همه ساله با نزدیک شدن به ماه مهر و باز شدن مدرسه‌ها، خرید مایحتاج دانش‌آموزان رونق بیشتری می‌گیرد. به یقین سال‌های قبل هم پیش از شروع مدارس و در هفته‌های اول مهرماه، از انتخاب کیف و کفش مناسب برای دانش‌آموزان صحبت شده است، اما با توجه به اهمیتی که این موضوع دارد، بد نیست باز هم یادآوری کنیم که کیف مناسب چه خصوصیاتی باید داشته باشد.

حمل این کیف‌ها و کوله‌های سنگین تاثیرات نامطلوبی بر سلامت فرزندان ما بر جای می‌گذارند. شاید شما هم مانند برخی از والدین، با خود فکر کنید که حتماً موارد مهم‌تری هم در زندگی وجود دارد که نگران آنها باشیم. اما اگر بدانیم که حمل و انتخاب نادرست کوله پشتی مدرسه چه صدماتی بر جای می‌گذارد، در این مورد خاص حتما بیشتر دقت خواهیم کرد.


حمل کوله‌پشتی‌های سنگین یکی از علل مهم کمردرد، شانه‌درد و گردن‌درد مزمن است. اما آیا حمل این کوله‌های سنگین سلامت کودک را به خطر می‌اندازد؟

اگر آنها بیش از 10 درصد وزن خود را توسط کوله حمل کنند ممکن است مشکلاتی برای سلامتی‌شان پیش بیاید. این مشکل به خصوص زمانی که پیاده به مدرسه می‌روند، یا وقتی که سنگینی کوله را روی یک شانه خود تحمل می‌کنند، بیشتر خود را نشان می‌دهد.


چند سوال ساده

سال گذشته تحصیلی را به یاد آورید؛ آیا فرزند شما از کمردرد شکایت می‌کرد؟ آیا برای تنظیم بار کوله‌پشتی خود به یک طرف خم می‌شد؟ آیا از بی‌حسی و سوزن‌سوزن شدن بازوها و دست‌ها شکایت داشت؟ آیا در راه مدرسه بیش از 10 درصد وزن خود بار حمل می‌کرد؟

اگر پاسخ شما به برخی یا همه این سوالات مثبت است، باید بدانید که فرزندتان کیفی سنگین حمل می‌کرده است. پس بهتر است پیش از آغاز سال تحصیلی جدید برای کاهش احتمال بروز مشکلات سلامتی فرزندتان، فکری بکنید.

از جمله ساده‌ترین کارهایی که می‌توان برای کودک انجام داد، کاهش وزن باری است که او هر روز با خود حمل می‌کند. همچنین دانش‌آموز را تشویق کنید تا هنگام حمل وسایل مدرسه، از هر دو بند کوله‌پشتی استفاده کند. استفاده از کوله پشتی‌های چرخدار نیز پیشنهاد می‌شود.

بهتر است کیف دارای بندهای قابل تنظیم باشد. به علاوه اگر کیف، بند کمری هم داشته باشد، کمک بزرگی به فرزند شما می‌کند. در ضمن کیف‌هایی که جیب و قسمت‌های مجزای بیشتری دارند، بهتر هستند. زیرا وزن اجسام داخل کیف توزیع می‌شوند. همچنین به اندازه کیف نیز دقت داشته باشید. اندازه کیف باید متناسب با تنه کودک باشد و نباید پهن‌تر یا بلندتر از پشت او باشد. جنس خود کیف نیز عامل مهمی در انتخاب است. وزن کیف خالی از وسایل می‌تواند مهم و تعیین کننده باشد.

‌‌ pediatrics.about / مترجم :‌نیلوفر اسعدی‌بیگی(بازیاب)تاريخ : دوشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸٩ | ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ | نویسنده : سیدمحمدرضا موسوی زاهد | نظرات ()