روزهای خوش تعطیلات نوروزی در راهند، زمانی که فرصتی بسیار مناسب برای درکنار هم بودن اعضای خانواده و لذت بردن از اوقات خوش بهاری است. کار و فراغت، دو مفهومی هستند که شاید در مقابل هم قرار می‌گیرند، کار گذران وقت با فعالیت و هدف خاصی است و فراغت وقتی آزاد است که در آن فرد به فعالیت خاصی مشغول نیست و یا به انجام کاری می‌پردازد که به دلخواه خود است و از انجام آن لذت می‌برد.

 

اما به نظر شما گذراندن اوقات فراغت با تلف کردن وقت چه تفاوتی دارد؟ و یا چقدر مهم و ضروری است که اوقات فراغت وجود داشته باشد؟ آیا مهم است که برای اوقات فراغت برنامه‌ریزی داشته باشیم؟

در جامعه ما به کار اهمیت زیادی داده می‌شود وبرای آن برنامه ریزی صورت می‌گیرد،اما اوقات فراغت معمولا مورد بی‌توجهی واقع می‌شود و برنامه‌ای هدفمند برای گذران آن در نظر گرفته نمی‌شود. بسیاری از خانواده‌ها بخصوص وقتی کودک یا نوجوانی محصل دارند، با فرارسیدن زمان فراغتی نسبتا طولانی، مثل تعطیلات نوروزی، دچار نوعی سردرگمی ونگرانی می‌شوند که چگونه زمینه‌ای فراهم کنند تا فرزندانشان به بهترین صورت از این ایام فراغت استفاده کنندو لذت ببرند.

اوقات فراغت پدیده‌ای است که از یک جهت می‌تواند باعث رشد و شکوفایی استعدادها و توانایی‌های کودکان و نوجوانان شود و از طرف دیگر، اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای آن انجام نشود، می‌تواند زمینه مشکلات فردی و اجتماعی را فراهم کند.

عوامل زیادی می‌توانند در چگونگی گذران اوقات فراغت و برنامه‌ریزی برای آن اثر داشته باشند به طوری که وضعیت اقتصادی خانواده، امکانات و شرایط موجود، علاقه و توانایی‌های افراد و حتی فرهنگ، سنت و آداب و رسوم نیز برآن اثر می‌گذارند. البته علاوه بر خانواده، ارگان‌های مهم دیگری چون دولت و صدا و سیما نیز نقشی مهم در این زمینه دارند.


 

اوقات فراغت فرصتی برای رشد

همه ما، بخصوص وقتی که درگیر کار یا مشغله‌ای هستیم، ضرورت واهمیت وجود زمانی برای استراحت و فارغ بودن از کار و فعالیت را درک می‌کنیم. اوقات فراغت می‌تواند زمانی باشد برای تامین برخی از مهم‌ترین نیازهای ما مثل نیاز به استراحت،نیاز به تفریح ونیاز به سرگرمی.

از طرف دیگر زمان فراغت فرصت بسیار مناسبی برای شکوفایی استعدادهای شخصی است. زمینه لازم برای شکوفایی فردی و اجتماعی را نیز فراهم می‌کند.

مشکلات و راهکارها

متاسفانه در اکثر خانواده‌ها، برنامه‌ریزی مشخص ومنظمی برای گذران اوقات فراغت و بهره‌مندی از آن وجود ندارد و حتی بعضی فکر نمی‌کنند باید برای ایام فراغت خانواده و فرزندان خود برنامه‌ای داشته باشند.

در تعطیلات نوروزی، بیشتر کودکان ونوجوانان اکثر زمان خود را با تماشای تلویزیون یا انجام بازی‌های کامپیوتری سپری می‌کنند. در بسیاری از خانواده‌ها نیز، کل افراد خانواده تا دیر وقت بیدار هستند و شب را به تماشای تلویزیون یا شب‌نشینی می‌گذرانند و در نتیجه در روز خسته و کسل هستند. روز‌های آخر سال زمان مناسبی است برای این‌که با فرزندان خود در مورد برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت صحبت کنید و بتوانید برنامه‌هایی را ترتیب بدهید که نه تنها متنوع و لذت بخش باشد، بلکه باعث کشف و پرورش استعدادهای آنها نیز بشود. فراموش نکنید کودکان و نوجوانان باید بیاموزند که حتی برای اوقات فراغت خود برنامه‌ریزی داشته باشند.

سمیه شکرانی-جام جم آنلاینتاريخ : جمعه ٥ فروردین ۱۳٩٠ | ٥:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : سیدمحمدرضا موسوی زاهد | نظرات ()