حتما به عنوان والدین، برایتان پیش آمده است که از قانون‌گریزی فرزندتان کلافه شده باشید و به دنبال چاره بگردید. مثلا تاکنون فکر کرده‌اید که چگونه می‌توانید مانع حرکت فرزند یک ساله خود به سمت تلویزیون شوید؟ یا این که وقتی فرزند پیش‌دبستانی شما چیزی را پرتاب می‌کند چه کاری باید انجام دهید؟ یا چگونه می‌توانید فرزند نوجوان خود را تشویق کنید که به قانون احترام بگذارد؟

مهم نیست که فرزندتان چه سن و سالی دارد، مهم این است که وقتی مساله‌ای در منزل شما به قانون تبدیل شد، توسط فرزندتان نیز پذیرفته شود. اگر والدین به قوانین و نتایج آنها توجهی نشان ندهند، نباید از کودکان خود نیز توقع قانون‌پذیری داشته باشند.

در اینجا به ایده‌هایی اشاره می‌کنیم تا بتوانید قوانین منزل خود را به قوانینی قابل پذیرش توسط کودکانتان تبدیل سازید.


 کودکان کمتر از 2 سال

کودکان کمتر از 2 سال، به طور طبیعی، کنجکاو هستند. پس راهکار عاقلانه این است که آنچه باعث تحریک کنجکاوی فرزند می‌شود را از دسترس او دور نگه داریم. مثلا وسایلی همچون تلویزیون، ویدئو، جواهرات، مواد شوینده و دیگر اشیایی از این دست را تا حد امکان باید دور از دسترس فرزند قرار داد.

وقتی فرزند نوپای شما به سمت شیئی که نباید به آن دست بزند، نزدیک شد، به آرامی به او «نه» بگویید و همزمان او را از محیط خارج کرده یا توجه او را با فعالیتی دیگر، منحرف کنید.قتی فرزندتان کار نادرستی انجام می‌دهد مثلا غذا را به زمین پرت می‌کند یا گاز می‌گیرد، باید به او بگویید که دلیل غیرقابل پذیرش بودن عملش چیست و سپس او را به محلی که از قبل در نظر گرفته‌اید (مثلا صندلی آشپزخانه یا زیرپله)‌ ببرید و برای یک یا 2 دقیقه او را آنجا نگه دارید تا آرام شود، اما مراقب باشید که زمان بیشتری، وی را در آن مکان تنها نگذارید چون اثرات نامطلوبی خواهد داشت.مراقب باشید که هرگز کودک خود را تنبیه بدنی نکنید. خصوصا کودکان زیر 2 سال قادر نیستند بین تنبیه بدنی و رفتار خود، ارتباط برقرار کنند. آنها فقط درد را احساس می‌کنند.و هرگز فراموش نکنید که کودکان از رفتار والدین خود، درس می‌گیرند. مطمئن شوید که رفتار شما، الگوی مناسبی برای اوست. مثلا اگر می‌خواهید نظم را به کودکتان بیاموزید، ابتدا خودتان باید منظم باشید. وقتی تمام وسایل مربوط به شما در خانه به طور نامنظم قرار گرفته باشد، نباید از فرزندتان توقع داشته باشید که اسباب‌بازی‌های خود را جمع کند.

الهه عیوض زاده(جام جم آنلاین)تاريخ : سه‌شنبه ٢۱ دی ۱۳۸٩ | ۸:٠۸ ‎ق.ظ | نویسنده : سیدمحمدرضا موسوی زاهد | نظرات ()