بسیاری بر این عقیده هستند که در اینترنت، بازانتشار مطالب در فضای آنلاین نه‌تنها دزدی نیست، بلکه لطف بزرگی به نویسنده اصلی است.

به‌گزارش CNET، چندی پیش سردبیر یکی از مجلات آشپزی با بازنشر یک دستور آشپزی که متعلق به شخص دیگری بود، با بیان چنین نظری ماجرای بزرگی در دنیای مجازی به‌راه انداخت.

البته مدارس و دانشگاه‌ها در خط مقدم سوءاستفاده‌های محتویات اینترنتی قرار دارند. مدارس با استفاده از سرویس‌هایی همچون Turnitin به اسکن پایان‌نامه‌ها و مقالات دانشجویی می‌پردازند و از درستی آنها اطمینان حاصل می‌کنند. این سرویس همچنین در نمره‌دهی و بازبینی مطالب نیز موثر است و دانشجویان می‌توانند از طریق خدمات تحت وب این نرم‌افزار، از وقوع احتمالی و سهوی زیرپا گذاشتن قانون کپی‌رایت جلوگیری کنند.

(جام جم)

طبق مطالعاتی که موسسه ملی تحقیقات اقتصادی آمریکا انجام داده است، ترساندن بیش از حد دانشجویان برای جلوگیری از کپی کردن، باعث نتیجه نامناسبی می‌شود. گفتنی است ساده‌ترین روش برای تشخیص اصل بودن مطلبی که نام نویسنده آن مشخص نیست، کپی کردن یکی دو جمله از آن در موتورهای جستجو است. یکی از ابزارهای ضددزدی ادبی، باکس متنی در اختیار می‌گذارد که با کمک آن می‌توان از سرقتی بودن متن آگاه شد.

کارشناسان معتقدند با وجود چنین نرم‌افزارهایی ترس از گرفتار شدن در فضای مجازی کمتر شده است و به‌نظر می‌رسد که اعتقاد به وجود کپی‌رایت در میان اهالی تحصیلکرده کمتر شده است.تاريخ : سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٩ | ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : سیدمحمدرضا موسوی زاهد | نظرات ()