قالب وبلاگ

سنجش وارزشیابی تحصیلی وتربیتیassessment and evaluation
در این وبلاگ در مورد مباحث مختلف آموزشی به ویژه ارزشیابی تحصیلی وارزشیابی توصیفی به ارائه مطلب پرداخته ایم باشد که مورد استفاده مخاطبین محترم قرار گیرد 
لینک دوستان

فعالیت هایی که برای دانش آموزان پیش بینی می کنند دارای خصوصیات

ذیل می باشد:

*فراگیر را در یک فضای جذاب تجربه پذیری غرق می نماید.

*از نظر فراگیر ؛معنادار وچالش بر انگیز خواهد بود.

*زمینه های تحلیل فرایند یادگیری توسط فراگیر را از طریق کسب تجربه ی پردازش فعال ؛فراهم می نماید.

*فضا را برای نگریستن متفاوت به مساله ویافتن راه حلی نو وخاص آماده میکند.

[ چهارشنبه ۱٦ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥٤ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

اختلال بیش فعالی با کاهش توجه، توام با مجموعه یی از نشانگان و علائم ناشی از کاهش دقت و تمرکز، ضعف توجه، حواس پرتی، رفتارهای هیجانی، ناتوانی در تکمیل کارها و وظایف گوناگون، بی قراری و تحرک بیش از اندازه همراه است. این گروه از کودکان نسبت به محرک های محیطی بسیار حساس هستند و به شدت تحت تاثیر سر و صدا، نور و تغییرات محیطی قرار می گیرند. تقریباً 3 تا 5 درصد کودکان مدرسه یی دارای اختلال بیش فعالی همراه با کمبود توجه هستند.

[ سه‌شنبه ۱٥ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

بیشتر مشکلات مربوط به عدم بهداشت روانی کودکان، ناشی از اختلال های اضطرابی رایج بین آنهاست. براساس تحقیقات گسترده یی که روی کودکان و نوجوانان 9 تا 17 سال صورت گرفته است، تقریباً 13 درصد از آنان با چنین مشکلاتی در حدود یک سال روبه رو هستند. اضطراب و نگرانی در کودکان جلوه های متعددی دارد، از جمله دلواپسی مداوم، کناره گیری از اعضای خانواده و دوستان، ترس های غیرواقعی، رفتارهای وسواسی، کمرویی و خجالت بیش از اندازه، اضطراب از جدایی والدین و... علت آن هم ممکن است نداشتن روابط خانوادگی صمیمانه و گرم، شکست های مکرر در زندگی، ناکامی در روابط گروهی، افت تحصیلی و الگوپذیری از اطرافیان باشد.

[ سه‌شنبه ۱٥ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

افسردگی در کودکان به دو صورت حاد و مزمن مشاهده می شود. نوع حاد آن در کودکانی مشاهده می شود که قبلاً هیچ گونه سابقه افسردگی نداشته اند و بر اثر یک رویداد ناگهانی ناخوشایند مثل از دست دادن پدر، مادر یا یکی دیگر از نزدیکان در آنان به وجود می آید. در حالی که افسردگی مزمن در کودکانی پدید می آید که بارها تحت محرومیت ها، ناکامی ها و شکست های پیاپی در طول دوره های متوالی واقع شده اند. میزان شیوع افسردگی در بین کودکان 3 و در بین نوجوانان 8 درصد است. افسردگی کودکان موجب کاهش انرژی، خلق وخو، اشتها، فعالیت، عملکرد تحصیلی و خواب می شود. عدم رسیدگی و درمان این اختلال موجب ماندگار شدن علائم افسردگی و تغییرات پایدار خلقی در کودکان و نوجوانان می شود. شواهد بسیاری نشان می دهد که در اغلب موارد، افسردگی دوران کودکی قابل انتقال به دوران بزرگسالی است، لذا توجه به علائم خاص این اختلال موجب پیشگیری از بسیاری ناراحتی های روحی -روانی در آینده می شود.

[ سه‌شنبه ۱٥ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:٤٠ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

امام موسی کاظم (ع) با مبارزات فرهنگی علیه حاکمان وقت، آگاهی‌بخشی فکری و عقیدتی و تربیت شاگردان فراوان موجب رشد آزاد‌اندیشی در جامعه شدند. امام هفتم (ع) با مبارزهای فرهنگی خود علیه حاکم وقت، تحولات سیاسی و اجتماعی زیادی به وجود آوردند.

 برنامه‌ریزی فکری و آگاهی‌بخشی عقیدتی از دیگر اقدامات مهم امام موسی کاظم (ع) بود و در دوران امام موسی کاظم (ع)، عقاید خرافی و انگیزه‌های نژادپرستی رواج بسیاری یافته بود. ایشان با تفسیر و بیان فقه، احکام و احادیث سعی در ارشاد و تربیت مردم و نشر موازین اسلامی داشتند.

بیشتر افراد از تقیه تصور حتمی دارند و آنرا دست‌کشیدن از مبارزه و سکوت و سکون تعبیر می‌کنند. در صورتی که تقیه به معنی فرهنگ رازداری است در فرهنگ شیعه، تقیه یعنی در حالت مخفیانه از خود و دین اسلام دفاع کردن.

امام موسی کاظم (ع) افرادی را برای نفوذ در دربار حاکمان وقت تربیت می‌کردند. این افراد علاوه بر اینکه امام (ع) را در جریان اخبار دربار می‌گذاشتند بسیاری از مشکلات شیعیان را حل می‌کردند.

امام موسی کاظم (ع) زینت‌المجتهدین یعنی زینت عرصه‌های علمی بودند. ایشان در انتشار علوم و احادیث تلاش بسیاری کردند. شیعیان به دلیل اعمال فشار از جانب حکومت روایات و سخنان امام موسی کاظم (ع) را با کنایه‌های سید، عبد صالح، ابوالحسن و ابوابراهیم بیان می‌کردند. ایشان با تلاش در عرصه‌های علمی و فکری 272 به قولی 319 شاگرد تربیت کردند.

زمانی که امام موسی کاظم (ع) در زندان بودند رقاصه‌ای را به عنوان خدمتکار آن حضرت به زندان فرستاند. زن بسیار متحول شد و گفت من چیزی دیدم که فقط باید توبه و طلب مغفرت از خداوند کنم.

در مورد مهمترین خصوصیات اخلاقی امام موسی کاظم (ع) امام موسی کاظم (ع) عابدترین، فقیه‌ترین و احسان‌گر‌ترین فرد زمان خویش بودند. ایشان را هم‌پیمان سجده‌های طولانی و اشک‌های جوشان وزیران می‌نامیدند.

وقتی هارون امام موسی کاظم (ع) را به کاخ دعوت کرد. از ایشان پرسیدند: اینجا را چه جور جایی می‌بینی؟ امام (ع) فرمودند: کاخ سرای فاسقان است. این ظلم‌ستیزی امام (ع) باعث شد حاکمان زمان ایشان را زندانی نمایند. به طوری که ایشان مدت طولانی را در زندانها سپری کردند.

(شبستان)

[ دوشنبه ۱٤ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٩:٥٧ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

کودکان و نوجوانان نیز همچون سایر افراد جامعه به بهداشت روانی، سلامت فکر کردن، احساس کردن، عمل کـردن و رویارو شدن با مشکلات روزمره زندگی شان نیاز دارند. از آنجایی که آنان با تغییرات شدید رشدی روبه رو هستند، به توجه، حمایت و امنیت کافی نیاز دارند تا بتوانند دوران خردسالی، بلوغ و نوجوانی خود را با حداقل ناراحتی های روحی -روانی پشت سر گذارند. رعایت بهداشت روانی کودک و برآوردن احتیاج های روحی -روانی او همچون بهداشت جسمانی کودک، بخش مهمی از رشد، پرورش و اساس رفتارهای آینده آنان محسوب می شود. بهداشت روانی بر چگونگی روابط خانوادگی- اجتماعی، قدرت تصمیم گیری و کاهش تنش های هیجانی -رفتاری افراد تاثیر دارد.

اغلب مشکلات و ناراحتی های گوناگونی که کودکان و نوجوانان در زمینه بهداشت روانی دچار آن می شوند، خود را به صورت شکست های تحصیلی، تعارض های خانوادگی، بزهکاری، خشونت و حتی اقدام به خودکشی بروز می دهد. پژوهش ها و تحقیقات مختلف حاکی از آن است که حداقل 20 درصد کودکان و نوجوانان دارای زمینه یی در این گونه ناراحتی ها هستند و حداقل در 10 درصد این تعداد، اختلال به صورت جدی و مشکل ساز در آنان پایدار می ماند. عوامل گوناگونی موجب بروز این اختلال ها می شود که مهم ترین آنها عبارتند از عوامل زیستی و عوامل محیطی. عوامل زیستی ممکن است ناشی از بیماری های ارثی (ژنتیک) یا عدم تعادل شیمیایی بدن یا خرابی سیستم اعصاب (مثل آسیب های مغزی) باشد. عوامل محیطی نیز ممکن است ناشی از رفتارهای خشونت آمیز، فشارها و استرس های روزانه، شکست های تحصیلی، عدم ارتباط با دوستان و اعضای خانواده و... باشد. به طور کلی از اختلالات روانی رایج در دوران کودکی می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

(ماندانا سلحشور--- بازیاب)

[ دوشنبه ۱٤ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٢:٤٦ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

اشاره

برای انجام " پژوهش در عمل " به صورت نظامدار، مانند هر پژوهش دیگری، در نظر گرفتن گام های روشن و هدایت کننده نیاز است. معلمانی که پژوهشگران صحنه عمل هستند، می توانند با تمرین چند پژوهش، گام های " پژوهش در عمل " را به صورت خودکار در نظر آورند و پژوهش های خود را سازماندهی کنند. راهنمای حاضر، به منظور معرفی گام های مفروض برای " پژوهش در عمل " ارائه می شود. باور عمومی بر این است که هیچ چیز به اندازه انجام پژوهش در کسب مهارت های پژوهش اثر گذار نیست .

 

پژوهش کنید تا پژوهشگری بیاموزید!

 

گام نخست:شناسایی موضوعات یا ایده هایی که امکان پژوهش درباره آن ها برای شما وجود دارد.


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٩:٠٩ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

امام خمینى در زندگى ، سخت معتقد به برنامه ریزى، نظم و انضباط بودند. ساعات مشخّصى از شبانه روز را به عبادت و ذکر حق و قرائت قرآن، دعا و مطالعه مى پرداختند. قدم زدن و در همان حال ذکر خدا گفتن و اندیشیدن جزئى از برنامه روزانه ایشان بود. درحالى که عمر ایشان به نود سال نزدیک شده بود، هنوز یکى از پرکارترین رهبران سیاسى جهان بوند که نشاط خدمت در راه تعالى جامعه اسلامى و حلّ مشکلات آن را هیچ گاه، حتى در سهمگین ترین حوادث از دست نمى داد. علاوه بر مطالعه روزانه اهمّ اخبار و گزارش هاى مطبوعات رسمى کشور و مطالعه ده ها بولتن خبرى و گوش دادن به اخبار رادیو و تلویزیون داخلى ، در چندین نوبت در شبانه روز تحلیل ها و خبرهاى رادیوهاى بیگانه فارسى زبان را گوش مى دادند تا شخصاً در جریان روند تبلیغات دشمنان انقلاب قرار گیرند و راه هاى مقابله با آن را اندیشه کنند. فعّالیت هاى متراکم روزانه و تشکیل جلسات با مسئولان نظام اسلامى موجب نمى شد تا ارتباط با قشرهاى مردم عادّى را به عنوان اصلى ترین سرمایه هاى نهضت اسلامى نادیده بگیرند و در اکثر ایام گروه هاى مختلف مردم در حسینیه جماران با ایشان دیدار مى کردند و رهنمود مى گرفتند.


ادامه مطلب
[ شنبه ۱٢ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:٠٩ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

الف-تاکید بر انجام فعالیتهای ذهنی مانند:

تجزیه وتحلیل؛استنباط؛مقایسه ومشاهده

ب- تاکید بر آموخته های پیشین واستفاده از آن برای درک مطالب جدید مورد یادگیری

ج-ضروری بودن استفاده از نقشه های مفهومی ؛طرح واره های ذهنی؛ارائه ی خلاصه فعالیت و..برای تسهیل پردازش اطلاعات

د-توجه به تفاوتهای فردی

ه-تنظیم محتوای یادگیری به گونه ای که در بر گیرنده ی فعالیتهایی متناسب با سبکهای گوناگون یادگیری باشد.

و- ارائه ی جامع ترین مفاهیم واندیشه ها به صورت خلاصه و سپس معرفی تدریجی مطالب فرعی تر وجزیی تر

ز- پرهیز از دادن پاسخ مستقیم به دانش آموز

ح- توجه به برنامه ریزی برای تعمق یادگیری با عنایت به مراحل رشد شناختی

 دانش آموزان

ط- کمک به دانش آموزان برای بسط مهارتهای فرایندی خود؛ نظیر مشاهده کردن؛اندازه گیری کردن ؛طبقه بندی؛ارتباط برقرار نمودن؛استنباط کردن ؛پیش بینی نمودن و.....

[ شنبه ۱٢ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥٤ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

این مکتب برخلاف رفتارگرایان برفرایندهای عالی ذهنی مانند تفکر؛تعقل؛ادراک ومساله گشایی تاکید دارد.

از دیدگاه طرفداران این مکتب؛حافظه ؛انگیزش وتفکر نقش مهمی در یادگیری که فرایندی درونی است ؛دارند.

براساس دیدگاههای جدید موجود دراین نظریه ؛یادگیری فرایندی است که طی آن ؛دانش واطلاعات به وسیله ی خود یادگیرنده:

*کسب می شود

*پردازش می شود

*دست کاری می شود

*وبه یاد سپرده می شود

سپس دانش واطلاعات کسب شده در موقعیت مناسب به وسیله ی خود یادگیرنده:

* به یادآورده می شود

*سازمان بندی می شود

*وبا دانش واطلاعات جدید جدید پیوند می خورد.

