تعیین اهداف خانواده ‌همیشه و در همه دوران‌ها کاری مشکل بوده است، اما این روزها خانواده‌ها مثل گذشته نیستند و داشتن خانواده‌ای طبیعی و سالم مشکل‌تر از قبل است. شاید این حرف قدری مایوس کننده به نظر برسد ولی درست مانند هر هدف دیگری که در زندگی داریم، باید شرایط فعلی را درک کرده و با توجه به آن ببینیم چه چیزی می‌خواهیم به دست آوریم و چگونه می‌توانیم به این خواسته خود برسیم.


یکی از اهداف همه انسان‌ها در همه دوران‌ها، داشتن محیطی صمیمی و شاد و آرام است.

 

خانواده شاد

اگرچه تفاوت‌های زیادی میان خانواده‌ها وجود دارد، اما همه آنها در کل نیازهای مشترکی دارند که یکی از آنها شاد بودن است. میلیون‌ها خانواده در جهان می‌خواهند شاد باشند، اما گویا نمی‌دانند چقدر راحت می‌توان این شادی را به دست آورد. محققان استرالیایی نکات زیر را برای داشتن خانواده‌ای شاد توصیه می‌کنند:

ـ داشتن ارتباطات آزاد و دو طرفه میان اعضای خانواده بسیار مهم است. البته این ارتباطات باید دوستانه، در کمال صبر و قابل درک برای طرفین باشد.

ـ خانواده‌های شاد و خوشبخت، فعالیت‌ها را با هم و‌کنار هم انجام می‌دهند.

ـ خانواده‌ای می‌تواند شاد باشد که اعضای آن کنار هم باشند. بچه‌ها هم نیاز دارند در برخی تصمیم‌گیری‌های خانوادگی شرکت داشته باشند تا احساس کنند به عنوان عضوی از خانواده، ارزشمند هستند.

ـ خانواده‌های شاد، یکدیگر را تشویق و از هم حمایت می‌کنند.

ـ آنها محبت و علاقه خود را براحتی به یکدیگر نشان می‌دهند.

ـ خانواده از اعضای مختلف با نیازها و گاهی عقاید و ارزش‌های متفاوت تشکیل شده است. اگر می‌خواهید شادی را به خانواده خود بیاورید، به خواسته دیگر اعضای خانواده احترام گذاشته و آنها را همان‌طور که هستند، بپذیرید.

ـ اعضای یک خانواده شاد به یکدیگر تعهد دارند و با انعطاف با یکدیگر برخورد می‌کنند.

خانواده شما چطور است؟ شاد یا ناراضی؟ باور کنید تا شاد بودن در خانواده تنها یک گام فاصله دارید. از همین امروز شروع کنید. فقط یک گام

(جام جم)تاريخ : سه‌شنبه ٩ آذر ۱۳۸٩ | ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : سیدمحمدرضا موسوی زاهد | نظرات ()