فرایند تولید محصول یا فرآورده هدف آموزش و یادگیری است و… بجای استفاده از موقعیت کاملاً واقعی و طبیعی از شرایط تصنعی و شبیه‌سازی شده استفاده می‌گردد. این موقعیتها هم برای آموزش و هم برای سنجش بکار می‌رود اهمیت این روش برای آموزش و سنجش مهارتهای خاص در موقعیتهای ویژه است، مانند اقدام در حوادث و بلایای طبیعی سیل، زلزله و آتش‌سوزی، کمک به مصدومان وخیم در سوانح و… با تدارک موقعیت مشابه،‌ مهارت و توانایی افراد ارتقا یافته یا سنجیده می‌شود.
 
آزمون عملکرد نمونه کار :
    شبیه‌ترین روش به موقعیت واقعی در زندگی طبیعی افراد، روش نمونه کار است. برای مثال برخلاف روش شبیه‌سازی که در یک اتومبیل غیرواقعی و شرایط تصنعی رانندگی صورت می‌گیرد و هدف شناسایی اجزاء اتومبیل و هماهنگی بدن با وسایل است، در روش نمونه کار، فرد مسیری را واقعاً‌ رانندگی می‌کند و دانش و مهارت خود را در زمینه راندن اتومبیل بطور واقعی نشان می‌دهد. تعمیر موتور خراب یک اتومبیل به نحوی که پس از تعمیر بدون نقص کار کند، انجام سیم‌کشی واقعی برق یک اطاق، ساختمان و…، ترجمه کردن یک متن واقعی انگلیسی به فارسی
(یا برعکس)، مثالهای این روش است.
/ 4 نظر / 144 بازدید
معين

سيد بزرگوار جناب موسوی زاينده رودی!!! سلام هر وقت که سرچی با کليد واژه ارزشيابی می کنم به وبلاگ های شما بر می خورم.جدا جای تقدير و عرض خسته نباشيد دارم.من می دانم که اين کارها خيلی وقت گير است و جايی هم به حساب نمی آيد و بيشتر از روی علاقه شخصی انجام می شود.اما نيک بدانيد که باقيات صالحات است. به هرحال از اصفهانی ها همين انتظار هم می رود.ايام الله دهه فجر را هم به شما تبريک می گويم. به همکاران سلام برسانيد.

سلام

آقا سيد کارتون خيلی درسته.

فیروزه بهادرانی

باسلام.من سه نمونه آزمون عملکردی بههمراه کتاب باز درراهنمایی غیر انتفاعی آزاده ناحیه 3 اجراکردم و نتایج بسیا رجالبی دیدم ؛بچه هابه هم مطالب را یاد میدادند و با دقت زیاد کتاب و دفتر خودرا ورق میزدندوبعضی هاتازه اشکالات خود را یاد میگرفتندویا اینکه یادشان می افتادکه چه مطالبی راناقص نوشته اند،کار گروهی را تجربه کردند از همه ی کسانی که این شیوه را ابداع کردندممنونم واز جنابعالی می خواهم به عنوان صاحب نظر ،با همکاری گروههایآموزشی در ترویج این شیوه بکوشیم فیروزه بهادرانی