از پیشگامان  این نظریه می توان به گشتالت؛برونر وپیاژه اشاره نمود.

شناخت گرایان یادگیری را برچهار عملیات استوار می دانند:

١- دریافت محرکها

٢- پردازش اطلاعات

٣- نگهداری وذخیره ی اطلاعات

۴- انتقال اطلاعات

[ شنبه ۱٢ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٧:٤٩ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

پس از رسول خدا، ظاهرا قرآن، به عنوان منبع اصلى شناخت مسایل عقیدتى وعبادى و سیاسى، در جامعه اسلامى باقى ماند، اما از آن جا که این منبع ژرف نیاز به مفسرانى آشنا با پیام وحى داشت و دستهاى سیاست، این مفسران واقعى (اهل بیت علیهم السلام) را در جامعه منزوى ساخته بود، با گذشت زمان، نیازهاى اعتقادى و پرسشهاى عبادى و مسایل مستحدث یکى پس از دیگرى رخ نمود و کسانى که در جامعه به عنوان عالم و محدث شناخته مى‏شدند، ناگزیر باید جوابى را براى هر پرسش و مسأله تدارک مى‏دیدند!

عدم احاطه کامل آنان بر مجموعه معارف قرآنى از یک سو، و عدم آشنایى آنان با فرهنگ ویژه وحى از سوى دیگر، سبب گردید تا با قیاس و توجیه گرى و استحسان و تکیه بر آراى شخصى و گاه احادیث بى‏ریشه و اقوال بى‏اساس، عقیده‏اى را ابراز کرده و یا فتوایى دهند.

بنابر این، یکى از راههاى اساسى مبارزه با این مشکل، بازگرداندن مردم به قرآن و هشدار دادن آنان نسبت به آراى ساختگى و غیر مستند به وحى بود.

امام باقر (ع) در این راستا مى‏فرمود:

هر گاه من حدیث و سخنى براى شما گفتم، ریشه و مستند قرآنى آن را از من جویا شوید.سپس آن حضرت در برخى سخنانش فرمود: پیامبر (ص) از قیل و قال (بگو مگو و مشاجره) و هدر دادن و تباه ساختن اموال و پرس و جوى زیاد، نهى کرده است.

به آن حضرت گفته شد: این مطالب در کجاى قرآن آمده است؟

امام باقر (ع) فرمود: در قرآن آمده است

لا خیر فى کثیر من نجواهم الا من امر بصدقة أو معروف أو اصلاح بین الناس (1)

(این آیه دلالت مى‏کند که بیشتر سخنان نجوایى و به درازا کشیده فاقد ارزش است، مگر سخنى که در آن امر به انفاق یا کار نیک و یا اصلاح میان مردم باشد) .

و لا تؤتوا السفهاء اموالکم التى جعل الله لکم قیاما (2)

(از این آیه استفاده مى‏شود که اموال را نباید در معرض نابودى و تباهى قرارداد).

لا تسئلوا عن اشیاء ان تبد لکم تسؤکم (3)

(و این آیه مى‏نمایاند که هر سؤالى شایسته و مفید و مثبت نیست، و چه بسا پرسشهایى که به ناراحتى و نگرانى خود انسان بینجامد) . (4)

امام باقر (ع) با این شیوه، در صدد بود تا روحیه قرآن گرایى را در میان اهل دانش و جامعه اسلامى تقویت نماید، و از این طریق انحراف بینشهاى سطحى و عالم نمایان خود محور را به مردم یادآور شود، چه، در برخى مباحثه‏ها، با صراحتى فزونتر به این نکته پرداخته است :

حسن بصرى نزد امام باقر (ع) آمد و گفت: آمده‏ام تا مطالبى درباره قرآن از شما بپرسم .

امام فرمود: آیا تو فقیه اهل بصره نیستى؟

پاسخ داد: این چنین گفته مى‏شود.

امام فرمود: آیا در بصره شخصى هست که تو مسایل و احکام را از او دریافت کنى؟

پاسخ داد: خیر.

امام فرمود: بنابر این، همه مردم بصره، مسایل دینشان را از تو مى‏گیرند؟

گفت: آرى.

امام باقر (ع) فرمود: سبحان الله! مسؤولیت بزرگى را به گردن گرفته‏اى.از جانب تو سخنى برایم نقل کرده‏اند که نمى‏دانم واقعا تو آن را گفته‏اى یا بر تو دروغ بسته‏اند.

 


ادامه مطلب
[ جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

١- محور ومرکز یادگیری می باشند وآموزش به طور کامل کنترل شده است.

٢- محتوای یادگیری را به صورت آماده در ترتیب و توالی مناسبی(از ساده به پبچیده) ارائه می دهند تا یادگیری ارتقاء پیدا نماید.

٣- محیط یادگیری را به گونه ای سازماندهی می کنند که به بروز واکنش ورفتار مطلوب بینجامد.

۴- براساس هدفهای رفتاری؛ آزمونهی دقیقی تهیه می کنند ودانش آموزآن نیز می توانند با توجه به درست یا اشتباه بودن پاسخهایی که به سوالات آزمون می دهند؛از نقاط قوت وضعف خود در یادگیری آگاه شوند.

۵- استفاده از روشهای مختلف از جمله زنجیره کردن؛تقویت مثبت ومنفی و.. برای ایجاد رفتارهای تازه یا افزایش رفتارهای موجود

۶-نادیده گرفتن فعالیتهای ذهنی ویادگیریهایی که قابل مشاهده نیستند.

٧- تقویت پاسخهای مناسب دانش آموزان از طریق تشویق وتائید

٨- اعتقاد به مشخص ؛محدو د؛کم دامنه وقابل اندازه بودن محتوا ومواد آموزشی

بهره گیری از سخنرانی وتمرینهای هدایت شده در تدریس

(بروشور دفتر راهنمایی تحصیلی

[ پنجشنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥٤ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

١- بیان روشن وواضح نتایج وپیامدهای یادگیری(هدفهای آموزشی) برای

فراگیران در راستای در نظر گرفتن انتظارات وقضاوت در باره ی اینکه آیا به 

آنهارسیده اند یا خیر؟

٢- منفعل یا اثر پذیر بودن فراگیر

٣- بسیار مهم بودن رسیدن به نتیجه ی مطلوب

۴- انبار شدن محرکها در ذهن فراگیران و فراخوانده شدن آن در موقع نیاز

[ پنجشنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:٤٥ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

رفتار گرایی بررسی علمی رفتار انسان استوهدف نهایی آن پیش بینی وکنترل رفتار

 می باشد.علاقه ی اصلی رفتار گرایان به رفتار وتغییراتی است که براثر تجربه در آن ایجاد

 می شود.رفتار گرایان معتقدند رفتارهای قابل مشاهده واندازه گیری باید مطالعه شوند

ورویدادهای ذهنی را باید نادیده گرفت زیرا نمی توان آنها را مستقیما بررسی نمود.

از پیشگامان این نظریه می توان به واتسون ؛پاولف ؛ثرندایک واسکینر اشاره کرد.

[ پنجشنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:۳٧ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

برای مشاهده ی مقاله بر روی هر تصویر کلیک نمایید.

     


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۱:۳٠ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

کلمه ربات اولین بار توسط Karel Capek  نویسنده نمایشنامه R.U.R روبات‌های جهانی روسیه در سال 1921 ابداع شد. ریشه این کلمه، کلمه چک اسلواکی (robotnic) به معنی کارگر می‌باشد.

در نمایشنامه وی نمونه ماشین، بعد از انسان بودن و دارا بودن نقاط ضعف و قوت یک انسان معمولی ، یک انسان دارای قدرت بسیار زیادی بود که در پایان نمایش نامه برای مبارزه علیه سازندگان خود استفاده شد البته لازم به ذکر است که پیش از آن یونانیان نیز مجسمه متحرکی ساخته بودند که نمونه اولیه ماشینی بوده که ما امروزه ان را ربات می‌نامیم.

تعریف امروزه ربات از نظر عوام مردم وسیله ای است که اعمالی هوشمند شبیه انسان انجام می‌دهد در حالی که فرهنگ وبستر ربات را این‌گونه تعریف می‌کند:"یک دستگاه یا وسیله خودکاری که قادر به انجام اعمالی است که معمولا به انسان‌ها نسبت داده می شود و یا مجهز به قابلیتی است که شبیه هوش بشری است".

در این راستا دانشمندان سعی بر آن دارند ربات‌هایی بسازند که به طرق مختلف نیاز ‌های انسان‌ را براورده سازند و در نهایت به رباتی با قابلیت ‌های کامل یک انسان برسند

قوانین رباتیک مطرح شده توسط آسیموف چنین است:

• ربات ها نباید هیچگاه به انسانها صدمه بزنند.

• رباتهاباید دستورات انسانها را بدون سرپیجی از قانون اوّل اجرا کنند.

• رباتها باید بدون نقض قانون اوّل و دوم از خود محافظت کنند.

ربات‌ها دارای سه قسمت اصلی هستند:

• مغز که معمولاً یک کامپیوتر است

•  محرک و بخش مکانیکی شامل موتور، پیستون، تسمه، چرخ‌ها، چرخ دنده‌ها و …

• سنسور که می‌تواند از انواع بینایی، صوتی، تعیین دما، تشخیص نور، تماسی یا حرکتی باشد.(تبیان)

 

[ پنجشنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

اگر تا کنون به ساختارآدرسهای پست الکترونیکی توجه کرده باشید ، حتماً می دانید که درهمه آنها علامتی به شکل یک a به همراه دایره ای دورآن وجود دارد. این علامت به طورمعمول ات ساین ((At sign نامیده می شود. اما واقعیت تعجب آور این است که هیچ اسم و رسمی بین المللی برای آن وجود ندارد و در زبانهای مختلف اسمهای بسیار عجیب و غریبی به این علامت داده اند. بعضی از آنهاعبارتند از:


هلندی: دومیمون
دانمارکی: خرطوم فیل
فنلاندی: دم گربه
آلمانی: میمون معلق
یونانی: اردک کوچک
مجاری: کرم
کره ای : حلزون
نروژی : دم خوک
روسی: سگ کوچک


مسلماً شما هم با خواندن این اسم ها کلی خندیده اید . اما این اسامی به خاطر شباهت فیزیکی شان با شکل @ انتخاب شده اند ، با کمی دقت متوجه خواهید شد که خیلی هم اسم های بی ربطی نیستند.
تا پیش ازابداع پست الکترونیکی علامت @ را تاجرین برای مشخص کردن قیمت واحد کالاها به کارمی بردند. اما این علامت با پیدایش پست الکترونیکی معروفیت جهانی پیدا کرد. به دلیل استفاده مهم آن، حتی کشورهایی که تا قبل ازآن این علامت را ندیده بودند ، هم مجبور شدند آن را به صفحه کلید رایانه هایشان اضافه کنند.
اگرچه منشأ واقعی پیدایش این علامت ناشناخته است، اما حدس هایی در این مورد وجود دارد مبنی بر این که راهبان قرون وسطی آن را ابداع کرده اند. چون درآن زمان کار طاقت فرسا و خسته کننده حروفچینی کتابهای چاپی توسط این راهبان انجام می شد و آنها همیشه به دنبال راههایی برای کوتاه کردن نوشته ها بودند. ممکن است به نظر برسد که at خود به خود کوتاه است. اما در زبان لاتین و انگلیسی به وفور دیده می شود . بنابراین راهبان تصمیم گرفتند t را به صورت دایره ای دورa بچرخانند و درنهایت علامت @ را به جای لغت at درست کردند . تاجرهایی که این علامت را در کتابها دیده بودند نیز تصمیم گرفتند آن را در کارهای خود استفاده کنند. همانطور که خواندید با پیدایش پست الکترونیک همه چیز دگرگون شد و استفاده از @ در جهان متداول گردید. (تبیان)

 

 

[ پنجشنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

یاددهی و یادگیری مهارت زبانی نوشتن، به بحث و جدل های زیادی در میان متخصصان این حوزه منجر شده است. طرفداران رویکرد کل زبان معتقدند، آموزش نوشتن در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که نوشتن به صورت کلی آموزش داده شود. آن ها کودکان را به نوشتن داستان های کوتاه و نامه تشویق می کنند، بدون این که کودکان مجبور باشند به قراردادهای نوشتن و املای صحیح متوسل شوند.

 طرفداران رویکرد پائین به بالا تأکید دارند که کودک باید ابتدا هجی صحیح بسیاری از کلمات، قواعد صدا کشیدن و اصول تقطه گذاری  را فرا بگیرد و سپس به نوشتن انشا بپردازد. طرفداران هر یک از این رویکرد ها با ارائه شواهد بسیار، از دیدگاه های خود حمایت می کنند. باید دانست، علاوه بر شیوه یاددهی، عوامل دیگری نیز بر پیشرفت نوشتن کودکان تأثیر گذارند. 

 9 عامل بر پیشرفت مهارت نوشتن تأثیر مثبت دارند:

1- گنجایش ذهنی که هر چه بیش تر باشد، بهتر است.

2-  موفقیت در مهارت خواندن که هر چه سطح بالاتری باشد، بهتر است.

3- هر چه سطح کلاسی کودک بالاتر باشد، بهتر است.

4- جنس: دخترها بیش تر از پسرها می نویسند و نوشته های آن ها از کیفیت بالاتری برخوردار است.

5- مهارت در زبان گفتاری. هر چه مهارت مذکور بالاتر باشد، بهتر است.

6- سطح تحصیلات والدین. هر چه والدین از تحصیلات بالاتری برخوردار باشند، موفقیت کودکان در امر نوشتن بیش تر خواهد بود.

