همیشه ‌مطالعه‌ کنیم

 این یک واقعیت است که کودکان و نوجوانانی که مطالعه می‌کنند، خلاق‌تر بوده و در مدرسه و دانشگاه نتایج بهتری کسب می‌کنند. به همین دلیل به پدران و مادران توصیه می‌شود اهمیت مطالعه را به کودکان خود یادآوری کنند. البته شاید کسی هم باید به آنها این نکته مهم را یادآوری کند.

 

بهتر است مطالعه را به عنوان عادتی در خانواده ترویج کنیم. به طوری که همه اعضای خانواده بدانند هر شب باید مطالعه کنند و البته از این عادت هم لذت ببرند و منتظر رسیدن زمانش باشند. بهترین راه برای ترویج این عادت در خانه آن است که اول خودتان شروع کنید. بچه‌ها هم آنچه را می‌بینند، تکرار می‌کنند. اگر هر روز شما را در حال مطالعه ببینند، آنها هم بتدریج کتابی به دست خواهند گرفت.

برای شروع این کار در هر نقطه از خانه که امکانش باشد، چیزی برای خواندن بگذارید؛ مجله، روزنامه، کتاب و... البته این خواندن همیشه باید جنبه تفریحی داشته باشد و نه اجبار. تصور کنید کودکی که از مدرسه برگشته یا همسر شما بعد از گذراندن یک روز سخت کاری چه احساسی از خواندن اجباری کتاب خواهد داشت؟ به همین دلیل تمام اعضای خانواده باید آزاد باشند آنچه را دوست دارند، بخوانند. شاید کسی به مطالب ورزشی علاقه‌مند باشد، یکی به زندگی حشرات و حیوانات، دیگری به آشپزی و یکی هم به دنیای ماشین‌ها. مهم نیست موضوع مطلب چیست، مهم مطالعه آن است.

این عادت می‌تواند تا جایی پیش برود که تبدیل به اعتیادی سالم شود و اطلاعات اعضای خانواده را در مورد موضوعات گوناگون افزایش دهد. خانواده می‌تواند با نویسندگان معاصر همراه شود یا در مورد زمانی بسیار دور آگاهی پیدا کند. در هر صورت هر طور می‌توانید مطالعه کنید و بدانید همیشه و همه جا فرصت خواندن داریم. این هم مانند عادت‌های دیگر است، فقط باید بخواهیم.

به نقل از جام جم آنلاین

 

/ 3 نظر / 4 بازدید
علی امینی

پسران حکیم دانشمند نشستند به مسند شاگردی و دهقان دانا پسران را به رنج کندن زمین واداشت و به فرزندگانش بیاموخت رسم کاشت و داشت و برداشت کبری دوباره مصصم شد که کتابش را در کیف بگذارد و آن مرد که در باران آمده بود به داخل مه رفت سارا به دارا ناسزا میگفت که چرا برادر سهم الارث مرا پایمال کردی؟ هنوز مولانا کلاه بوقی داشت وقتی حافظ کنار آب رکن آباد شراب شیراز را به رایگان میخورد هنوز خاله کوکب منتظر مهمان های سرزده نشسته بود پای دیوار دلتنگی و گاو شیرده عمو حسین شاخهایش را آماده میکرد برای روز نبرد درون طویله گوسفندان دعا میکردند حسنک برگردد با یونجه حالا خانواده مردآویچ خانه ویلائی دارند پادشاهان اشکانی لباسهای خود را در مانتو سرای کوچه برلن نگاه میکردند اما دریغ دریغ از این روباه که به خاطر یک تکه پنیر ناقابل چه دروغهای پیچیده ای میگفت و کلاغ که حالا در دبیرستان است پنیر را با ریسمان به گردنش بسته

علی امینی

ارزشمندترین ثروت انسان روح است. روح که معطر باشد جسم متعالی میشود روح هائی که از سرچشمه پرهیز تلطیف و تطهیر میشوند گوهری بی همانندند که خالق به چشم رضایت و تحسین در آنها مینگرد. این لطافت از جنس های کلیشه ای متدوال نیست. یک حالت ربانی زیبائی شناختی در باطن آنست که حالت آنرا سیال میکند. لذا در هر لحظه تراوشات این جلوه ثمربخش انوار هدایتگری را به جوانب خود میبخشد. برای همین است که همنشینی با صاحبان این ارواح نشاط آفرین و عطش دیدار آنها سیرابی ناپذیر است. کلام صاحب لطف ما را را به زاویه هائی میبرد که از آن غافل می مانیم. و همین است که لطیفان واقعی از خورد خوراک می افتند و دائم روحشان گرسنه یافتن جلوهائی تازه است. انسان تا زمانی که از طعم مائده های ناشناخته محروم است ذائقه اش به همین طعام موجود بسنده میکند.

محسن

سلام در این ایام التماس دعا داریم