والدین همواره خواهان داشتن فرزندانی متفکر و باتدبیر هستند، اما بسیاری از آنها تصور می‌کنند این گونه مهارت‌ها باید در مدرسه به فرزندانشان آموزش داده شود.از طرفی بسیاری افراد معتقدند آموزش برخی مطالب به کودکان بسیار راحت‌تر از این است که به آنها یاد بدهیم خودشان فکر کنند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد می‌توان به کودکان فکر کردن آموخت. فکر کردن به کودکان یاد می‌دهد که بتوانند ارزیابی کنند، تصمیم بگیرند و کار را هدایت کنند و در واقع منجر به موفقیت در زمینه‌های متعدد زندگی می‌شوند.

سوال کردن از کودکان یکی از ساده‌ترین کارهایی است که آنها را به فکر وامی‌دارد و مهارت‌های کلامی آنها را نیز تقویت می‌کند.

از کودکان بخواهید که موارد مختلف را با هم مقایسه کنند و نکات خوب و بد هر دو را بیان کنند. این کار به طبقه‌بندی شدن اطلاعات در فکر آنها نیز کمک می‌کند. از کودکان بخواهید اسباب‌بازی‌ها و اشیای مختلف را تجزیه و تحلیل کنند و نظرشان را در مورد آنها بگویند تا ارتباط میان کلمات و جملات را هم بهتر یاد بگیرند.

کودکان نیاز دارند تشخیص دهند چه چیزهایی را می‌دانند، چه چیزهایی را نمی‌دانند و باید چه کاری انجام دهند، سپس آنها می‌توانند راه‌های حل مساله را پیدا کنند و در مورد انجام یا عدم انجام آن تصمیم بگیرند.

از کودکان بخواهید هر تجربه یا اتفاقی را از جهات مختلف و با حس‌های مختلف بینایی، لامسه، شنوایی و... توضیح دهند و توصیف کنند.

به کودکان بیاموزید که در هر موقعیتی اگر خودشان جای دیگری بودند چه می‌شد؟

ابزار گوناگون را به کودکان نشان دهید و در مورد کاربرد و شکل آنها با هم صحبت کنید تا آنها کاربردهای دیگری از آن وسیله را بیان کنند.

از فرزندتان بخواهید تا مهم‌ترین و بهترین چیزی را که در طول روز دیده یا شنیده است برایتان بگوید و در مورد شکل و رنگ هر کدام هم بگوید.به خاطر سپردن نام‌ها و اسامی گوناگون نیز برای به ذهن سپردن افراد و وقایع و فکر کردن راجع به آنها موثر است.

سحر کمالی نفرتاريخ : شنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٩ | ٧:٤۳ ‎ق.ظ | نویسنده : سیدمحمدرضا موسوی زاهد | نظرات ()