7- مطالب خواندنی در منزل که هر چه بیشتر باشد، بهتر است.

8- تماشای تلویزیون. هر چه کودک ساعات کم تری از روز را به تماشای تلویزیون اختصاص دهد، ( حداکثر 2 ساعت در روز ) بهتر است.

9- تکالیف منزل ( به میزان تا 2 ساعت در روز.)

 با توجه به این عوامل، برخی از مواردی که معلم در هنگام آموزش مهارت نوشتن باید مدنظر داشته باشد، به شرح زیر هستند:

• یادگیری نوشتن باید در فراگیران چالش برانگیز باشد. همچنین تکالیفی که به کودکان داده می شود، باید اندکی از توانایی های شناختی آنان فراتر باشد. به این ترتیب، گنجایش ذهنی آنان افزایش می یابد.

 • به دلیل ارتباط میان موفقیت در نوشتن و موفقیت در خواندن، برنامه درسی نوشتن باید سطح خواندن کودکان را به بالاترین میزان احتمالی برساند.

 • محیط آموزش مهارت های زبانی باید فرصت های کافی را برای تمرین و گسترش مهارت های زبان شفاهی داشته باشد.

 • برای افزایش میزان خواندن در منزل اقداماتی صورت گیرد.

 به این ترتیب، معلم می تواند برخی از عوامل نه گانه را تحت کنترل در آورد و در پی آن هم در مدرسه و هم در منزل، محیطی مناسب برای آموزش نوشتن ایجاد می شود. این امر بر پیشرفت مهارت نوشتن کودکان تأثیرات مثبتی دارد. علاوه بر موارد یاد شده، توجه به نکات زیر نیز از اهمیت خاصی برخوردار است:

 - مهارت نوشتن به همه حوزه های رشد وابسته است.

 - نوشتن، مهارتی تکاملی است که در توالی نسبتاً منظمی رخ می دهد. توانایی ها، مهارت و دانش پیشرفته تر بر پایه موارد قبلی ساخته می شوند.

 - مهارت نوشتن در هر کودک به میزان متفاوتی ایجاد می شود.

 - یادگیری مهارت نوشتن در مدرسه بستگی به میزان تجربه کودک از سوابق قبل از این دوره دارد. میزان این تجربه قبلی تأثیر زیادی بر پیشرفت مهارت نوشتن کودک دارد. هر چه تجربه  مذکور کم تر باشد، یادگیری او کندتر صورت خواهد گرفت.

 - یادگیری نوشتن مستلزم این است که فراگیران فعال باشند و از دانش فیزیکی، اجتماعی و فرهنگی خود برای نوشتن استفاده کنند.

 - بازی ابزار مهمی برای یادگیری مهارت نوشتن است.

 - کودکان باید فرصت هایی برای به کارگیری مهارت های نوشتاری موجود و نیز آزمودن مهارت های در حال تکوین داشته باشند. زیرا تنها به این طریق است که مهارت نوشتن آن ها بیش تر می شود.

 کودکان از راه های متفاوت مهارت نوشتن را کسب می کنند و به همین ترتیب از راه های متفاوت دانسته های خود را از این مهارت، نشان می دهند.

- اگر کودکان در محیط زندگی خود احساس امنیت و ارزش کنند و به لحاظ روحی آرامش داشته باشند، به بهترین وجه مهارت نوشتن را می آموزند. در ایجاد محیط یادگیری مناسب برای آموزش نوشتن، مربی باید عوامل مؤثر بر پیشرفت مهارت نوشتن را بررسی کند و به عوامل غیر قابل کنترل ( مثلاً تجربه های اولیه کودک، بلوغ زیستی و سواد) نیز توجه داشته باشد.(تبیان)

[ چهارشنبه ٩ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٩:٠٧ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

پدر و مادر هم مثل هر انسان دیگری روزهای خوشی و غم دارند . مشکلات جزء جدا نشدنی زندگی هر انسانی است.اما در خانواده و در مقابل فرزندان این پدر و مادر هستند که باید مراقب رفتارشان باشند و در صورت ناملایمات خارج از خانه و یا مشکلات داخلی بتوانند بر رفتارشان کنترل داشته باشند.یک کودک در سن 8 سالگی آنقدر بزرگ شده که بفهمد رفتار بدش شما را ناراحت کرده، اما شما باید برای کنترل خشم خود کاری بکنید. نیازی نیست که خشم خود را به طور کامل بیرون بریزید و رفتار پرخاشگرانه داشته باشید تا به وی بفهمانید رفتارش بد بوده و موجب ناراحتی‌تان شده است، زیرا فرزندان بویژه در سنین پایین تصور می‌کنند هر کاری والدینشان انجام می‌دهند درست است. پس اگر مراقب رفتار خود نباشید ، از رفتارهای اشتباه شما نیز الگوبرداری می‌شود و تصحیح آن بسیار دشوار خواهد بود.در مقابل می‌توانید با صحبت کردن به او کمک کنید. مثلا اگر برادرش را کتک زده است با صحبت کردن به او نشان دهید که کتک زدن برادر کوچکش کار بد و ناراحت‌کننده‌ای بوده و مطمئن باشید تاثیر این کار بمراتب بیشتر از این است که در مقابل این رفتارش او را هم کتک بزنید تا بفهمد کار بدی کرده است.در بسیاری موارد ما خشم خود را کنترل می‌کنیم تا از عواقب تشدید شدن و وخیم‌شدن جریانات جلوگیری کنیم، همان‌طور که روی زمین یک ملحفه پهن می‌کنیم تا از ساییده شدن پوست لطیف کودک به زمین زبر و خشن جلوگیری کنیم. نگذارید کسی به شما بگوید بچه‌ای که کتک نخورد ادب نمی‌شود ، زیرا وقتی شما با یک کودک یک تا 3 ساله چنین رفتار بدی می‌کنید انگار خود را تا حد او پایین آورده‌اید و خودتان نیاز به راهنمایی دارید تا بهتر رفتار کنید.در مقابل بهتر است به دنبال راهی برای پرت کردن حواس او و جلب توجهش به کار دیگری شوید تا از فریاد کشیدن یا هر کار بد دیگری خودداری کند.در مورد کودکان بزرگ‌تر می‌توانید از شوخی کردن استفاده کنید. یعنی کاری را که انجام داده وقتی در تنهایی با او قدم می‌زنید به گونه‌ای برایش تعریف کنید که برایش خنده‌دار باشد و دیگر نخواهد آن را مرتکب شود.در مورد سنین پیش‌دبستانی یا دبستانی ترک کردن صحنه رمز موفقیت است. به جای این‌که با ناراحتی شروع به تمیز کردن فرش یا جمع کردن غذاهای ریخته کنید، در حدود 5 دقیقه او را تنها بگذارید.حتی می‌توانید بدون هیچ کلامی کمی از او فاصله بگیرید. از پنجره به بیرون خیره شوید یا لباس‌هایتان را از روی بند رخت جمع کنید. مهم نیست دقیقا چه می‌کنید، بلکه مهم این است که به او زمانی را می‌دهید تا خود را مورد بررسی قرار دهد و به دنبال راهی برای شروع دوباره گفتگو و ارتباط با شما باشد.کودکان ما بسیاری از رفتار ها را از ما می آموزند ، پس بهتر است با حفظ آرامش در شرایط سخت به او کمک کنیم تا در ست رفتار کند.

منبع:جام جم

[ چهارشنبه ٩ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥٦ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

تدریس در کلاس های چند پایه، پدیده تازه ای نیست. در برخی از کشورها، به ویژه در کشورهای اسلامی، چندین قرن از این روش آموزشی در مدرسه های مذهبی استفاده شده است. در کشورهایی مثل چین و نپال، پیش از اجباری شدن آموزش ابتدایی و نیز در کشورهایی که تحت سلطه استعمار قرار داشتند، تدریس در کلاس های چند پایه از قدمت یکصد ساله برخوردار است.

 در کشور ما نیز عوامل جمعیت شناختی، جغرافیایی، تاریخی، سیاسی، اقتصادی، دینی و فلسفی در تشکیل کلاس های چند پایه اثر چشمگیری داشته اند و از این روش تدریس برای برآوردن نیاز آموزش همگانی استفاده شده و می شود.

اگر چه در نظام آموزش و پرورش کشور ما، به منظور برقراری عدالت آموزشی، یعنی دادن حق طبیعی آموزش به تمامی کودکان واجب التعلیم کشور، از تدریس در کلاس های چند پایه استفاده می شود، اما بررسی های انجام شده در این مقوله مهم آموزشی و پرورشی، اجمالی و پراکنده اند و هیچ اقدام جدی و مثبتی در این زمینه صورت نگرفته است.

حتی از نتایج بررسی های انجام شده نیز استفاده ای نشده است .بنابراین می توان گفت در کشور ما، این بخش از آموزش و پرورش، نادیده انگاشته شده است .از جمله تحقیقات انجام شده دراین زمینه، تحقیقی است پیرامون کلاس های چند پایه  که بر اساس نتایج آن، بخشنامه توصیه شده است: " کلاس های ادغامی از پایه های متوالی تشکیل شوند و نظارت، پیگیری و اصلاح امور آن ها از اولویت بیش تری برخوردار شود. همچنین برنامه ورزش این کلاس ها، برای هر پایه، به صورت مجزا طراحی شود."

توسعه کلاس های چند پایه در بسیاری از کشورها به عنوان یک ضرورت شناخته شده است. در هندوستان 77 درصد مجموع مدرسه های ابتدایی، چند پایه هستند. این امر از عوامل متعددی ناشی شده است؛ از جمله: مسائل جغرافیایی ( نواحی صعب العبور، فقدان حمل و نقل آسان، پراکندگی مناطق و ... )، عوامل جمعیت شناختی ( نواحی کم جمعیت )، کمبود کلاس درس، مهاجرت و جابه جایی ( قبایل چادرنشین و مهاجران موقت ) و وضع نامساعد مردم از نظر اقتصادی و فرهنگی ( نیاز به نیروی کار کودکان و ضروری ندانستن آموزش دختران.)

 ویتنام نیز از جمله کشورهایی است که منابع قابل توجهی را برای گسترش آموزش در کلاس های چند پایه اختصاص داده و این نوع آموزش را به عنوان روشی آموزشی به رسمیت شناخته است و نیز خواستار ارتقای گسترده آن شده است. عوامل متعددی سبب به وجود آمدن چنین پدیده ای در ویتنام شده اند، از جمله: شرایط سخت اقلیمی و منطقه ای این کشور که رفت و آمد را با مشکل مواجه کرده است، جمعیت بسیار پراکنده ساکن در مکان هایی که دسترسی به آن ها بسیار مشکل است، رشد کم اقتصادی، به حدی که هنوز تعداد زیادی از مردم بی خانمان هستند، نقش خانواده به عنوان یک واحد اقتصادی کاملاً خودکفا و مستقل و استفاده از کار کودکان به عنوان منبع مهم نیروی کار. البته دلایل دیگری نیز در این امر دخالت دارند. از جمله این که: کلاس های چند پایه کوچک هستند و می توان آن ها را ارزان تر از یک مدرسه چند کلاسه دایر کرد و پراکندگی آن ها نیز می تواند طوری باشد که نزدیک به محل اقامت دانش آموزان باشند. از طرف دیگر اختصاص دادن نیروی انسانی کافی به مدرسه های تک پایه با شرایط دشوار اقلیمی این نواحی امکان پذیر نیست و تعداد معلمانی که حاضرند در مناطق خاص و دور افتاده خدمت کنند، نسبتاً کم است .

 ژاپن نیز یکی دیگر از کشورهایی است که با تصویب قوانینی از جمله: " قانون اصلاح آموزش و پرورش در مناطق دور افتاده " و "گام های اضطراری برای مناطق دارای جمعیت پراکنده "، اقدام به تشکیل کلاس های چند پایه کرده است و سعی دارد استانداردها را در این کلاس ها بالا ببرد و به این منظور، مجوزهای خاصی برای افزایش حقوق معلمان این کلاس ها، تأمین مسکن آن ها، فراهم کردن وسایل حمل و نقل، امکانات بهداشتی، خدمات پزشکی و پرستاری برای معلمان و دانش آموزان و افزایش سهم خزانه داری ملی برای توسعه ساختمان ها، ورزشگاه ها و مسکن معلمان در مناطقی که کلاس های چند پایه دارند، صادر شده است .

 بررسی ها در ایالات مختلف آمریکا نشان می دهند که گر چه روش گروه بندی بر اساس سن هنوز در حال توسعه است و مخالفت هایی با کلاس های چند پایه می شود، اما در برخی از ایالت ها، این کلاس ها برای متخصصان آموزشی یک انتخاب برتر است. در بسیاری از مدرسه ها، معلمان پیشنهاد ادغام کلاس ها را کرده اند و حتی دیوار کلاس ها را برداشته اند؛ زیرا معتقدند، افرادی که در جامعه و خانواده زندگی می کنند، چند سنی هستند و آموزش باید نمونه ای از زندگی واقعی باشد. بنابراین، برای این که کلاس ها انعکاسی از زندگی واقعی باشند، دانش آموزانی با سنین متفاوت می توانند در یک کلاس حاضر شوند .

 در رابطه با تأثیرات مثبت و منفی کلاس های چند پایه یا بی تأثیر بودن آن ها بر فرآیند یاددهی – یادگیری، تحقیقات متعددی انجام شده است که به نتایج متفاوت وغیر یکسانی رسیده اند. برخی از آن ها استفاده از کلاس های چند پایه را در درس هایی چون قرائت، ریاضی و دیگر موضوعات فهمیدنی سودمند نمی دانند و برخی دیگر هم محدودیت هایی برای این گونه کلاس ها برشمرده اند. مثلاً این که: تفکیک دانش آموزان در کلاس دشوار است، فشار کار بر معلم زیاد است، به نیازهای فردی دانش آموزان کم تر توجه می شود،  فضای فیزیکی کلاس برای همه گروه های دانش آموزی وسعت کافی ندارد و آن ها نمی توانند فعالیت های خود را تحت راهنمایی معلم انجام دهند.

 خلاصه تجربیات به دست آمده در کشورهای:استرالیا، بنگلادش، جمهوری خلق چین، هند، اندونزی، جمهوری کره، مالزی، مالدیو، نپال، پاکستان، فیلیپین، و تایلند  تأکید می کند که: برنامه ریزی آموزش ابتدایی و فهرست حداقل توانایی های آموزشی، برای کلاس های چند پایه طراحی و تهیه نشده اند. بنابراین، به کارگیری برنامه های مدرسه ای رایج در این گونه کلاس ها با مشکلاتی روبه رو است، معلمان این کلاس ها با کمبود مواد و وسایل آموزشی مواجهند. ارزشیابی مستمر و مداوم که نیاز ضروری دانش آموزان چنین کلاس هایی است به خوبی صورت نمی گیرد .علاوه بر این ها، بسیاری از معلمان این کشورها در کلاس های آموزشی چند پایه کار می کنند، اما برای تعداد کمی از آن ها تربیت معلم قبل یا در حین تدریس تشکیل می شود و همچنین سیستم آموزشی این کشورها به طور کلی توجه کافی به کارکرد مناسب این مدرسه ها ندارد.

 پاوان و میلر بروس در تحقیقات دیگری  نشان دادند که برنامه های کلاس های چند پایه باعث ارتقای سطح آموزش در بسیاری از مدرسه ها شده و نتایج بهتری از آموزش سنتی داشته است. پاروان، 64 مورد مطالعه در آمریکا و کانادا انجام داد و متوجه شد که اکثر کلاس های چند پایه ( 58 درصد ) در پاسخ به تست ها، موفقیت بیش تری داشته اند و در مورد بهداشت روانی نیز 52 درصد آن ها از وضعی بهتری برخوردار بوده اند . هفت مورد تحقیق در زمینه مقایسه وضعیت دانش آموزانی که تمام دوره ابتدایی خود را در مدرسه های تک پایه گذرانده اند و دانش آموزانی که در کلاس های چند پایه تحصیل کرده اند، نشان می دهد که دانش آموزان کلاسهای چند پایه  موفقیت تحصیلی بیش تری داشته اند.

 

 


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۸ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٤:۳۱ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

تکالیف مدرسه و نکاتی مهم برای والدین

نحوه صحیح برنامه ریزی و استفاده درست از زمان انجام دادن تکالیف مدرسه و چگونگی کمک به کودکان برای کمک بیش از حد به کودک باعث می شود که او برای همیشه از گفتن این جمله که:" من این کار را کرده ام " محروم شود و فقط به جای آن بگوید: " مادر آن را برای من انجام داد." بهبود شیوه درس خواندن، در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

 

ممکن است در بسیاری از خانواده ها زمان انجام دادن تکالیف، هم برای فرزندان و هم اولیا، پر از اضطراب و نگرانی باشد. تحقیقات به وضوح نشان می دهد که انجام دادن تکالیف نه تنها در یادگیری فرزندان مؤثر است،  بلکه مهارت هایی را که آن ها برای موفقیت در مدرسه و زندگی لازم دارند، بالا می برد. مهارت هایی مانند سازمان دهی امور، حل مشکلات، تمرکز حافظه، تنظیم هدف و پشتکار در کارها از این جمله است.

 

چند راهنمایی برای موفقیت کودکان در زمینه انجام دادن تکالیف

 

نقش خود را در مقام یک کمک کننده و نه یک شخص فعال و انجام دهنده تکالیف تشخیص دهید. گاهی اوقات ممکن است برای جستجوی راههایی جهت موفقیت فرزندانمان، زحمت زیادی متحمل شویم و به او کمک اضافی برسانیم. اما باید مطمئن بشویم که خود او کارش را انجام می دهد. زیرا یکی از عوامل رشد اعتماد به نفس این است که در یابیم کاری را که باعث سربلندی ما می شود، انجام داده ایم.

 

• به سعی و تلاش کودک خود اهمیت بدهید و فقط نتیجه نهایی را در نظر نگیرید. کودکان باید اهمیت سخت کوشی را یاد بگیرند. انجام دادن تکالیف این فرصت را برای شما فراهم می آورد که پشتکار او را برای انجام دادن کارهایش تقویت کنید. چند شعار سازنده نظیر " تسلیم نشو" یا " تا وقتی که موفق نشده ای ، آرام نگیر" یا " ما، در خانواده، کاری را که شروع کرده ایم به پایان می رسانیم" را در خانواده خود ملاک قرار دهید. ویژگی مهم برای انجام دادن تکالیف القای پشتکار به کودکان است و تنها کاری که باعث می شود آن ها کوشش را با ارزش بشمارند، تأکید پیوسته ما بر این گفته نیست که:" مهم این است که فقط شروع کنی؛ بلکه باید کارت را به پایان برسانی."

کمک بیش از حد به کودک باعث می شود که او برای همیشه از گفتن این جمله که: " من این کار را کرده ام " محروم شود و  به جای آن فقط بگوید: " مادر آن را برای من انجام داد."

 

• تأکید کنید که انجام دادن تکالیف، وظیفه اوست و نه شما. در برابر این وسوسه که در کنار او بنشینید و تکالیف را با هم انجام دهید، مقاومت کنید و فقط زمانی که واقعاً نیاز داشت، یاری اش دهید. اگر کودک شما مشکلاتی دارد، به او کمک کنید تا از طریق مسأله های ساده ای که طراحی می کنید، متوجه مشکل خود بشود. سپس کار را مرحله به مرحله پیش ببرید و سعی و تلاش او را برای انجام دادن آن ها زیر نظر بگیرید. از او بخواهید تکالیف کامل شده خود را در پایان هر قسمت به شما نشان دهد. این نیز راهی است تا مطمئن شوید که فرزندتان دستور العمل ها را به طور صحیح انجام می دهد یا هنوز حتی در جزئیات به شما متکی است.

 

• تکالیف را به قسمت های کوچک تقسیم کنید. قسمت بندی تکالیف به ابعاد کوچک معمولاً برای کودکانی که در پی گیری کارها کم حوصله اند یا برای توجه به مطالب تمرکز کمی دارند یا برای انجام دادن درست کارها زیادی نگران اند، مؤثر است. به کودک خود بگویید قسمتی از کار را در زمان معین انجام دهد و در پایان هر قسمت، استراحت کوتاهی بکند می توانید حجم قسمت ها را بیشتر کنید تا اعتماد به نفس کودکتان بیشتر شود.

 

• برنامه ای با موافقت یک دیگر تنظیم کنید و ساعات انجام دادن تکالیف را در آن مشخص سازید و حتماً به آن عمل کنید. حتی بهتر است این برنامه را در جای قابل مشاهده ای نصب و باهم امضا کنید. بسیاری از کودکان پس از بازگشت از مدرسه احتیاج به استراحت دارند. برخی دیگر دوست دارند بلافاصله مشغول کار شوند. بهترین زمان را برای انجام دادن تکالیف فرزندتان پیدا و بکوشید آن را تقویت کنید. کشیدن یک صفحه ساعت، که زمان انجام دادن تکالیف را نشان می دهد، برای کودکان کوچک تر بسیار مفید است.

مجله رشد آموزش ابتدایی، شماره 6

[ سه‌شنبه ۸ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٤:٢٥ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

فعالیت های دانش آموزان در دوره ابتدایی، شالوده اخلاق و رفتار و منش آنان را پی ریزی می کند. اخلاق همان هنجارهایی است که جامعه آن ها را پذیرفته است. بخشی از آن ها جنبه خانوادگی و بخشی دیگر جنبه سنتی و اجتماعی دارند. بچه ها در مدرسه یاد می گیرند: منضبط باشند و یا بی قید و بند. عامل خیر باشند و یا واسطه شر، کمک کننده باشند یا باج گیرنده، کنجکاو باشند و یا بی تفاوت، خلاق باشند یا تهی و دنباله رو، نقاد باشند یا خاموش، مهربان باشند یا خشن، صبور باشند یا عجول، متین باشند یا پرخاشگر. آن ها هر گونه رفتاری را یا در محیط مدرسه شخصاً تجربه می کنند و یا شاهد عینی رفتارهای دیگران هستند. این جاست که خاصیت نقش پذیری آنان جذب کنش و واکنش ها را میسر می سازد و تثبیت آنچه دیده اند و در خاطرشان مانده است، بخشی از هویت اخلاقی و رفتاری شان می شود. نقش مدرسه،خصوصاً در دوره ابتدایی، فقط آن نیست که خواندن و نوشتن و محاسبه را به دانش آموز بیاموزد، بلکه او باید برای ایفای نقشی که در جامعه خواهد داشت، آماده شود. ببینیم در مدرسه های ما چه می گذرد و دانش آموزان در مدرسه، تا چه حد برای ورود به جامعه آماده می شوند؟

 

آنچه در راستای تغییرات باید مورد توجه باشد، پذیرش اصل تغییر و اصول حاکم بر آن است. مجریان برنامه ها معلمان هستند. پذیرش یا عدم پذیرش تغییر از جانب آنان، شرط اساسی توفیق طرح ها و برنامه هاست. طرح ارزشیابی مستمر، بعد از دو نوبتی شدن امتحانات، برای مدرسه ها لازم الاجراست. در آیین نامه قبلی امتحانات، میانگین نمرات کلاسی، یکی از عوامل تأثیر گذار در نمره امتحانی بود که مثلاً در درس ریاضی دوره دبستان، ده نمره به آن تعلق می گرفت. در آیین نامه جدید امتحانات دوره آموزش عمومی، در فصل اول چنین آمده است:

 


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۸ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٤:۱٦ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

برای آشنایی کامل با شخصیت مختار؛ بر روی واژه ی ذیل کلیک نمایید

مختار

[ سه‌شنبه ۸ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۳:٢٢ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

تجربه نشان داده افرادی که در ابتدای مراحل استقلال فکری برای خود هدف مشخص کرده و مسیر خود را با توجه به هدف خود تعیین می کنند همانند کوهنوردانی هستند که برای فتح یک قله ، مسیر خود را با توجه به فاصله ای که با قله دارند ، انتخاب کرده و در نهایت قله را صعود می کنند.
 با توجه به اینکه مهم ترین قسمت در کسب هر موفقیتی ، مشخص کردن اهداف بوده و هدف به عنوان منبع ایجاد شور و اشتیاق و حرکت موثر و مثبت در انجام هر عمل ، مطرح است. بنابراین اگر این واقعیت را بپذیریم که ذهن بشر ، ذهنی پر تکاپو و جوینده است. هدف برای زندگی نسل معاصر، همچون آهن ربای نیرومندی است که تمامی ذرات وجود انسان ها را به خود جذب می کند و علاوه بر اینکه مانع از پراکندگی و تجزیه نیروهایش می شود ، قادر است توان آنان را به طور متمرکز در جهت ارزنده ای شکل داده و به کار گیرد.شاید کمتر فرصتی پیش آید که بشر در این معنا تامل کند که هدف چه نقشی در زندگی افراد ایفا می کند، ولی احتمالا آگاه کردن آن به برخی از تاثیرات مطلوب و سازنده هدفدار، آرامبخش است بطوریکه انتخاب هدف در زندگی، موجب تمرکز قوای فکری و وحدت وجود می شود و از هرز رفتن توانایی ها مانع می شود.همچنین قاطعیت و جدیت از پیامدهای مطلوب هدف داری است زیرا آن شخص که می داند از زندگی چه می خواهد در مقابل با حوادث غافلگیر نخواهد شد ضمن اینکه حل تعارض ها و تردید های کشنده زندگی، با انتخاب هدفی مطلوب، میسر می شود همچنانکه سرگردانی های بی پایان برخی از انسان ها، معلول نداشتن هدف روشن و مشخص است.قدرت تاثیر گذاری بشر بر اطرافیان ، به نوع هدف زندگی بستگی دارد. هدف داری به بشر ، سرعت عمل ، انتخاب موثر و قابل دفاع و صراحت خاصی می بخشد.
همچنین زندگی کنونی ما مرهون هدف هایی است که قبلا آگاهانه یا ناآگاهانه انتخاب کرده ایم. همان طور که تمام موجود زندگی مستعد تحریک هستند یعنی می توانند به تغییراتی که در میحط خارجی و محیط داخلی شان رخ می دهد واکنش نشان دهند بازتاب هدف نیز جز» ذاتی تمامی موجودات است.
مشاوران تربیتی نیز همواره بر این باورند که تا زمانی که فرد برای خود هدف و آرمانی تعیین نکند، دچار سردگمی بوده و هرگز نمی تواند به موفقیت های چشمگیر مرتبط با موقعیت و توانایی خود دست پیدا کند و بالعکس افرادی که پس از رسیدن به سنین بلوغ و نوجوانی برای داشتن یک زندگی موفق برای خود برنامه ریزی کرده و اهداف خود را براساس آمال و آرزوهای دست یافتنی خود مشخص می کنند، افرادی به مراتب موفق تر هستند.در عین حال ، وجود انسان های هدف دار مستلزم تربیت صحیح آنان از سوی والدین و مربیان است چرا که هر گونه کوتاهی در این زمینه منجر به جذب آگاهی از سوی افراد غیر متخصص و ناآگاه کرده و در مواردی موجب می شود فرد به جای تعریف اهداف صحیح به اهداف نادرستی اندیشیده و برای آن ها برنامه ریزی می کند که در نهایت متحمل شکست های بسیار سنگینی در زندگی خواهد شد. اگرچه در برخی موارد نیز ممکن است افراد به اهداف خود دست پیدا نکنند اما وجود یک هدف درست و برنامه ریزی شده در زندگی موجب می شود فرد برای رسیدن به هدف خود کمتر دچار اشتباه شده و زمان کمتری از وقت خود را به بطالت بگذرانند. همچنین این افراد دید بهتری به زندگی دارند.
متخصصان امور تربیتی توصیه می کنند اگر فردی در زندگی اهدافی را برای داشتن یک زندگی موفق دارد باید در جهت تحقق این اهداف تلاش کند چرا که هر گونه نقصان و کاستی در میزان سعی و تلاش او می تواند منجر به عدم دستیابی به هدف شده و فرد را با شکست مواجه کرده و در صورت تکرار و تشدید این شکست ها، فرد به افسردگی و بیماری های روانی مبتلا شود.
 موفقیت چیست
موفقیت در زندگی لازمه داشتن دانش بالا، ثروت زیاد، قدرت و مقام اجتماعی نیست. بلکه موفقیت  یعنی خود باشیم ونه دیگری. موفقیت یعنی شناخت ارجحیت های زندگی و عملکرد بر اساس ان. موفقیت یعنی ساختن امروز برای فردای بهتر. موفقیت تجهیز امروز خود برای فردای پر بار .
موفقیت یعنی خود باشیم و نه دیگری
متاسفانه برای بسیاری ازافراد معیار موفقیت تبدیل شدن به فرد دیگری است که بخاطر ویژگی های مخصوص در صدر رسانه های گروهی قرار گرفته است. این موضو ع نه تنها باعث موفقیت نمی گردد بلکه سازنده نگرش غلطی می باشد که زندگی غیر واقع بینانه ای را به فرد القا می کند. 
متعهد کردن خود به هرچیز به معنی شکست در همه چیز می باشد. به عبارت دیگر فرد همه کاره هیچ کاره است. اگر امروز به شما حق انتخاب دهند تا در بین دو گزینه زیر یکی را انتخاب کنید کدام را بر می گزینید پول و یا وقت؟
متاسفانه اکثر مردم پول را بر وقت ترجیح می دهند بدون اینکه دریابند وقت هدیه ای است گرانبها که چنانچه در آن اشتباه کنیم هرگز قابل بر گشت نیست در جائیکه اشتباهات مالی را می توان تصحیح کرد. این گونه طرز تفکر و ارجحیت بندی غلط میباشد که سد موفقیت در زندگی می گردد. بدست آوردن پول اشتباه نمی باشد ولی قرار دادن ان در رتبه اول ارجحیت غلط میباشد.  شناخت ارجحیت های روزانه است که شما را وامی دارد تا وقت خود را انگونه که لازم است سپری کنید و نتایج عالی را نصیب خود کنید. شناخت ارجحیت های زندگی ربطی به داشتن ساعت های دقیق و یا یادداشت تمام جزئیات زندگی روزانه تا دقیق آخر نیست بلکه مدیریت اجرایی و درک نیاز، بازدهی و نتیجه می باشد.  
 

[ دوشنبه ٧ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:٢٢ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

بررسی‌های جدید درباره کارکرد مغز نشان داده است که بچه‌های کم‌سن و سال وقتی به بهترین شکل موضوعات را یاد می‌گیرند که آن را از کسی که با او رابطه دوستانه و صمیمانه دارند ، بیاموزند. اگر کودک با کسی پیوند و دلبستگی نزدیک داشته باشد پدر، مادر، آموزگار، پدربزرگ و مادربزرگ نه ‌تنها از او بهتر و بیشتر یاد می‌گیرد بلکه به طور کلی توان یادگیری در او افزایش می‌یابد.

با توجه به بررسی‌های انجام شده ، صلاحیت یادگیری تا سال‌ها در شخص به همین شکل شفاف باقی می‌ماند. در حقیقت مغز انسان برای این که در حد اعلاء بیاموزد و رشد کند ، به پیوند و دلبستگی نیاز دارد.

می‌توان مغز را گیاهی در نظر گرفت که سعی دارد به سمت خورشید حرکت کند. ممکن است گیاه در سایه هم رشد کند اما به اندازه گیاهی که از نعمت آفتاب برخوردار است، رشد نمی‌کند. عصب‌شناسی به ما می‌آموزد که بدون خورشید (دلبستگی)‌ مغز بخوبی رشد نمی‌کند.

 

البته در این خصوص استثنائاتی نیز وجود دارد. در گذشته ، بچه‌ها در دوران طفولیت در نظام ساده‌تری در مقایسه با آنچه امروز وجود دارد ، مراقبت می‌شدند. آنها دارای مادر اول و نیز مادر دوم (مادربزرگ، خاله، عمه و...) بودند. همچنین بچه‌ها دارای پدر اول و پدر دوم (پدربزرگ،‌ عمو، دایی و...) بودند. پدرها در زندگی کودک حضور داشتند ، اما کودکان امروزی بیشتر به غریبه‌ها دلبسته و وابسته می‌شوند. به جای مادربزرگ حالا از پرستار و کسانی که در مهدکودک‌ها فعالیت می‌کنند، ‌استفاده می‌شود.


ادامه مطلب
[ شنبه ٥ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٩:٤٢ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

مسائل اساسی در آموزش و پرورش قرن 21

 

کسی به طور قطع نمی تواند ابراز نظر کند که قرن بیست و یکم دارای چه ویژگی هایی خواهد بود اما آنچه مسلم است این است که دنیا مانند هزاران سال قبل، روال آرام و کندی نخواهد داشت
و بسی جای امید است که انسان با تکیه بر هوش و تفکر خود که از ویژگی های ستایش شده او در قرآن کریم می باشد و به واسطه ی آن به عنوان اشرف مخلوقات معرفی شده است، راهکارهایی در برابر موانع آن قرن بیابد. اما آنچه که به نظر می رسد آموزش و پرورش با چهار مسئله ی مهم در قرن بیست و یکم مواجه خواهد بود که اگر از هم اکنون درصدد پاسخ قاطع برای آن نباشد، نگران کننده خواهد بود.

 

1- جمعیت افزاینده ی دانش آموزی و برنامه ریزی دقیق و پیش نگر

2- کیفیت آموزش و استاندارد های علمی جهانی و بومی

3- افزایش بهره وری در همه ی ابعاد

4- مطالعات تطبیقی و تحول بر مبنای زمان و ضرورت و فرهنگ

 

ویژگی های معلم در قرن 21

 

از آنجایی که قرن بیست و یکم، قرن اطلاعات، ابتکار و مهارت و سرعت می باشد بنابراین ویژگی های معلم در این قرن بر اساس این اصول می باشد.

 

 

 

الف) اطلاعات:

ویژگی معلم، بالا بردن اطلاعات و به روز کردن آن است. در بحث اطلاعات ((برنامه ICT فناوری اطلاعات)) جایگاه ویژه ای دارد که به آن می پردازیم.

 

1-  آشنایی با فناوری آموزشی:

برای کسب موفقیت در قرن بیست و یکم، معلمان باید دانش آموزانی تربیت کنند که یادگیرندگان مادام العمر باشند و این مسیر نمی گردد مگر این که فرایند یادگیری مبتنی بر انتقال صرف دانش تغییر پذیرد بنابراین معلمان باید با استفاده از کامپیوتر و اینترنت و کاربرد آنها تدریس واقف باشند و دانش آموزان را نیز به این امر ترغیب کنند.

فناوری اطلاعات به ما می گوید آن چه که تا دیروز درست بوده امروز ممکن است نادرست و حتی گمراه کننده باشد، بنابراین معلمان با استفاده از این تکنیک باید معلمانی محقق و پژوهشگر باشند و دانش آموزان پرسش گر امروز و پژوهشگر فردا تربیت کنند.

2-     آشنا با استاندارهای جهانی کیفیت کار

3-  بالا بردن اطلاعات عمومی:

معلم قرن بیست و یکم در همه ی زمینه ها اطلاعات خود را بالا ببرد نه فقط در زمینه ی رشته ی تدریس خود چرا که بسیاری از علوم به هم وابسته اند. اصطلاحات رایج روز را بشناسد، امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی جامع خود را بداند و در نهایت به علم روان شناسی آگاه باشد چرا که یک معلم بیش از معلم بودن خود باید یک روان شناس آگاه و خبره باشد.

4-  تدریس نوین:

استفاده از روش تدریس فعال و همگام با روز، روش هایی تدریس معلم را ویژگی خاص می بخشد عبارتنند از : روش همیاری، روش تدریس فعال، روش بارش مغزی، روش ایفای نقش، روش نمایشی، روش بحث گروهی، روش حل مسئله، روش استقرایی، روش اکتشافی.

تمامی این روش ها را می شناسد و می داند که هر یک را در چه درسی و در چه کلاسی به کار گیرد و به تعبیری تدریس او مبتنی بر استانداردها است و تدریس بر اساس استاندارد نوعی بهبود فرایند کار در آموزش و پرورش است.

5-  شرکت در دوره های ضمن خدمت:

معلم همیشه خود باید در حال فراگیری علم باشد و اطلاعات جدید و نو را بگیرد، در طول کار خود همیشه یکسان تدریس نکند و نکات را از جهات مختلف و زوایای متعدد بیان کند. لازمه ی این کار، شرکت در دوره های ضمن خدمت آموزش معلمان است.

6-  آشنایی با اصول روانشناسی تربیتی:

از آنجائی که معلم در طول تدریس خود نیاز به ارتباط مقابل دارد، بنابراین باید مخاطبان خود را شناسایی کند. بداند در چه شرایطی زندگی می کنند، تا حدی از خانواده آنها مطلع باشد. در این صورت می تواند پیام های یاددهی خود را شفاف منتقل سازد.

7-  داشتن طرح درس:

 معلم، باید زمان تدریس خود را حساب کند کتاب مورد تدریس را با طرح درس سالانه، بودجه بندی کند و همچنین طرح درس روزانه، داشته باشد و اطلاعاتی کافی و جامع درباره ی مراحل طرح درس نویسی داشته باشدف ارزشیابی تشخیصی،تکمیلی، پایانی را بداند و در مراحل تدریس خود به کار بندد. هدف های جزئی و کلی و هدف های رفتاری را شناسایی کند. حیطه های آموزشی (دانش، درک و فهم، کاربرد،ترکیب قضاوت) را بداند و در طرح ریزی سؤالات و ارزشیابی های مستمر خود که در طرح سالانه خود در نظر گرفته است اعمال نماید.

ب) ابتکار

دومین ویژگی قرن بیست و یکم، قرن ابتکار بود که در این زمینه، معلم باید دارای ویژگی های زیر باشد.

1-  خلاق است:

معلم قرن بیست و یکم در این رابطه ی خود خلاق است، دست به شیوه های جدید می زند و دانش آموزان را نیز خلاق با می آورد هر اندازه دانش آموز از نظر اطلاعات، غنی تر باشد. انگیزه ی خلاقیت که در نهاد او بالقوه وجود دارد به فعلیت می رسد و این صورت نمی پذیرد مگر این که معلم و راهنما خودش، آراسته به صفت خلاقیت باشد.

2-  ایجاد دنیای پرسش در کلاس:

 معلم مبتکر، کسی است که همیشه سؤالی برای مطرح کردن در کلاس داشته باشد و حس انگیزه ی کنجکاوی دانش آموزان را تحریک کند. آنان را به فعالیت و جنبش وا دارد. (در کلاس مرده و خسته کننده، مرتباً دیدگان دانش آموزان فقط به عقربه های ساعت می باشد)، را روشن سازد و عشق یادگیری فنون جدید را در آنها زنده کند.

3-  ایجاد دنیای تخیل در کلاس:

معلم مبتکر به تخیل دانش آموزان احترام می گذارد. یک انشای نو یا یک نقاشی غیر عادی را به مسخره نمی گیرد، از جنبه ی خلاقانه و مبتکرانه به آن می نگرد زیرا تخیل است که خلاقیت و ابتکار را به دنبال دارد.

4-  واهمه نداشتن از شکست:

 معلم مبتکر در به کارگیری مسائل از هیچ گونه شکستی نمی هراسد بلکه قوی و استوار می ایستد، طرح های خلاق خود را آزمایش می کند و جواب و نتیجه را می گیرد و به همه منعکس می کند.

5-  خطرپذیری:

معلم مبتکر در راه خود هر گونه خطری را می پذیرد اعم از خطرات مالی یا غیر مالی، زیرا به هدفش امیدوار و معتقد است.

6-  قدرت تغییر پیش فرض ها:

 معلم مبتکر پیش فرض های جدید ارائه می دهد و به یک مسئله از زوایای مختلف می نگرد، پیش فرض های قدیمی برای او جالب نیستند، می اندیشد در ذهن خود ((چرا)) پروری ذهنی ایجاد می کند و پیش فرض ها را تغییر می دهد، تجربه می کند، می آزماید تا بالاخره روشی جدید و طرحی نو در اندازد.

7-  تشخیص پیش نیازهای دانش آموزان:

 یکی از زمینه فعالیت های معلم این است که از کجا شروع کند و پیش نیاز فراگیران او چیست؟ نقطه ی شروع مبتکر سنتی و معمولی نیست، بهترین نقطه ی شروع را به کار می بندد، گاهی با طرح سؤالی نوین با آوردن وسیله با ماکتی سؤال برانگیز و...

8-  درمان ناتوانایی های یادگیری:

 

معلم مبتکر دانش آموزان ناتوان را شناسایی می کند و به درمان آنها می پردازد. معلمی که با دانش آموزان یک دست خلاق و توانا کار کند، ابتکار خاصی شاید نتواند در کار خود به کار بندد، اما معلم مبتکر کسی است که با به کار بردن روش ههای جدید آموزشی به دانش آموزان ناتوان کمک کند.

9-  شناخت تفاوت های فردی:

معلم مبتکر به تفاوت های فردی دانش آموزان توجه دارد . می داند به هر کدام چه مسئوولیتی بدهد و در چه زمینه ای آنها را خلاق بار آورد و استعدادهای نهان آنان را در چه رشته ی تحصیلی بارور سازد.

ج) مهارت و سرعت

سومین ممیزه ی قرن بیست و یکم، مهارت و سرعت است که معلم باید دارای ویژگی های زیر در این مقوله باشد.

1- مهارت های فردی: شامل قدرت طرح ریزی مدل ذهنی، به کارگیری اصول منطقی در تدریس، قدرت تجزیه و تحلیل مسائل قدرت تصمیم گیری.

2- مهارت های ارتباطی: مهارت های ارتباطی معلم شامل ویژگی های: کنترل احساسات، فن بیان، به کار بردن شعر و امثله در تدریس و گزارش دهی صحیح می باشد.

3- مهارت در تدریس: بیشترین تأثیر در اثر بخشی کار معلمان، مهارت در تدریس و اطلاع از دانش تدریس است و ارتباطی خاص بین دوره کارآموزی و عملکرد معلمان وجود دارد، معلم قرن بیست و یکم باید با فنون جدید تدریس آشنا باشد و آنها در تدریس خود به کار گیرد.

4- استفاده از وسایل کمک آموزشی (تکنولوژی آموزشی): یکی از مقوله هایی که به مهارت و سرعت تدریس معلم کمک می کند به کار بردن وسایل کمک آموزشی در امر تدریس می باشد به ویژه در دوره مقطع ابتدایی.

5- مهارت تفکر انتزاعی: معلمانی که تفکر انتزاعی بالایی دارند می توانند با دیدهای متفاوت به یک مسأله یا مشکل بنگرند( از دید خودشان، دانش آموزان، مشاوران، مدیران، اولیاء و ...) بنابراین می توانند راه حل های متفاوتی ارائه دهند  و درباره ی مزایا و معایب هر برنامه، فکر و بهترین راه را انتخاب کنند و اگر نتایج پیش بینی شده، تحقق نیابد مشتاقند که برنامه را تغییر دهند. در هنگام برنامه ریزی مشکلات اضافی را می توانند حدس بزنند و قبل از این که مشکل روی دهد به طور منظم و اصولی پیشگیری هایی را تدارک ببینند، مهارت تفکر انتزاعی باعث می شود معلمان در امر یاددهی موفق تر باشند.

6- مهارت تجزیه و تحلیل مسائل: این معلمان سطح تفکر انتزاعی فوق العاده بالایی دارند. در حوزه ی کلامی از هوش زیادی بهره مندند، سرشار از اندیشه های عالی هستند. درباره ی موضوعات گوناگون به روشنی بحث می کنند، می دانند انجام چه کارهایی لازم است و چه کارهایی ضرورت و اهمیت ندارد.

نکته ای که قابل ذکر است این که هر چند در قرن بیست و یکم تحولات جهانی و واژه ی سرعت اطلاعات، ابتکارات، مفاهیم کلیدی و خاص می باشند اما ویژگی های معلم در فرهنگ دینی ما همیشه جای خود را دارد که در کنار ویژگی های قبلی اهمیت فراوان و به سزایی دارد چرا که هدف از تعلیم و تربیت فراگیران تنها در زمینه ی علم نیست بلکه تربیت و پرورش دینی و رشد خصوصیات اخلاقی بسیار مهم است که در این جا به ویژگی های اخلاقی معلم در قرن بیست و یکم می پردازیم.

د) ویژگی های اخلاقی

 

 

 

 


ادامه مطلب
[ شنبه ٥ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٧:٤۳ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

اشاره

 در راه برد یاددهی بر مبنای نظریه " ساخت گرایی ذهنی "، معلم تلاش می کند تا دانش آموزان خودشان مفاهیم و حقایق را سازماندهی کنند و به ساخت ادراک های جدید و شناخت جهان پیرامون خویش نایل آیند.اندیشه های اصلی ساخت گرایی که به وسیله " پیاژه " و " بالوین " ارائه شده است، ریشه در روش های " پدیدار شناختی " دارد. در روش پدیدار شناختی، شناخت ظاهر و تجلی پدیده های آموزشی و شناخت شخصیت، انتظارات و تصورات دانش آموزان مهم تلقی می شود.

 

در این مقاله، رویکرد " آموزش موقعیت مدار " با استفاده از شیوه های فعال از طریق مثال تدریس ریاضیات به منزله یک رویکرد کارآمد در فرایند یاددهی و یادگیری معرفی می شود که از " نظریه ساخت گرایی " الهام گرفته است. مطابق این رویکرد، معلمان ریاضی باید موقعیت هایی را فراهم کنند که دانش آموزان بتوانند:

 

الف:مفاهیم جدید ریاضی را با تجارب قبلی زندگی روزانه خود پیوند دهند ( ارتباط )؛

ب:از طریق کاوش، دستکاری، حل مسأله و فعالیت های آزمایشگاهی به تجارب جدیدی در یادگیری ریاضی دست یابند ( تجربه )؛

ج:پروژه ها و طرح هایی را برای استفاده از مفاهیم جدیدی که فرا می گیرند، اجرا کنند ( کاربرد )؛

د: با دیگر دانش آموزان به صورت گروهی به حل تمرینات و فعالیت های یدی بپردازند ( همیاری )؛

ه:دانش کسب شده را در موقعیت های جدید و ناآشنا بکار گیرند ( انتقال.)

در هر حال، معلمان ریاضی برای بهبود یادگیری دانش آموزان باید علاوه بر تحریک شناخت دانش آموز، به تحریک هیجانات آنان نیز اهمیت دهند و تجربه های آموزشی را خوشایند کنند.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٤:٠۱ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

عادت ساییدن دندان ها به هم «دندان قروچه» نامیده می شود که با نام علمی «براکسیزم» شناخته می شود. دندان قروچه بیشتر در خواب رخ می دهد اما ساییدن یا به هم کوبیدن دندان ها در طول روز نیز در برخی افراد وجود دارد. علاوه بر بزرگسالان، در کودکان نیز این پدیده در خواب و بیداری دیده می شود.

عوارض

دندان قروچه مداوم ممکن است باعث ساییده شدن و کوتاه شدن دندان (به ویژه دندان های جلو)، آسیب به لثه ها، سست شدن استخوان های نگهدارنده دندان و لق شدن و افتادن دندان، دردناک شدن دندان، کوتاه شدن ارتفاع صورت و شکل نازیبای فک ها و دندان ها، شکستن مینای دندان و پرکردگی ها، مشکلات مفاصل فک، حساس شدن دندان ها، سردرد و... شود.

علل

- فشارهای روحی (نگرانی، بی خوابی، استرس و اضطراب)

- مشکلات دندانی (مشکلات اکلوژنی ناشی از جفت شدن ناصحیح فک ها و دندان ها روی هم)

- عادت های ناخودآگاه

- آلرژی

- انگل های روده یی.

عوامل تشدیدکننده

- اضطراب

- مصرف غذا و نوشیدنی های حاوی کافئین (کولاها، شکلات و قهوه)

- مصرف نوشیدنی های الکلی.

روش های کاهش

- خودداری از جویدن آدامس

- خودداری از جویدن مداد یا خودکار یا هر چیزی به جز غذا.

سعی کنید علت های ساییدن و فشردن دندان ها را در خودتان پیدا کنید. به عنوان مثال برخی وقتی می خواهند چیز سنگینی بلند کنند، ناخودآگاه دندان هایشان را به هم می فشارند. برخی وقتی فکر می کنند ناخودآگاه دندان هایشان را به هم می سایند. برخی هنگام عصبانیت، استرس یا اضطراب، دندان هایشان را فشار می دهند.

در برخی موارد، کوتاه یا بلند بودن برخی دندان ها (به طور طبیعی یا ناشی از ترمیم نادرست) یا نبود چند دندان بر اثر کشیدن، باعث می شود زمانی که دهان بسته است، دندان ها به طور طبیعی روی هم قرار نگیرند و به مرور باعث ایجاد عادت لغزاندن فک ها روی هم شود یا به نوعی شخص هنگام فکر کردن یا اضطراب، ناخودآگاه با دندان هایش بازی کند. در این موارد نسبت به رفع عیب اکلوژنی یا ترمیم دندان ها با مراجعه به دندانپزشک اقدام کنید. (می توانید برای مدتی نوک زبان تان را با احتیاط بین دندان ها قرار دهید.)

دندان قروچه شبانه

در این حالت دندانپزشک برای شما وسیله یی به نام «نایت گارد» می سازد که نوعی پروتز متحرک از جنس پلاستیک مقاوم است که با قالب گیری از دندان شخص ساخته می شود و باید شب ها در دهان قرار دهید. این وسیله باعث جلوگیری از فشارهای نادرست و مضر روی دندان ها می شود. البته در بسیاری موارد، استفاده از این وسیله، به مرور باعث کاهش و حذف عادت دندان قروچه های شبانه نیز شده است. قیمت این وسیله زیاد گران نیست و استفاده از آن جهت پیشگیری از عواقب دندان قروچه ضروری است.

درمان دارویی

معمولاً برای این اختلال، مصرف دارو توصیه نمی شود. طی تحقیقات جدید، مشخص شده در صورتی که مشکل دندان قروچه ناشی از استرس و ناراحتی های عصبی باشد، مصرف مقطعی داروهایی مثل «گاباپنتین»، «پروپرانولول» و «بوسپیرون» در رفع آن موثر است. لازم به توضیح است که مصرف داروهایی چون «افکسور»، «هالدول» و «پاکسیل» علائم بیماری دندان قروچه را تشدید می کند.

البته بدیهی است که مصرف دارو باید با تجویز و تحت نظر پزشک صورت گیرد و مصرف خودسرانه این داروها با استناد به مقاله حاضر هرگز توصیه نمی شود.

دندان قروچه در کودکان

حدود 10 درصد کودکان دندان قروچه دارند. کودکان در سنین بین چهار تا شش سالگی بیشترین احتمال ابتلا به این مشکل را دارند. در دو زمان (رویش دندان های شیری و رویش دندان های دائمی) کودکان بیشتر دندان قروچه می کنند. البته در بیشتر موارد، پس از رویش کامل دندان ها (شیری یا دائمی) این عادت در کودکان از بین می رود.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]
[ چهارشنبه ٢ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٩:٥٧ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]


الف) تکلیف تمرینی:

این نوع تکالیف برای تقویت مهارت ها و دانش های کسب شده مناسب می باشد.بیشتر تکالیف غیر تحصیلی، غیر خلاق، تکراری و کسل کننده هستند.می توان با تنوع بخشیدن به این نوع تکالیف آن ها را پویا کرد.به طور مثال دانش آموزان تصاویر حیوانات را بر اساس محل زندگی آن ها طبقه بندی کرده و سپس در مورد پوشش بدنشان مطالعه می کنند.


ب) تکالیف بسطی و امتدادی:

این نوع تکالیف، شاگرد را فراسوی کارها و فعالیت های کلاس سوق داده، یادگیری ایده ها و مهارت ها را در موقعیت های جدید فراهم می آورد.خلاصه کردن کتابی در خصوص پرستوها و ارائه آن در کلاس، گزارش مشاهدات، نحوه مراجعه به منابع، گزینش اطلاعات ، طبقه بندی، پیش بینی و نتیجه گیری این نوع تکالیف بر تولید دانش نه تکرار و تکثیر آن استوار است.


ج) فعالیت های پژوهشی:

پژوهش یا تحقیق همان روش علمی است. دانش آموزان به طور ذاتی روحیه کنجکاوی دارند بنابراین باید زمینه های لازم فعالیت های علمی را برای آن ها فراهم کرد.در فرآیند تدریس بعضی از دانش آموزان  با توجه به علاقه اعلام آمادگی می کنند تا در زمینه موضوع تدریس، پژوهشی را انجام دهند.
معلم پس از مشخص کردن انتظارات و در نظر گرفتن امکانات و قابلیت های دانش آموزان و چگونگی انجام دادن فعالیت های پژوهشی، آن ها را با مهارت های اولیه پژوهش آشنا می کند.


د) تکالیف اخلاقی :

دانش آموزان مفاهیم و مهارت های کسب شده در کلاس را با هم ترکیب کنند و در یک راه یا راه های جدید و متفاوت به کار بندند در این نوع تکالیف، فراگیر باید دانش، مهارت و نگرش خود را در هم آمیخته و ایده ای نو و جدید خلق کند برای استفاده و ارائه این نوع تکالیف باید از تکنیک های خلاقیت چون بارش مغزی، بدیهه پردازی و... استفاده کرد.

زینب عباسی-- بازیاب

[ چهارشنبه ٢ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:٢۱ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

.1 یاد خدا دلهای ما را آرامش می دهد و دل آرام و مطمئن، انرژی روحی و روانی فراوانی جهت حل و فصل مسائل زندگی را برای ما فراهم می آورد.


.2 برای رسیدن به هدفهای زندگی باید همواره از   خطرکردن در زندگی خود نهراسید واز موقعیت های ایجاد شده به عنوان تجربه استفاده گردد. چون تجربه راه شکست را برای رسیدن به موفقیت نشان می دهد. تجربه آن چیزی نیست که برای انسان روی می دهد بلکه واکنشی است که وی در برابر آن رویداد از خود نشان می دهد.


.3 وقتی ترس را رها کنیم، فقط علاقه مندی و امید است که برجامی ماند در این زمان باورهایی که در فرد به وجود می آید که او می  تواند به جای آشفتگی، آرامش و به جای ترس، شجاعت، عشق و امید به فردای زندگی را با اختیار خود برگزیند.


.4 اگر می خواهید تصویر و نگاه خوبی از خویشتن داشته باشید باید دست از مقایسه خود با دیگران برداری. چون شما منحصر به فرد هستید و شخصیت شما وابسته به خودتان می باشد. هیچکس دیگر در این جهان بزرگ نمی تواند خود شما باشد. او نبوده و نخواهد آمد.


.5 ما همان گونه زندگی می کنیم که به خویشتن نگاه می کنیم.


.6 نگرش در انسان حرکت ایجاد می کند. اگر نگرش مثبت باشد حرکت سازنده و نتیجه مطلوب و اگر نگرش منفی باشد حرکت تخریبی و نتیجه اش ناخوشایند.
.7 اندیشمندان همیشه می گویندکه اگر می خواهید انسان بزرگی شوید باید نسبت به همه چیز و همه کس نظر مناسب و نگاه خوبی داشته باشید و برای رسیدن به خود واقعی و کسب باورهای ارزشمند، خویشتن را دوست داشته باشید.


.8 با توجه به توانائیهای خود به کاری که انجام می  دهیم ایمان  و باور درونی داشته باشیم. در این صورت موفقیت قطعی خواهد بود.


.9 به دنبال رخدادهای جذاب بوده و زندگی عاشقانه و آگاهانه را از خود انتظار داشته باشید.


.10 انسان تا زمانی که خود را باور نداشته باشد، آرامش ندارد.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٢ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:٠۱ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

 در آغاز زندگی ما به طور طبیعی شنوندگان خوبی هستیم، در زمان کودکی و شیرخوارگی با نگاه کردن، گوش دادن، تقلید کردن و ارتباط برقرار کردن یادگیری را آغاز می کنیم و سخن گفتن را نیز دقیقاً از زمانی فرامی گیریم که خوب شنیدن را آغاز می کنیم، اما چگونه می شود که کودکان وقتی بزرگ می شوند به مراتب کمتر گوش می دهند و رفته رفته این خصوصیت را از دست می دهند تا جایی که پس از مدتی فقط آن چیزی را که دوست دارند می شنوند و از شنیدن و تمرکز روی شنیده هایی که برای آنها اهمیت ندارد پرهیز می کنند.
در گوش دادن در دنیای واقعیات چه چیزی وجود دارد که این قدر شنیدن و یادگیری را دشوار می کند
آنچه مسلم است این است که شنیدن و تمرکز برای شنیدن، آرامش کودکان را برهم می زند و از این رو برای آنان بالقوه یک تهدید محسوب می شود. کودکان برای یادگرفتن آموزه ها، که غالباً به شکل دستوری از سوی بزرگسالان مطرح می شود مجبور به شنیدن هستند. آنها باید گوش بدهند تا توضیحات را یاد بگیرند، باید گوش بدهند تا به خاطر بیاورند، تشخیص بدهند و بفهمند و از آنجا که انجام این کارها مستلزم این است که آنان از امور و مسائل مورد علاقه خود چشم پوشی کرده و روی داده های دیگر متمرکز شوند بنابراین وضع موجود آرامش کودکان را برهم زده و برای آنان احساس ناخوشایندی تولید می کند.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۳٠ دی ۱۳۸٧ ] [ ۱:۳٩ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

**مدل انضباطی ردل و واتنبرگ(Redl & Wattenberg):

انضباط از طریق ارتباط گروهی با دانش آموزان

**مدل انضباطی ژینوت (Ginott):

انضباط از طریق مشارکت وارتباط موافق وسازگار

** مدل انضباطی کونین (Kounin):

انضباط از طریق مدیریت در کلاس درس

** مدل انضباطی کانتور(Cantor):

مدیریت رفتاری از طریق اقتدار ؛تسلط وقاطعیت

 ** مدل انضباطی جونز (Jones):

انضباط از طریق اشارات بدنی ونظامهای پاداش

** مدل انضباطی دریکورز(Dreikurs):

انضباط از طریق دموکراسی ومقابله با اهداف اشتباه

** مدل انضباطی گلاسر(Glasser):

تامین نیازها بدون اجبار وزور

[ دوشنبه ۳٠ دی ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

جدیدترین تکنیکی را که برای رشد ارزش های اخلاقی دانش آموزان مطرح کرده

اند، این است که یک بحران اخلاقی را بدون محدودیت از پیش تعیین شده به بحث

 بگذاریم.در این رویکرد، نقش معلم یا مربی یک نقش انتقادی است، معلم دانش

آموزان را به مناظره کلامی تشویق می کند، بویژه طی مراحل اولیه گفت وگوی

گروهی در همین فرایند بحث و مناظره گروهی، معلم باید قادر باشد تا براساس

شناخت کاملی که از خصوصیات مراحل تحول اخلاقی کودکان دارد سطوح مختلف

 استدلال های اخلاقی را مستقر کند، معلم می تواند بر اساس ابهاماتی که در

تعیین و تقسیم بندی دانش آموزان به مراحل اخلاقی در ذهن دارد سؤالات

دیگری را برای آن دسته از دانش آموزانی که در وضعیت بینابینی و مبهمی

قرار دارند، طرح کند تا با تصریح بیشتری به تراز استدلالی او بپردازند، نقش

 معلم یا مربی بسیار واجد اهمیت است، او نباید جلوتر از دانش آموزان گامی

برداشته و یا استدلالی را پیش کشد، او فقط هدایتگر غیرمستقیم و تصریح کننده

 استدلال های کودکان برای بیان صحیح استدلال خودشان است.


اصول اولیه آموزش اخلاقی که معلم باید داشته باشد:


ادامه مطلب
[ یکشنبه ٢٩ دی ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

١- مدلهای پیشگیرانه

٢- مدلهای اصلاحی

٣- مدلهای حمایتی

اصول مدلهای پیشگیرانه:

الف- تعیین وروشن نمودن وبیان نیازها وانتظارات

ب- ایجاد یک جو گرم وصمیمانه در کلاس

ج- تدوین مجموعه ای از قوانین ونتایج مبتنی بر اصول دمکراسی

د- تدوین یک برنامه روزانه جاری ؛قابل انعطاف وتغییر پذیر

ه- ایجاد وساختن یک محیط آموزش جذاب وسرگرمی وتفریح برای دانش آموزان

اصو ل مدلهای اصلاحی و حمایتی:

١- برخورد با بدرفتارها وناهنجاریها باید آنی؛ پایدار ومحترمانه باشد.

٢- وقتی همه ی راهها به شکست انجامید باید محترمانه عذر دانش آموز را خواست وحتی در مواقعی از روش اخراج از کلاس استفاده نمود.

[ یکشنبه ٢٩ دی ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

انضباط پیشگیرانه:

به معنای نقش معلم در درک وپذیرفتن دانش آموزان؛مجموعه ای از اهداف وبایدها

ونبایدها؛پیش بینی موقعیت وتجارب چالش برانگیز و تشخیص رفتارهای ارزشمند ومثبت

می باشد.

انضباط اصلاحی:

شامل مجموعه تکنیکهایی است که عبارتند از:

1- جدا کردن دانش آموزان از مدرسه به منظور حمایت کردن از دانش آموزان دیگر یا خود

 دانش آموز

2- انتقال یک دانش آموز از یک کلاس درس برای همه ی بخشهای یک کلاس واحد

3- یک دوره ی بی تکلیفی

4- اخراج

[ چهارشنبه ٢٥ دی ۱۳۸٧ ] [ ٧:٤٤ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

خواب شبانه برای میلیون‌ها کودک که از بی‌خوابی، بیداری‌های شبانه و حتی آپنه(حالت خفگی در خواب) رنج می‌برند بسیار عذاب‌آور شده است. از میان کودکان زیر 11 سال، 60 درصد آنها حداقل چند شب بی‌خوابی در هفته را تجربه می‌کنند.
در اکثر موارد لوزه‌برداری و یا برداشتن نسوج لنفاوی رشد کرده حلق و بینی با عمل جراحی برای آپنه کودکان توصیه می‌شود.

اما عامل دیگری نیز در بی‌خوابی کودکان موثر است و آن چاقی است. در کودکان چاق لوزه‌ها بزرگ شده و این بزرگ شدن لوزه‌ها باعث گرفتگی مجاری عبور هوا می‌شود.

در مورد کودکانی که با مشکل خواب روبه‌رو هستند اقدامات زیر لازم است:

تنظیم یک زمان خواب و بیداری مشخص

ایجاد آمادگی برای خواب هرشب حدود 20 تا 30 دقیقه قبل از خواب

خاموش کردن چراغ‌های اتاق خواب

محدود نمودن مصرف مواد کافئین‌دار

تنها خواباندن بچه‌ها، به گونه‌ای که به شما نیاز نداشته باشند.

(جام جم آنلاین)

[ سه‌شنبه ٢٤ دی ۱۳۸٧ ] [ ۳:۱٤ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

کارکرد مدلهای انضباطی به گونه ای است که به معلمان اجازه می دهد ؛ یک رویکردونظرگاه سیستماتیک در ارتباط با فرایند انضباط  در کلاس درس داشته باشند وسودمندی آنرادر نتایج حاصل از کنترل درس مشاهده نمایند.اگر چه این مدلها در بکارگیری تکنیکها متفاوت می باشند اما تعداد وسیعی از معلمان اصولا ترکیبی از مدلها وتکنیکهای انضباطی را بکار می برند.

از نظر واتسون ؛سالمون وباتیسیتج:

انضباط در حقیقت نوعی مسوولیت وتعهد برای دانش آموزان وخود آنان بوجود می آورد ومدارس عموما با دو نوع انضباط سر وکار دارند:

١- انضباط پیشگیرانه  ٢- انضباط اصلاحی

[ سه‌شنبه ٢٤ دی ۱۳۸٧ ] [ ٧:٥٤ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

غریزه جنسی و بیداری آن در دوران بلوغ، مشکلات زیادی برای نوجوانان پدید می آورد. بنابر این وظیفه مربی است تا با احتیاط، ذهن نوجوان را در این زمینه روشن سازد و به او کمک کند، راه را از چاه باز شناسد. نوجوان مشکلات جنسی و روانی خود را با هر کسی در میان نمی گذارد، به همین خاطر، وجود مشاوران و معلمانی که آموزش های لازم را در این زمینه دیده باشند، ضروری است. وظیفه اولیای مدرسه و سایر کارکنان آن است که با تدارک برنامه های مناسب، احتمال بروز بعضی زمینه های انحرافی نوجوانان را از جانب همسالان آن ها به حداقل برسانند.

 مسؤولیت اصلی تربیت جنسی نوجوان به عهده پدر و مادر اوست. در صورت نبود مادر در محیط خانوادگی ( به دلیل طلاق، مرگ و یا بیماری طولانی و بستری شدن در بیمارستان)، لازم است آموزش مسائل مربوط به بلوغ دختران، توسط زنان دیگر خانواده دیگر نظیر: عمه، مادربزرگ، و خاله صورت گیرد. و در صورت نبود پدر، پدربزرگ، عمو و دایی می توانند این مسؤولیت مسائل به وسیله یکی از مربیان مدرسه به دانش آموزان آموزش داده شود.

 این که مسائل جنسی در مدرسه به صورت عمومی و یا انفرادی طرح شوند، موضوعی است که جای بحث دارد. برخی از مسائل جنسی همچون احکام مربوط به غسل را مربی می تواند به صورت عمومی مطرح کند. اما برخی دیگر از مسائل و احکام، مانند احتلام، اگر به صورت انفرادی مطرح شوند، بهتر است. در هر دو صورت، باید شرایط و مقتضیات موجود در محیط را در نظر گرفت. اگر محیط طوری است که بچه ها در شرایط سنی تقریباً یکسانی قرار دارند و تفاوت های زیادی در مورد میزان اطلاعات جنسی آن ها وجود ندارد، طرح عمومی مسائل به اشکالی بر نمی خورد. ولی اگر اختلاف های زیادی از هر جهت در یک کلاس مشهود است، طرح مسائل خاص به صورت عمومی، معمولاً نتایج مطلوبی در پی نخواهد داشت.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ٢۳ دی ۱۳۸٧ ] [ ۸:۳٥ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

از عصر عاشورا زینب تجلى مى‏کند.از آن به بعد به او واگذار شده بود.رئیس قافله اوست چون یگانه مرد زین العابدین(سلام الله علیه)است که در این وقت‏به شدت مریض است و احتیاج به پرستار دارد تا آنجا که دشمن طبق دستور کلى پسر زیاد که از جنس ذکور اولاد حسین هیچ کس نباید باقى بماند،چند بار حمله کردند تا امام زین العابدین را بکشند ولى بعد خودشان گفتند:«انه لما به‏» (1) این خودش دارد مى‏میرد.و این هم خودش یک حکمت و مصلحت‏خدایى بود که حضرت امام زین العابدین بدین وسیله زنده بماند و نسل مقدس حسین بن على باقى بماند.یکى از کارهاى زینب پرستارى امام زین العابدین است.

در عصر روز یازدهم اسرا را آوردند و بر مرکبهایى(شتر یا قاطر یا هر دو)که پالانهاى چوبین داشتند سوار کردند و مقید بودند که اسرا پارچه‏اى روى پالانها نگذارند،براى اینکه زجر بکشند.

بعد اهل بیت‏خواهشى کردند که پذیرفته شد.آن خواهش این بود:«قلن بحق الله الا ما مررتم بنا على مصرع الحسین‏» (2) گفتند:شما را به خدا حالا که ما را از اینجا مى‏برید،ما را از قتلگاه حسین عبور بدهید براى اینکه مى‏خواهیم براى آخرین بار با عزیزان خودمان خدا حافظى کرده باشیم.در میان اسرا تنها امام زین العابدین بودند که به علت‏بیمارى،پاهاى مبارکشان را زیر شکم مرکب بسته بودند،دیگران روى مرکب آزاد بودند.

وقتى که به قتلگاه رسیدند،همه بى اختیار خودشان را از روى مرکبها به روى زمین انداختند.زینب(سلام الله علیها) خودش را به بدن مقدس ابا عبد الله مى‏رساند،آن را به یک وضعى مى‏بیند که تا آن وقت ندیده بود:بدنى مى‏بیند بى سر و بى لباس،با این بدن معاشقه مى‏کند و سخن مى‏گوید:«بابى المهموم حتى قضى،بابى العطشان حتى مضى‏» (3) .آنچنان دلسوز ناله کرد که‏«فابکت و الله کل عدو و صدیق‏» (4) یعنى کارى کرد که اشک دشمن جارى شد،دوست و دشمن به گریه در آمدند.


ادامه مطلب
[ یکشنبه ٢٢ دی ۱۳۸٧ ] [ ٩:٢۳ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

 

وداع

امام سجاد در شب عاشورا

در سایت ویژه امام سجّاد(ع) آمده که از حضرت زین العابدین علیه السلام نقل شده است که من با پدرم بودم، در شبی که در صبح آن به شهادت رسید، پس حضرت به اصحابش فرمود:اکنون شب است، شما آن را به عنوان محمل برای خود برگزینید و از سیاهی آن برای رفتن استفاده کنید، چرا که این قوم فقط من را اراده کرده اند و اگر من را بکشند با شما کاری ندارند. و شما از نظر من در وسعت و حلیّت می باشید (و من بیعت خود را از شما برداشتم.) آنان گفتند: نه قسم به خدا، این هرگز رخ نخواهد داد.

حضرت فرمود: هر آینه شما فردا همگی کشته خواهید شد و هیچکس از شما باقی نمی ماند. آنان گفتند: حمد خدای را، که مارا به کشته شدن با شما شرافت بخشید.

سپس حضرت دعا کرد و به آنان فرمود: سرهایتان را بلند کنید و نظاره کنید.

آنان نیز مشغول نظاره مواضع و منازل خود در بهشت شدند و حضرت به آنان می فرمود: این منزل توست ای فلانی، این قصر توست یا فلان، و این درجه توست ای فلان.

پس مردان از اصحاب با سینه خود به استقبال نیزه و شمشیر می رفتند، چرا که می خواستند در بهشت برسند.

این حدیث مبارک حاکی از حضور حضرت سجاد علیه السلام در جمع اصحاب و شنیدن کلام پدر و دیدن مقام ملکوتی اصحاب در بهشت است، با نقل های مختلف دیگری نیز آمده است.(1) تنها قضیه دیگری که از حضرت علی بن الحسین علیه السلام امام سجاد، در ارتباط با شب عاشورا نقل شده، مسئله شنیدن اشعاری است که پدرشان قرائت می کردند و باعث ناراحتی شدید ایشان می شود خود را کنترل کردند و این در حالی بوده است که حضرت مریض بوده و عمه شان حضرت زینب _ سلام الله علیها _ از ایشان پرستاری می کرده است.(2) 

امام سجاد در روز عاشورا

در زمینه وضعیت جسمانی حضرت سجاد علیه السلام در روز عاشورا نقل های تاریخی متفق اند که آن حضرت در این روز دچار بیماری شدیدی بودند، به صورتی که مطلقاً از امکان حضور در نبرد برخوردار نبوده و در خیمه مخصوص استراحت می کردند و حضرت زینب سلام الله علیها مرتّب از ایشان پرستاری می نموده اند و حال شان طوری بوده که حتی نمی توانستند در مقابل پای پدر بایستند.

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱٩ دی ۱۳۸٧ ] [ ٤:۳۸ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

امکان دارد در مورد کودکانی که مشکلات برقراری ارتباط دارند، روش تربیت استبدادی یکی از دلایل مشکل آن ها باشد. هنگامی که دستور و ممنوعیت، نقش تنبیه های پشت سر هم را ایفا کند، کودکان خجالتی می شوند و از ترس تنبیه، دیگر فعالیت های خود را گسترش نمی دهند. با اعمال چنین روشی، آنچه که والدین در حکم " ادب " و موفقیت در روش تربیتی خود مشاهده می کنند، در حقیقت کم رویی است.

 

انتظارات بیش از اندازه، به رشد کودک آسیب می رساند

 

داشتن توقع زیادی در تربیت موجب خجالت و کمرویی کودک می شود. والدینی که خواسته های بیش از اندازه ای از کودکشان دارند، باعث می شوند که وقتی کودک دیگر نتواند از عهده آن کار برآید، از شکست های کوچک و بزرگ رنج ببرد، از ترس سرزنش در خود فرو رود و فقط از از روی بی میلی به تجربه های جدید دست بزند. ولی عکس آن هم صادق است و تربیتی دلسرد کننده هم به همین دلیل به نتایج مشابه منجر می شود. تشویق دائمی کودک به عملکرد فوق العاده نیز کار اشتباهی است. زیرا او دائم مورد انتقاد و ایراد قرار می گیرد. به علاوه، تجارب موفقیت آمیز برای رشد روانی کودک مهم است. بنابراین، تأیید و تشویق از اجزای ضروری هر روش تربیتی است تا کودکان بتوانند از طریق آن ها اعتماد به نفس پیدا کنند و از خجالت و کم رویی بپرهیزند.

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱٩ دی ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥٠ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

شبحی شکسته از نهایت دشت بر می‌گردد. از سفری که ره آوردش بی‌برادری است.

از ساحل تشنگی آمده و دستان دریا را در پای نخل‌های نگران و ساحل تفتید علقمه کاشته است.

توان واپس نگریستن نیست. همه هستی او بر خاک افتاده و همه هستی کودکان را جرعه جرعه زمین حریص نوشیده است.

اینک بر می‌گردد. از روزنه خیام، دخترکی کنجکاو سرک می‌کشد. قامتی شکسته، در جزر و مد افتادن و برخاستن، وسعت چشم‌های بی رمقش را می‌پوشاند.

- پدر تنهاست، تنها برمی‌گردد. عمویمان عباس همراهش نیست.

در آستانه خیمه منظومه خیس چشم‌ها بر مدار شکسته قامت حسین ایستاد. اشک طغیان کرد و طوفان همه دشت را در هم پیچید. پرسش در پرسش، انتظار در انتظار حسین را شکسته‌تر می‌کرد. هیچکس از عطش نمی‌پرسید. هیچ لبی را تمنای آبی نبود. عطش عباس، تشنگی چشم‌ها و گوش‌های تفتیده در نوشیدن جرعه‌ای کلام، حسین را محاصره کرده بود، و او... چه پاسخی می‌توانست بدهد.

سمت حرکتش را تغییر داد و عمود ایستاده‌ترین خیمه- خیمه‌برادر- را فرو افکند و چه پاسخی رساتر از این. روبرگرداند تا هیچکس شکستگی دوباره‌اش را نبیند.

از خیمه‌ها شعله شعله عطش می‌جوشید. دخترکان تشنه کام و پسرکانی که هنوز لبخنده‌های نخستین زندگی را تجربه می‌کردند می‌گریستند. جگر سوزترین گریه از آن شیرخواره‌ای بود که هنوز حتی گفتن «آب» را نمی‌توانست. نگاه بی‌رمق، دست و پا زدن و گریه‌ای که کم کم در گلوی خشکیده غروب می‌کرد تنها تکلم او بود.

پدر در غریبی دشت، در شقاوت خیزترین لحظه‌ها، در برزخی میان آه آه کودکان و قاه قاه دشمنان ایستاده بود. تمامی امید او، تکیه گاه صمیمی درد آلود‌ترین ثانیه‌ها و پشتوانه یک کربلا تنهائیش رفته بود.

خوب می‌دانست دیگر آب به زیارت لب‌ها و خیمه‌ها نخواهد آمد.

به نقل از :تیبیان

[ دوشنبه ۱٦ دی ۱۳۸٧ ] [ ۱:٢٩ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

در کتاب کشف الغمه در تفسیر آیه(فتلقى آدم من ربه کلمات فتاب علیه انه هوالتواب الرحیم)

(سپس آدم از پروردگارش کلماتى را دریافت کرد و توبه کرد; آرى او است که توبه پذیرمهربان است.)چنین آمده است که: حضرت آدم در ساق عرش نام مبـارک خاتم النبـیین و ائمه(علیهم السلام)را نوشته دید و به تلقین جبـرئیل(ع), خداوند را بـه آن نامها خواند; چون اسم حسـین را بـه زبـان آورد, دلش شکسـت و اشکش روان شد و گفت:

جبـرئیل, این چه کسى است که چون نامش را مى بـرم, چنین ناراحت و گریان مى شوم؟!

جبـرئیل گفت: این فرزند گرامى ات را مصیبـتـى مى رسد که تـمام مصایب دنیا در بـرابـر آن اندک است. حضرت آدم شرح آن را خواست. جبرئیل گفت: او را وقتى سخت تـشنه و تـنها وغریب و بـى یار و یاور است, مى کشند.

کاش او را در آن حـالت مى دیدى که مى گوید: واى از تـشنگى, واى از کمى یاور! این استـغاثه را کسى جز بـا شیمشیر جواب نمى گوید


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱٦ دی ۱۳۸٧ ] [ ۱:٢٤ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

دیدگاه وود؛اومرا؛برولیر (wood-omera-brolliar)

١- پائین بودن عزت نفس واحساس ارزشمندی

٢- نارضایتی ناشی از عدم فعالیت وعلاقه نداشتن به کار

٣- فقدان آموزش؛راهنمایی؛اهداف ؛تربیت وتجارب مورد نیاز وبدفهمی وسوءبرداشت از قوانین واستانداردها

۴- باوری که یک فرد از خود دارد

۵- مسائل شخصی که نمی تواند در خانه حل شود ویادر خانه اتفاق می افتد.

[ دوشنبه ۱٦ دی ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

دانلود فایل کتاب

[ یکشنبه ۱٥ دی ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

انضباط شخصی:

وقتی این انضباط مطرح می شود که شخص قواعد ومعیارهایی را برای انجام دادن کاری یاداشتن چیزی می پذیرد ومطابق آن عمل می کند.

این نوع انضباط جنبه ی درونی دارد وشخص پیروی از مقررات را با رضایت می پذیرد.

هدف آموزش وپرورش بوجود آوردن این نوع انضباط در دانش آموزان است.

انضباط تحمیلی:

١- این نوع انضباط درست مقابل انضباط شخصی است.

٢- عامل آن ؛اطاعت خارجی می باشد. یعنی کودک توسط بزرگسالان به انجام اعمالی مجبور می شود که دیگران از طریق تحت فشار قرار دادن وسوء استفاده از امیال وترسهای وی می خواهند انجام دهد.

٣- دراین نوع انضباط کودک حق انتخاب نداشته وبه جز پذیرفتن چاره ای ندارد.

انضباط واسطه ای:

١- دارای ارزش تربیتی بیشتری می باشد.

٢- بین اطاعت از قوانین ومققرات وآنچه تمایل کودک است ؛ارتباط طبیعی وجود دارد.

انضباط به معنای حفظ  نظم ومقررات:

در این معنا ؛انضباط با جسم وجان افراد به صورتهای  متعدد ترغیب وتهدید ارتباط دارد تا از طریق آن مقرراتی را بپذیر وعمل نمایند.

[ یکشنبه ۱٥ دی ۱۳۸٧ ] [ ٩:۳٦ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

شعری از این حقیر در ارتباط با ماه محرم

تقدیم به ساحت مقدس سید وسالار شهیدان؛حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)

امشب این دل را هوایی دیگر است

سوز وآهی؛غم نوایی دیگر است

باز هم دم از محرم می زند

باز با ماتم هم آوایی کند

گوئیا بغض محرم کرده است

حسرت یک جرعه ماتم برده است

بغض بگشا ای دل شوریده حال

از غم ودرد درون خود بنال

دست یاری سوی چشمان کن دراز

با تمنا؛خواهش وراز ونیاز

تاکه اشک از دیدگان جاری شود

بهر سوز داغ تو کاری شود

خوب دانم یاد مولا کرده ای

باز بغض کربلا را کرده ای

از عتشهای حسین وآل او

سوز او یا رب او وز حال او

از عتش اندر خیامش همهمه

نعش عباس جوان در علقمه

اصغر خونین به روی دست اوست

آخرین تقدیمی او بهر دوست

از شهیدان دگر چون گویمش

قاسم رعنا جوان یا اکبرش

زینب ام المصائب را نگر

زین همه داغ ومصیبت ؛خون جگر

بس کن ای زاهد که رفت صبرم زدست

تا قیامت سوز این آلام هست

(موسوی  زاهد-- محرم الحرام ١۴٢٠)

[ پنجشنبه ۱٢ دی ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

در روش انفعالی مربی ؛کودک را در موقعیت خود قرار می دهد؛لذا القاکننده وایجادکننده ی عادتهای صوری است.

درروش فعال ؛مربی می کوشد تا خود را از نظر ذهنی وعاطفی در موقعیت متربی قرار دهد؛لذا مشوق ابداع وخلاقیت می باشد.

[ چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]

هدف تربیت باید توسعه وگسترش ظرفیت درونی وقوه ی جذب وهضم محرکها

در کودک باشد ونه تحمیل وتزریق معلومات ومحفوظات به او

آماده سازی عاطفی ودرونی ؛بس عمیق تر ازپیام دهی واندرزگویی است.

[ چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۸٧ ] [ ٩:۳۱ ‎ق.ظ ] [ سیدمحمدرضا موسوی زاهد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

مدرس ارزشیابی توصیفی -- مدرس سنجش وارزشیابی تحصیلی -- کارشناس مسوول سابق سنجش وارزشیابی تحصیلی وتربیتی اداره کل آموزش وپرورش استان اصفهان
موضوعات وب
آرشيو مطالب
RSS Feed

جستجودر مطالب وبلاگ

this site
other sites

ابتدا نيت كنيد

سپس براي شادي روح حضرت حافظ يك صلوات بفرستيد

.::.حالا كليد فال را فشار دهيد.::.

براي گرفتن فال خود اينجا را كليك كنيد
دریافت کد فال حافظ برای وبلاگ


Online User